Mój Prąd 4.0 - więcej pieniędzy na instalacje fotowoltaiczne i magazynowanie energii

Dowiedz się, komu przysługuje rządowa dotacja, jakie wydatki obejmuje, jakie są kwoty dofinansowania oraz jak o nie wnioskować.
Mój Prąd 4.0 - kolejna edycja rządowego programu dofinansowań do fotowoltaiki
Mój Prąd 4.0 to kolejna, czwarta już odsłona rządowego programu dofinansowań do fotowoltaiki, który wystartował w 2018 roku i w ogromnym stopniu przyczynił się do wzrostu popularności Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce. Wnioski przyjmowane są od 15 kwietnia.
Obecnie poza mikroinstalacjami fotowoltaicznymi dofinansowywane są również: magazyny energii i ciepła oraz systemy zarządzania energią. Budżet programu Mój Prąd 4.0 wynosi blisko 1 miliard złotych.
Celem rządowego programu dofinansowań do fotowoltaiki jest zwiększenie zainteresowania Polaków alternatywnymi źródłami produkcji energii elektrycznej. Czwarta edycja programu koncentruje się na promowaniu autokonsumpcji i uzyskiwaniu niezależności energetycznej przez prosumentów.
ZOBACZ WIĘCEJ: Szczegółowy opis programu Mój Prąd 6.0. Zobacz najnowsze informacje!
Kto może wnioskować o dotację z programu Mój Prąd 4.0?
Podobnie jak w poprzednich edycjach programu Mój Prąd, skierowany jest on do osób fizycznych (prosumentów), które planują wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby i które podpisały umowę kompleksową z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego.
Bez zmian pozostaje również to, że dofinansowanie przysługuje wyłącznie na budowę nowej instalacji. Jej moc nie może być przy tym mniejsza niż 2 kW i nie może przekraczać też 10 kW. Dofinansowanie nie obejmuje rozbudowy i przebudowy istniejących instalacji.
Uzyskanie środków z programu Mój Prąd 4.0 jest równoznaczne z przejściem na nowy system rozliczeń - tzw. net-billing. Dofinansowanie w ramach tej edycji nie przysługuje prosumentom, którzy rozliczają się na dotychczasowych zasadach systemu opustów (net-metering).
Jednocześnie wniosek mogą złożyć również ci zainteresowani, którzy korzystali już z dofinansowania do mikroinstalacji w poprzednich edycjach rządowego programu.
Mój Prąd 4.0 a nowy system net-billingu
Z programu mogą skorzystać wyłącznie osoby rozliczające się w nowym systemie net-billingu.
Właściciele przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, które zostały uruchomione po 31 marca 2022 r., objęci zostali obowiązkowym systemem net-billingu. Jest to nowa, zastępująca wcześniejszy system opustów (net-metering) forma rozliczania fotowoltaiki.
System opustów zakłada, że prosument może pobrać 80% lub 70% (w zależności od wielkości systemu) energii, którą wcześniej odprowadził do sieci, jako nadwyżkę produkcji własnej.
Nowy net-billing polega z kolei na sprzedaży i kupnie energii elektrycznej według średniej miesięcznej stawki z Rynku Dnia Następnego. Ta określana jest przez Towarową Giełdę Energii. Przy zakupie prądu obowiązuje taryfa zależna od konkretnego operatora. Zmiany w sposobie rozliczania fotowoltaiki obowiązują od 1 kwietnia 2022 roku.
Dofinansowanie do fotowoltaiki - na jakie wydatki można wykorzystać?
Inwestycja w fotowoltaikę wciąż pozostaje kosztownym przedsięwzięciem dla większości prosumentów. Sposobem na obniżenie wydatków jest dofinansowanie z rządowego programu Mój Prąd 4.0.
Dzięki środkom z rządowej dotacji sfinansować można:
- zakup, dowóz i wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznej,
- zakup, dowóz i montaż urządzeń do magazynowania energii lub ciepła,
- zakup, dowóz i instalację systemów do zarządzania wytworzoną energią.
Wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki może dotyczyć zarówno samych paneli fotowoltaicznych, jak i inwestycji łączonych, na przykład paneli fotowoltaicznych z magazynem energii.
Czytaj także: Fotowoltaika. Gdzie można ją montować?
Magazyny energii z dofinansowaniem - sposób na zwiększenie autokonsumpcji
Zasadniczym celem czwartej odsłony programu Mój Prąd jest zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej wytwarzanej przez instalacje fotowoltaiczne. Z tego powodu dofinansowaniem, poza panelami fotowoltaicznymi i niezbędnymi urządzeniami systemu, objęte zostały dodatkowo magazyny energii.
W nowym systemie rozliczenia fotowoltaiki, który został wprowadzony 1 kwietnia br., opłacalne przestało być produkowanie energii w ilości większej od tej, która może być zużyta przez dane gospodarstwo. Dzięki magazynom energii możliwe jest znaczne zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Urządzenia te służą do przechowywania nadwyżek energii, dzięki czemu nie będzie ona zwracana do sieci energetycznej.
W obowiązującym aktualnie systemie net-billingu stawki za energię odprowadzoną do sieci, w porównaniu do stawek obowiązujących przy odsprzedaży od operatora, są niestety niekorzystne dla prosumenta. Zakup magazynu energii do fotowoltaiki jest więc rozwiązaniem bardzo opłacalnym kosztowo w długiej perspektywie czasowej.
W ofercie Corab prezentujemy magazyny pozwalające na uzyskanie całkowitej niezależności od dostawców energii. Proponujemy wysokiej klasy modułowe magazyny energii, które mogą być swobodnie rozbudowywane w zależności od potrzeb inwestora.
Czytaj również: Jak obliczyć przewidywane roczne zużycie prądu w domu
Wyższa kwota dofinansowania od 15 grudnia 2022 r.
Od 15 grudnia 2022 r. w ramach programu Mój Prąd 4.0 zwiększona o została maksymalna kwota dofinansowania, którą może uzyskać prosument.
Kwoty dofinansowania prezentują się obecnie następująco:
- finansowanie samej mikroinstalacji PV - do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 6 tysięcy złotych (wcześniej 4 tysiące złotych),
- finansowanie domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z dodatkowymi urządzeniami - do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 7 tysięcy złotych (wcześniej 5000 zł),
- finansowanie magazynu energii elektrycznej - do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 16 tysięcy złotych (wcześniej 7500 zł).
Czytaj także: Czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Jak to zrobić?
Wyższe dofinansowanie a wcześniejsze złożenie wniosku
Prosumenci, którzy otrzymali już wypłatę dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0 we wcześniejszej obowiązującej wysokości, nie są zobowiązani do ponownego złożenia wniosku. W ich przypadku koszty kwalifikowane zostaną wyliczone powtórnie - według nowego poziomu dofinansowania.
W sytuacji, kiedy prosumentowi przysługiwać będzie wyższe dofinansowanie, zostanie mu wypłacona różnica pomiędzy wcześniej wypłaconą kwotą a wyliczoną w oparciu a nowe zasady.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki?
Żeby otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki, należy złożyć wniosek na formularzu na stronie rządowej dostępnej pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Znaleźć na niej można specjalny Generator Wniosków o Dofinansowanie Mój Prąd (GWD). Nie jest możliwe złożenie wniosku w papierowej wersji.
Do wniosku należy dołączyć:
- potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci, wydawane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej,
- zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci energetycznej,
- zaświadczenie potwierdzające sposób rozliczania się wnioskodawcy na zasadach net-billingu,
- fakturę za urządzenia fotowoltaiczne (z dostawą i montażem), objęte dofinansowaniem - wraz z potwierdzeniem płatności,
- protokół odbioru prac,
- dokument potwierdzający zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej montażu lub uruchomienia magazynu energii elektrycznej,
- pełnomocnictwo, jeżeli wniosek składany jest w imieniu innej osoby fizycznej.
Więcej czasu na złożenie wniosku o dofinansowanie fotowoltaiki i magazynów energii
Zwiększenie kwoty dofinansowania nie jest jedyną zmianą, którą objęci zostali prosumenci w ramach kolejnej odsłony programu Mój Prąd.
Wydłużony został również czas na złożenie wniosku - obecnie o środki na zakup, montaż, transport, uruchomienie i odbiór fotowoltaiki z magazynem energii składać można do 31 marca 2023 roku.
Nabór prowadzony będzie do momentu wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonej na dofinansowanie na fotowoltaikę 2022.
Czytaj również: Ile będzie kosztował 1 kWh energii elektrycznej w 2023 roku?
Mój Prąd 4.0 a inne formy dofinansowania do fotowoltaiki
Prosument może równolegle wnioskować o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej z innych źródeł, w tym z programu Czyste Powietrze. Może też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami