Program Mój Prąd 4.0 pozwala prosumentom na pozyskanie dofinansowania nie tylko na instalacje fotowoltaiczne, ale również będące ich dodatkowym elementem magazyny energii, służące do gromadzenia nadwyżek energii elektrycznej. Tym samym kolejna edycja rządowego programu premiuje autokonsumpcję energii wytwarzanej przez fotowoltaikę.
Dowiedz się, komu przysługuje rządowa dotacja, jakie wydatki obejmuje, jakie są kwoty dofinansowania oraz jak o nie wnioskować.
Mój Prąd 4.0 to kolejna, czwarta już odsłona rządowego programu dofinansowań do fotowoltaiki, który wystartował w 2018 roku i w ogromnym stopniu przyczynił się do wzrostu popularności Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce. Wnioski przyjmowane są od 15 kwietnia.
Obecnie poza mikroinstalacjami fotowoltaicznymi dofinansowywane są również: magazyny energii i ciepła oraz systemy zarządzania energią. Budżet programu Mój Prąd 4.0 wynosi blisko 1 miliard złotych.
Celem rządowego programu dofinansowań do fotowoltaiki jest zwiększenie zainteresowania Polaków alternatywnymi źródłami produkcji energii elektrycznej. Czwarta edycja programu koncentruje się na promowaniu autokonsumpcji i uzyskiwaniu niezależności energetycznej przez prosumentów.
ZOBACZ WIĘCEJ: Szczegółowy opis programu Mój Prąd 6.0. Zobacz najnowsze informacje!
Z programu mogą skorzystać wyłącznie osoby rozliczające się w nowym systemie net-billingu.
Właściciele przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, które zostały uruchomione po 31 marca 2022 r., objęci zostali obowiązkowym systemem net-billingu. Jest to nowa, zastępująca wcześniejszy system opustów (net-metering) forma rozliczania fotowoltaiki.
System opustów zakłada, że prosument może pobrać 80% lub 70% (w zależności od wielkości systemu) energii, którą wcześniej odprowadził do sieci, jako nadwyżkę produkcji własnej.
Nowy net-billing polega z kolei na sprzedaży i kupnie energii elektrycznej według średniej miesięcznej stawki z Rynku Dnia Następnego. Ta określana jest przez Towarową Giełdę Energii. Przy zakupie prądu obowiązuje taryfa zależna od konkretnego operatora. Zmiany w sposobie rozliczania fotowoltaiki obowiązują od 1 kwietnia 2022 roku.
Prosumenci, którzy otrzymali już wypłatę dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0 we wcześniejszej obowiązującej wysokości, nie są zobowiązani do ponownego złożenia wniosku. W ich przypadku koszty kwalifikowane zostaną wyliczone powtórnie - według nowego poziomu dofinansowania.
W sytuacji, kiedy prosumentowi przysługiwać będzie wyższe dofinansowanie, zostanie mu wypłacona różnica pomiędzy wcześniej wypłaconą kwotą a wyliczoną w oparciu a nowe zasady.
Zwiększenie kwoty dofinansowania nie jest jedyną zmianą, którą objęci zostali prosumenci w ramach kolejnej odsłony programu Mój Prąd.
Wydłużony został również czas na złożenie wniosku - obecnie o środki na zakup, montaż, transport, uruchomienie i odbiór fotowoltaiki z magazynem energii składać można do 31 marca 2023 roku.
Nabór prowadzony będzie do momentu wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonej na dofinansowanie na fotowoltaikę 2022.
Prosument może równolegle wnioskować o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej z innych źródeł, w tym z programu Czyste Powietrze. Może też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami