Jakie jest najtańsze ogrzewanie do domu?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Doradcy, Dom

Gdy nadchodzą coraz chłodniejsze jesienne i zimowe dni, wielu właścicieli domów zaczyna odczuwać niepokój związany z perspektywą wysokich rachunków za ogrzewanie. Tymczasem najnowsze technologie ogrzewania domu pozwalają na znaczne oszczędności

Gdy nadchodzą coraz chłodniejsze jesienne i zimowe dni, wielu właścicieli domów zaczyna odczuwać niepokój związany z perspektywą wysokich rachunków za ogrzewanie. Tymczasem najnowsze technologie ogrzewania domu pozwalają na znaczne oszczędności. Jeśli więc zastanawiasz się, jak tanio ogrzać dom, to ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.

Rodzaje ogrzewania domu

Wśród najpopularniejszych typów instalacji grzewczych znajdują się:

 

 • Ogrzewanie gazowe za pomocą kotłów kondensacyjnych lub zwykłych,

 • instalacje grzewcze zasilane paliwami stałymi (węglem, pelletem czy drewnem),

 • pompy ciepła – powietrzne, gruntowe, wodne lub powietrzno-wodne,

 • elektryczne – ogrzewanie akumulacyjne lub konwekcyjne, kotły elektryczne, ogrzewanie podłogowe,

 • hybrydowe – łączące dwa typy instalacji, przykładowo ogrzewanie elektryczne wykorzystujące prąd z fotowoltaiki.

 

 

Tanie ogrzewanie domu – co wpływa na wysokość rachunków?

Z raportu „Polacy o oszczędzaniu energii” przygotowanego przez Ecofys Poland na zlecenie Rockwool Polska wynika, że energia zużywana na ogrzewanie budynków stanowi aż 71% wszystkich mieszkaniowych potrzeb energetycznych Polaków. Tymczasem odpowiednio ocieplony dom eliminuje nawet do 50% strat ciepła. Równie ważną kwestią jest odpowiedni dobór okien i drzwi. Jeśli więc zastanawiamy się, jakie ogrzewanie w domu wybrać, warto zacząć od wprowadzenia usprawnień. 

 

Zapotrzebowanie na energię ulegnie znacznemu obniżeniu, gdy zadbamy o docieplenie ścian, podłóg i dachu oraz eliminacje mostków cieplnych. Rekomenduje się stosowanie ocieplenia o grubości 25 cm dla ścian zewnętrznych, 35 cm dla dachów oraz 15 cm dla podłóg. W ten sposób zabezpieczymy naszą nieruchomość przed niekontrolowaną utratą ciepła, a zastosowanie nowoczesnego ogrzewania domu pozwoli na znaczne oszczędności.

 

 

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Niestety ciężko udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Pod uwagę należy wziąć koszty wstępne – zakupu poszczególnych komponentów instalacji grzewczej, jak i montażu, wygodę obsługi, wydajność czy wpływ na środowisko. 

Ogrzewanie gazowe, choć wygodne w użytkowaniu, bez odpowiedniego ocieplenia domu i montażu wydajnego kotła renomowanego producenta, może okazać się dość drogie w eksploatacji. Ogrzewanie węglowe wymaga z kolei stałego zaangażowania i pilnowania temperatur panujących w pomieszczeniach. Nie wpływa także pozytywnie na środowisko, z racji ilości uwalnianych szkodliwych spalin. Pompy ciepła to natomiast jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwala na tanie ogrzewanie domu, jednak wymaga większych nakładów finansowych na starcie. Na popularności zyskuje w ostatnich latach także ogrzewanie elektryczne stosowane w modelu hybrydowym wraz z instalacją fotowoltaiczną. 

Jeśli więc zastanawiamy się, czym ogrzewać dom, powinniśmy jasno określić nasze preferencje i wymagania i odnieść je do możliwości finansowych. Kalkulacje warto przeprowadzać w długiej perspektywie, z uwzględnieniem zapotrzebowania energetycznego czy zmieniających się cen.

Porównanie kosztów ogrzewania 2021 r.

 

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy nowy budynek mieszkalny musi posiadać tak zwane świadectwo charakterystyki energetycznej. Certyfikat energetyczny to dokument, który określa poziom zużycia energii oraz definiuje koszty eksploatacji budynku. Kwestie te są bardzo ważne, jeśli chcemy porównać koszty ogrzewania. Aktualne zapotrzebowanie energetyczne budynków oszacowano następująco:

 

 • Budynek nieocieplony – 120-150 kWh/m2 x 12 miesięcy,

 • budynek energooszczędny - 50 kWh/m2 x 12 miesięcy,

 • budynek niskoenergetyczny - 40 kWh/m2 x 12 miesięcy,

 • budynek pasywny - 15 kWh/m2 x 12 miesięcy.

 

Przykład kosztów ogrzewania budynku energooszczędnego o powierzchni 150 m²:

 • Roczne zapotrzebowanie energetyczne: 7500 kWh.

 • Ogrzewanie gazowe (przy cenie 0,251 zł/kWh):

  • 7500 kWh x 0,251 zł/kWh = 1882,50 zł rocznie.

 • Ogrzewanie elektryczne (przy cenie 0,67 zł/kWh):

  • 7500 kWh x 0,67 zł/kWh = 5025 zł rocznie.

Czy tanie ogrzewanie elektryczne domu jest zatem możliwe? Tak, ale warto rozważyć zastosowanie systemów hybrydowych, takich jak instalacja fotowoltaiczna lub pompa ciepła, które mogą generować dodatkowe oszczędności.

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?

 

 

Odpowiedź na to pytanie wymaga doprecyzowania wielu kwestii. Ważna jest przede wszystkim technologia budowy, rodzaj zastosowanych materiałów oraz ocieplenia. Nie bez znaczenia są także nasze preferencje. Dla jednych temperatura wewnątrz pomieszczeń na poziomie 18°C jest wystarczająca, a inni dopiero przy poziomie 22°C odczują komfort termiczny.

 

Z całą pewnością warto bliżej przyjrzeć się nowoczesnym metodom ogrzewania domu, które nie tylko racjonalizują wydatki, ale również zapewniają praktycznie bezobsługowe działanie i pozytywnie wpływają na środowisko. W rankingu najtańszego ogrzewania domu, z pewnością na prowadzenie wysuwa się ogrzewanie elektryczne. Tanie ogrzewanie domu prądem jest możliwe przede wszystkim dzięki fotowoltaice. Przydomowe elektrownie PV mogą znacznie redukować wysokość comiesięcznych zobowiązań wobec zakładu energetycznego, ograniczając koszty do minimalnych opłat stałych, które obecnie kształtują się na poziomie około 50 zł.

Należy więc pamiętać, że wybór tańszych rodzajów ogrzewania na etapie planowania zmiany instalacji czy budowy to często oszczędność pozorna. Zdecydowanie lepiej jest ponieść wyższe koszty na starcie, aby w kolejnych latach móc cieszyć się znacznie niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

 

Może ci
się również
spodobać