Jak magazyny energii mogą zwiększyć poziom autokonsumpcji energii z instalacji fotowoltaicznej?

Kategorie: Projektant, Instalator, Inwestorzy, Profesjonaliści, Doradcy, Dom

Światowa polityka energetyczna i ustalona pilna potrzeba redukcji emisji CO2, zaowocowały rosnącym postępem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, takich jak systemy fotowoltaiczne (PV) zarówno w zakresie wdrażania, jak i obniżania jej kosztów.

W ostatnich latach światowa polityka energetyczna i ustalona pilna potrzeba redukcji emisji CO2, zaowocowały rosnącym postępem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, takich jak systemy fotowoltaiczne (PV) zarówno w zakresie wdrażania, jak i obniżania jej kosztów. Cel ten stawia nowe wyzwania przed krajowymi i międzynarodowymi systemami politycznymi, adresując je nie tylko do użytkowników przemysłowych, a więc przedsiębiorstw, ale także do małych użytkowników, czyli gospodarstw domowych, w celu zaspokojenia całości lub części ich zapotrzebowania na energię. W ten sposób konsumenci, dzięki procesowi autokonsumpcji, tj. produkcji i zużycia energii na miejscu, stają się stopniowo aktywnymi prosumentami. Czy w procesie tym magazyny energii są przydatne?

Produkcja własna energii - fotowoltaika

Samodzielna produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych generuje natychmiastowe pozytywne efekty, takie jak zmniejszenie strat energii w sieci, złagodzenie problemów związanych z przeciążeniem oraz znaczne zmniejszenie comiesięcznych zobowiązań wobec zakładu energetycznego. Zielona energia, dzięki rosnącemu sukcesowi autokonsumpcji, odgrywa zatem strategiczną rolę o fundamentalnym znaczeniu, tworząc model transformacji energetycznej, który ma na celu połączenie innowacji technologicznych i poszanowania środowiska z korzyściami zdrowotnymi i środowiskowymi. Z racji wprowadzonych zasad bilansowania, prosument w ciągu roku oddaje do zakładu energetycznego 20-30% wytworzonej energii. Co można zrobić, aby zwiększyć poziom zużycia energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną?

Magazyny energii elektrycznej

Poziom autokonsumcji samodzielnie wytworzonego prądu można zwiększyć, inwestując w magazyny energii elektrycznej. Z ich pomocą nadwyżki wyprodukowanego prądu ładują zasobniki energii elektrycznej, a w okresie wzmożonego zapotrzebowania, można z nich skorzystać, tym samym powodując stopniowe rozładowanie magazynu energii. Trzeba przy tym pamiętać, aby pojemność bateryjnego zasobnika energii była odpowiednio dobrana do mocy instalacji fotowoltaicznej.

Magazyny energii - cena

Choć korzystanie z magazynów energii (zwanych też bateriami do fotowoltaiki) wydaje się być korzystnym rozwiązaniem, to jednak trzeba wziąć pod uwagę koszt ich instalacji. Cena magazynów energii zwiększa bowiem znacznie koszt całego systemu. Jak podaje SolarWatt MyReserve, koszt magazynu energii o mocy do 5 kWh wynosi średnio 5000 €, czyli około 20 tys. zł. Warto przy tym także wybierać rozwiązania, które minimalizują straty konwersji podczas procesu przechowywania. Dobrej jakości magazyny energii mogą pochwalić się wydajnością na poziomie ponad 90%.

Ładujesz w dzień, korzystasz w nocy - magazyny energii

Niekwestionowaną zaletą magazynów energii jest optymalizacja autokonsumpcji wyprodukowanej energii elektrycznej oraz zabezpieczenie na wypadek przestojów w dostawie prądu z sieci czy awarii. Dzięki systemowi baterii nadwyżka energii słonecznej wytworzona w ciągu dnia może być wykorzystana, gdy jest rzeczywiście potrzebna. Bez konieczności zmiany nawyków. Pojemność baterii do fotowoltaiki od 4 kWh do 8 kWh jest zwykle wystarczająca dla przeciętnego czteroosobowego domu zużywającego około 4500 kWh rocznie.

 

Trzeba więc mieć świadomość, że źle skalkulowany system magazynów energii powoduje zwykle niepotrzebne dodatkowe koszty. Jeśli system magazynowania jest zbyt mały, nie można zmagazynować wystarczającej ilości energii na pokrycie bieżących potrzeb. Z drugiej strony, jeśli system magazynowania energii z fotowoltaiki jest zbyt duży, niepotrzebna energia jest stale w nim przechowywana, skracając żywotność baterii i wydłużając okres zwrotu z inwestycji.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać