Czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Jak to robić?

Kategorie: Projektant, Instalator, Inwestorzy, Profesjonaliści, Biznes, Dom

Należysz do grona posiadaczy instalacji fotowoltaicznej? Jeśli tak, to z pewnością czerpiesz korzyści w postaci niższych rachunków za prąd. Aby fotowoltaika pracowała na „pełnych obrotach”, bez utraty wydajności, należy dbać o cykliczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych.

Jak często należy wykonywać takie prace? Czym myć panele fotowoltaiczne? Z jakimi wydatkami wiąże się zabieg czyszczenia instalacji PV? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – kiedy należy je wykonać?

Panele fotowoltaiczne, z racji miejsca montażu na dachu lub na gruncie, narażone są na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Najczęściej przyczyną zabrudzeń modułów PV są niekorzystne warunki atmosferyczne. Częste opady deszczu, gradu czy śniegu powodować mogą powstawanie na panelach warstwy zacieniającej, która w efekcie obniża wydajność modułów. Źródłem zanieczyszczeń powstających na powierzchni modułów fotowoltaicznych są również ptasie odchody czy drobne cząsteczki spalin, opon i klocków hamulcowych unoszące się w powietrzu.

 

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych należy wykonać zawsze wtedy, gdy zauważamy na ich powierzchni warstwę brudu czy też zaobserwujemy spadek ilości wytwarzanej energii elektrycznej. Trzeba mieć świadomość, że powstałe na panelach PV zabrudzeń mogą przyczynić się do spadku efektywności ich pracy nawet na poziomie sięgającym nawet do 20%. 

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Zabieg czyszczenia paneli fotowoltaicznych można wykonać zarówno samodzielnie, jak i z pomocą wyspecjalizowanej w tym zagadnieniu ekipy serwisowej. W pierwszym przypadku ważne jest, aby do czyszczenia fotowoltaiki wybrać bezpieczne środki – najlepiej wodę destylowaną z domieszką niewielkiej ilości płynu przeznaczonego do mycia szyb oraz octu. Tak sporządzona mikstura powinna zmyć z powierzchni paneli PV powstałe zabrudzenia przy okazji nie powodując uszkodzeń powłoki czy nie pozostawiając śladów w postaci kamienia.

 

Wszelkie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać z użyciem gąbki o w miarę miękkiej fakturze. Dzięki temu zyskamy pewność, że panele fotowoltaiczne nie zarysują się i dokładnie usuniemy różnego rodzaju zanieczyszczenia.

 

Co istotne, do mycia paneli fotowoltaicznych nie zaleca się stosowania myjek ciśnieniowych. Ich działanie spowodować może bowiem uszkodzenie okablowania, połączeń zastosowanych w panelach czy też powstanie prądów upływu.

O czym należy pamiętać, podczas mycia paneli fotowoltaicznych?

 

 

Choć panele fotowoltaiczne wykazują dużą odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych czy zmiany pogodowe, warto zaplanować ich czyszczenie na pochmurny dzień, bądź też prace wykonać, z samego rana lub późnym popołudniem. W ten sposób unikniemy kontaktu z mocno rozgrzaną powierzchnią modułów PV, a sam proces mycia będzie przebiegał o wiele sprawniej.

 

Problem ten zrozumie doskonale każdy, kto próbował w mocno słoneczny dzień umyć okna wystawione na działanie promieni. Rozgrzana szyba działa podobnie jak panel PV – każde przetarcie powierzchni na mokro powoduje szybkie wyschnięcie wody, przez co zabrudzenia stają się trudne do usunięcia, a efekt prac nie jest zadowalający.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych musi zawsze także odbywać się z zachowaniem fundamentalnych zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to przede wszystkim instalacji PV montowanych na dachach budynków. Znaczna wysokość i kąt nachylenia połaci dachu sprawiają, że nietrudno o wypadek. Zanim więc przystąpimy do prac konserwacyjnych, należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Należy także pamiętać, aby nie chodzić po panelach fotowoltaicznych i nie szorować ich powierzchni ostrymi narzędziami. 

Jak często należy myć panele fotowoltaiczne?

Na częstotliwość mycia modułów PV wpływa wiele czynników. Wśród najważniejszych znajdują się lokalizacja inwestycji oraz warunki klimatyczne. W przypadku fotowoltaiki montowanej na południu Polski musimy przykładowo liczyć się ze znacznie większym zapyleniem, natomiast instalacje PV montowane w pasie nadmorskim są zdecydowanie bardziej narażone na zabrudzenia ptasimi odchodami.

 

Zabrudzone panele fotowoltaiczne zaleca się myć czyścić dwa razy do roku. Najlepiej wiosną i latem. Nie jest to jednak reguła, której należy bezwzględnie przestrzegać. Jeśli bowiem mieszkamy w terenie, gdzie występuje większe zapylenie, warto cyklicznie sprawdzać stan zanieczyszczenia paneli PV i w razie potrzeby, wykonać ich mycie częściej. Może się również zdarzyć, że aura za oknem będzie wyjątkowo deszczowa i moduły fotowoltaiczne ulegną samooczyszczeniu.

Mycie paneli fotowoltaicznych – cena usługi wykonanej przez specjalistów

 

 

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych możemy także zlecić firmie specjalizującej się w tego typu zabiegach. W ofercie profesjonalistów spotkać można najczęściej dwa typy mycia instalacji PV. Mowa tu o systemie jonowo – kationowym oraz odwróconej osmozy. Pierwszy z nich daje szansę na usunięcie aż do 99,9% zanieczyszczeń powstałych na modułach PV. Co równie ważne, filtrowanie w systemie jonowo – kationowym jest praktycznie nieograniczone. Częstotliwość wymiany złoża żywicowego zależy z kolei od stopnia twardości wody użytej do czyszczenia. Drugi ze wspomnianych systemów, odwróconej osmozy, jest niestety mniej wydajny i w praktyce droższy. Szacuje się, że czyszczenie paneli PV z użyciem tej technologii pozwala na usunięcie zabrudzeń w 95-98%. 

 

Koszt mycia paneli fotowoltaicznych zależy również od innych czynników. W tym od:

 

  • wielkości posiadanej instalacji PV,

  • miejsca montażu – na dachu lub na gruncie,

  • wysokości od podłoża – w przypadku instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na wysokich budynkach konieczne jest niejednokrotnie skorzystanie podczas ich czyszczenia z wysięgnika,

  • konieczności dojazdu ekipy serwisującej – im dalej, tym koszt wyższy,

  • stopnia zabrudzenia paneli fotowoltaicznych.

 

Po uwzględnieniu powyższych zmiennych powinniśmy uzyskać wyceny usługi czyszczenia paneli fotowoltaicznych kształtujące się na poziomie od około 7 zł/m² do 30 zł/m².

 

Dlaczego należy czyścić panele fotowoltaiczne?

 

 

Sprawne działanie instalacji fotowoltaicznej to kwestia ważna przez cały okres jej użytkowania. Z racji żywotności szacowanej na blisko 25 lat, jasnym staje się, że dbanie o jej dobry stan wraz z upływem czasu należy wkalkulować w koszty inwestycji. 

Regularne czyszczenie fotowoltaiki przynosi korzyści przede wszystkim w postaci wyeliminowania ryzyka utraty wydajności instalacji. Mycie paneli PV zapobiega także powstawaniu uszkodzeń, szczególnie wtedy, gdy na panelach PV zauważamy ptasie odchody. Ich żrące działanie sprawia, że może dojść do uszkodzenia powłoki modułu fotowoltaicznego, a stąd już bliska droga do jego awarii.

 

Za czyszczeniem paneli fotowoltaicznych przemawiają także względy finansowe. Powstały na modułach PV bród sprawia, że pracują one z mniejszą wydajnością. Oznacza to w praktyce, że instalacja fotowoltaiczna produkuje mniejsze ilości prądu. To z kolei przekłada się na koszty finansowe i wydłuża okres zwrotu z inwestycji.

Warto także zwrócić uwagę na aspekt estetyczny. Szczególnie instalacje PV montowane na dachach są dobrze widoczne. Powstałe na panelach fotowoltaicznych zabrudzenia sprawiają, że wizualnie cała nieruchomość znacznie traci. Kwestia ta ma szczególne znaczenie, gdy planujemy jej sprzedaż czy wynajem. 

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – podsumowanie

Jak wynika z przytoczonych w artykule informacji, czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest niezbędnym zabiegiem, który zapewnia bezawaryjną i wydajną pracę całej instalacji PV. Częstotliwość mycia modułów PV powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb, jednak bezwzględnie przy założeniu, że do czyszczenia paneli PV wykorzystywać należy bezpieczne środki, które nie uszkodzą ich powłoki. Czynność tą można wykonać samodzielnie, o ile posiadamy do tego specjalistyczny sprzęt zapewniający nam bezpieczeństwo i wiemy, jak umyć panele, by ich nie uszkodzić.

 

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych możemy również zlecić firmie zewnętrznej. Doświadczenie specjalistów oraz posiadany sprzęt stają się wówczas gwarancją wysokiej jakości wykonania usługi, a jak się okazuje, cena mycia paneli PV nie jest aż tak bardzo wygórowana w zestawieniu z pulą korzyści możliwych do osiągnięcia.

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać