Jakich konstrukcji wymagają panele fotowoltaiczne?

Kategorie: Projektant, Instalator, Inwestorzy, Profesjonaliści, Biznes, Farmy, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

Przed przystąpieniem do inwestycji w energię ze słońca trzeba podjąć szereg decyzji, aby całe przedsięwzięcie było rentowne. Jedna z nich dotyczy wyboru konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. Z jakich elementów składa się system fotowoltaiczny? Jak przebiega montaż konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na różnych typach dachów?

Z czego składa się system fotowoltaiczny?

 

 

Kluczowymi elementami każdego systemu fotowoltaicznegomoduły fotowoltaiczne oraz inwerter. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw, które mają zdolność do pochłaniania światła słonecznego. Wykorzystywane jest ono następnie do wytwarzania prądu elektrycznego. Aby ten mógł być używany w instalacjach elektrycznych w budynkach mieszkalnych, przedsiębiorstwach czy gospodarstwach rolnych, konieczne jest zamienienie go z prądu stałego na prąd przemienny. Zadanie to wykonuje wspomniany inwerter, znany też pod nazwą falownik. Dodatkowo służy on do monitorowania pracy całego systemu fotowoltaicznego.

 

Poza wspomnianymi elementami instalacji PV w skład systemu fotowoltaicznego wchodzi także okablowanie oraz konstrukcja pod panele fotowoltaiczne. Dokonując wyboru przewodów oraz złączy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich zastosowanie. Powinny one być przeznaczone do użytku w instalacjach fotowoltaicznych i posiadać odpowiednio dostosowane do mocy fotowoltaiki przekroje. Warto także zweryfikować, czy są odporne na działanie różnego zakresu temperatur oraz innych czynników atmosferycznych.  

 

Ostatnim elementem wchodzącym w skład każdej instalacji fotowoltaicznej, który omówimy szerzej, jest konstrukcja pod panele fotowoltaiczne. W zależności od miejsca montażu fotowoltaiki wyróżnia się konstrukcje wsporne przeznaczone do użycia na dachach lub na gruncie. Mogą one także być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najlepszą jakość zapewni aluminium, bardzo dobrą stal nierdzewna, natomiast stal ocynkowana w tym zestawieniu wypada najgorzej z racji podatności na korozję czy inne negatywne działanie czynników atmosferycznych.

Montaż konstrukcji pod panele fotowoltaiczne

 

 

Na rynku dostępne są różne wersje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. Ich ostateczny wybór zależy od miejsca montażu. W przypadku montażu fotowoltaiki na dachu kluczowe znaczenie mają jego kształt, nachylenie oraz rodzaj pokrycia.

 

  • Moduły PV na dachu pokrytym dachówką

Na dachach pokrytych dachówką montaż instalacji fotowoltaicznej możliwy jest z zastosowaniem krokwi lub łat. Przy wyborze opcji dokrokwiowej, jak nazwa wskazuje, instalator przykręca uchwyty pod panele PV bezpośrednio do krokwi. W takim przypadku rozstaw mocowań uwarunkowany jest elementami konstrukcyjnymi dachu. Co warto wiedzieć, montaż dokrokwiowy nie daje możliwości instalacji paneli przy krawędzi dachu. Jeśli więc projekt fotowoltaiki zakłada maksymalne wypełnienie powierzchni dachu modułami PV, to w przypadku montażu dokrokwiowego, możemy napotkać pewnego rodzaju utrudnienia. Trzeba także pamiętać, że montaż dokrokwiowy może wymagać zdejmowania z dachu pojedynczych dachówek oraz ich miejscowego podcinania.

 

 

  • Moduły PV na dachu pokrytym blachodachówką

Blachodachówka to niezwykle popularny typ pokrycia dachowego w naszym kraju. Wraz z rosnącą popularnością fotowoltaiki, nie mogło więc zabraknąć konstrukcji wspornych dedykowanych do montażu na tego rodzaju materiale.

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu pokrytym blachodachówką zaleca się z reguły użycie śrub dwugwintowych do przytwierdzenia konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. Śruba dwugwintowa posiada z jednej strony wkręt do drewnianej krokwi, a z drugiej wkręt z gwintem M10 przeznaczonym do montowania adaptera pod profil aluminiowy. W zależności od umocowania paneli PV – w pionie lub w poziomie, rozstaw śrub jest dostosowywany do wybranego przez inwestora systemu fotowoltaicznego. Należy także pamiętać o odpowiednim uszczelnieniu połączeń, najlepiej poprzez zastosowanie uszczelek EPDM.

 

  • Moduły PV na dachu pokrytym blachą trapezową

Montaż fotowoltaiki jest także możliwy na dachach pokrytych blachą trapezową. Posiadacze tego typu pokryć mają dwie opcje do wyboru – montaż konstrukcji pod panele fotowoltaiczne z wykorzystaniem mostka trapezowego lub uchwytu obornickiego. Zarówno pierwsze z wymienionych rozwiązań, jak i drugie ma postać aluminiowego profilu wraz z uszczelką EPDM. Jest ono montowane bezpośrednio do dachu z wykorzystaniem samogwintujących wkrętów nierdzewnych, które także posiadają uszczelki EPDM. Mostki trapezowe po zamontowaniu na dachu stają się podstawą do mocowania paneli fotowoltaicznych. Natomiast uchwyt obornicki wymaga montażu szyny (najczęściej stosuje się profil aluminiowy), która następnie stanowić będzie podporę pod moduły PV.

 

  • Moduły PV na dachu pokrytym papą lub gontem bitumicznym

Instalacje fotowoltaiczne mogą być także z powodzeniem montowane na dachach pokrytych papą lub gontem bitumicznym. Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne przytwierdzane są w tym przypadku do drewnianej konstrukcji dachu z pomocą uchwytów typu L wykonanych z nierdzewki. Następnie do nich montowana jest szyna z profilu aluminiowego, która stanowi podstawę dla modułów fotowoltaicznych.

 

  • Moduły PV na dachu płaskim

Inwestorzy zainteresowani zieloną energią, którzy posiadają nieruchomości z dachami płaskimi, również mogą czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii. W ich przypadku producenci konstrukcji wspornych pod panele PV przewidzieli dedykowane rozwiązania, umożliwiające montaż modułów fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem. Najczęściej stosuje się systemy wsporne montowane bezpośrednio do konstrukcji dachu lub balastowe, które zapewniają kąt pochylenia systemu fotowoltaicznego w przedziale od 10° do 30°. Ostateczny wybór konstrukcji wspornej pod fotowoltaikę na dachach płaskich zależy od stanu technicznego dachu oraz budynku.

 

  • Moduły PV na gruncie

Montaż fotowoltaiki możliwy jest także na gruncie. Rozwiązania takie wybierają nie tylko inwestorzy zainteresowani tematem farm fotowoltaicznych, ale i osoby prywatne, które dysponują wokół domu odpowiednio dużym terenem. Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne montowane na gruncie składają się z kotwionych w podłożu słupów, do których przytwierdzany jest następnie system nośny do paneli fotowoltaicznych.

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne w ofercie CORAB

 

 

CORAB oferuje szeroki wybór konstrukcji pod moduły PV dedykowanych zarówno na dachy płaskie, dachy skośne, jak i systemy PV wolnostojące. Niemal 30-letnie doświadczenie w produkcji konstrukcji wspornych dla mikroinstalacji oraz rozwiązań komercyjnych sprawia, że oferowane przez nas rozwiązania cieszą się uznaniem instalatorów, inwestorów oraz projektantów systemów fotowoltaicznych.

 

Doradzamy w wyborze najlepszej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne oraz oferujemy pozostałe elementy systemów fotowoltaicznych, które pochodzą od renomowanych i uznawanych na rynku OZE producentów. Doskonale wiemy, jak ważny jest wybór dobrej jakości elementów instalacji PV i jak przekłada się ona na rentowność całej inwestycji, dlatego szczególną uwagę przykładamy do precyzji w procesach produkcyjnych oraz odpowiedniego doboru asortymentu od kontrahentów.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać