Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Dom

Koszty ogrzewania domu należą do jednych z najwyższych rocznych wydatków na jego eksploatację. Wysokość rachunków w dużym stopniu uzależniona jest nie tylko od samej termoizolacji budynku, ale też rodzaju zastosowanego źródła ciepła.

Wśród użytkowników różnorodnych urządzeń grzewczych za najdroższe uchodzi ogrzewanie elektryczne - mimo to cieszy się ono rosnącą popularnością, zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym. Ile kosztuje elektryczne ogrzewanie domu? Ogrzewanie elektryczne czy gazowe - kiedy ogrzewanie na prąd będzie lepszym wyborem? Sprawdzamy!

Ogrzewanie elektryczne - koszty elektrycznego ogrzewania w 2021 r.

Ogrzewanie elektryczne domu w 2021 roku - ile kosztuje ogrzewanie prądem? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli nieruchomości. W końcu koszty związane z ogrzewaniem budynku w skali roku potrafią znacznie nadwyrężyć domowy budżet. Trzeba jednak wiedzieć, że koszty ogrzewania elektrycznego zależą od wielu czynników, takich jak:

 

 • metraż budynku (koszty ogrzewania elektrycznego domu 100 m2 będą wyższe niż domu 50 m2), 

 • liczba jego użytkowników, 

 • właściwa izolacja budynku, 

 • wybrany system grzewczy,

 • zakład energetyczny obsługujący dany teren, 

 • taryfa, według której naliczane są opłaty, 

 • umiejętne zarządzanie ogrzewaniem za pomocą sterowników,

 • cen paliwa - w tym przypadku prądu. 

 

W zależności od regionu i dostawcy średnia cena prądu dla gospodarstw domowych w 2021 roku wynosi ok. 0,60 zł za 1 kWh. Do wyliczenia kosztów elektrycznego ogrzewania domu konieczne jest obliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku, które określa się w kilowatogodzinach na metr kwadratowy powierzchni (kWh/m2). Rocznie za ogrzewanie prądem domu ze standardową izolacją o powierzchni ok. 150 m2 o zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie 100 kWh/m2 należy zapłacić w taryfie G11 około 7560 zł (miesięczny koszt ogrzewania elektrycznego - 630 zł). Elektryczne ogrzewanie domu energooszczędnego (zapotrzebowanie 50 kWh/m2) to koszt około 3780 zł (315 zł miesięcznie). Dodatkowo miesięczne koszty ogrzewania elektryczne mogą zostać znacznie obniżone poprzez zastosowanie taryfy G12w lub nowoczesne ogrzewanie elektryczne w postaci instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. 

Ogrzewanie na prąd - koszty miesięczne ogrzewania elektrycznego 2021

Decydując się na ogrzewanie prądem, możemy wybrać spośród kilku dostępnych opcji. Generowane przez ogrzewanie elektryczne koszty będą zależeć od rodzaju ogrzewania.

 

 1. Elektryczne ogrzewanie podłogowe - montowane pod podłogą, może być wykorzystywane zarówno jako główny system grzewczy w domu, jak też dodatkowe elektryczne ogrzewanie w domu z ogrzewaniem gazowym czy systemem grzewczym na stałe paliwo. Zamiast rur stosowanych w ogrzewaniu centralnym, w tzw. podłogówce rozkładane są maty grzewcze lub system złożony z przewodów elektrycznych, które układa się następnie na izolacji cieplnej. Tak przygotowaną instalację zalewa się posadzką bezspoinową. Kluczowymi zaletami dobrze ułożonego i zaizolowanego ogrzewania podłogowego elektrycznego są duża powierzchnia grzejna i estetyka instalacji. Koszty miesięczne ogrzewania podłogowego są stosunkowo niskie, a sama instalacja nie wymaga konserwacji. Rachunki za prąd są jednak dość wysokie. Niekiedy stosuje się również ogrzewanie płaszczyznowe, w którym przewody grzewcze układane są na ścianach lub stropach. Ogrzewanie sufitowe elektryczne generuje koszty na poziomie równie atrakcyjnym.

 2.  

 3. Grzejniki konwektorowe – to najpopularniejsze wśród grzejników elektrycznych, wyglądem przypominające tradycyjne kaloryfery. W odróżnieniu od nich, w środku zamiast wody, mają one zainstalowane grzałki elektryczne. Grzejniki konwektorowe przekazują powietrze poprzez tzw. konwekcję, która polega zasysaniu zimnego powietrza, ogrzewaniu go i oddawaniu ciepłego. Grzejniki tego rodzaju, z uwagi na niską moc i możliwość elektrycznego ogrzania niewielkiej powierzchni, najlepiej sprawdzają się jako wspomaganie dla głównego ogrzewania. Mimo niskiego kosztu zakupu grzejników, ich eksploatacja jest dość kosztowna, a awaryjność wysoka. 

 4.  

 5. Piece akumulacyjne - piece elektryczne do ogrzewania domu względem kosztów wytworzenia ciepła wypadają o wiele korzystniej niż grzejniki konwekcyjne, generujące koszty porównywalne z ogrzewaniem domu gazem ziemnym. Dość wysoki koszt zakupu pieca rekompensują niewygórowane koszty eksploatacyjne.

Kiedy ogrzewanie prądem się opłaca?

Ogrzewanie elektryczne domu, choć przez wielu uznawane za drogie, w wielu miejscach będzie optymalnym rozwiązaniem. Zwłaszcza wtedy, gdy dany budynek pozbawiony jest dostępu do łącza gazowego. Za wyborem ogrzewania elektrycznego przemawia też większe, w porównaniu z kotłami, bezpieczeństwo systemu i wygoda jego użytkowania. Warto również pamiętać, że energia elektryczna do ogrzania budynku nie powoduje zanieczyszczenia środowiska naturalnego. 

 

By komfortowe i bezpieczne ogrzewanie domu prądem było opłacalne, przed jego zastosowaniem należy zadbać o poprawne wykonanie izolacji cieplnej. Dobrze ocieplenie ścian zewnętrznych, montaż okien o niskiej przewodności cieplnej i odpowiednia wentylacja zapewniają budynkowi mniejsze zapotrzebowanie na ciepło i ograniczą jego ewentualne straty. Tym samym koszty ogrzewania będą niższe. 

Fotowoltaika do ogrzewania domu

Rosnące nieustannie rachunki na prąd to dla wielu Polaków najlepsza motywacja do poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Coraz więcej osób, chcąc uchronić się przed podwyżkami, uniezależnić się od dostawców i zadbać o środowisko naturalne, decyduje się na montaż fotowoltaiki w swoim domu. Dzięki niej można generować oszczędności nie tylko na prądzie, ale również na elektrycznym ogrzewaniu budynku.

 

Najprostszym sposobem na niższy koszt ogrzewania elektrycznego jest samodzielne produkowanie prądu. Ogrzewanie domu jednorodzinnego fotowoltaiką możliwe jest poprzez zastosowanie kilku różnych rozwiązań. Najpopularniejszym z nich jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Pompa ta, zintegrowana z panelami fotowoltaicznymi, jest świetnym źródłem ogrzewania - pozwala na efektywne ogrzanie domu, a jednocześnie pełniejsze wykorzystanie energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Połączenie modułów fotowoltaicznych z pompą ciepła może zwiększyć konsumpcję wytworzonej energii o kilka, a nawet o kilkanaście procent. A to oznacza tylko jedno - jeszcze szybszy zwrot w inwestycję w elektrownię fotowoltaiczną.

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

 

Może ci
się również
spodobać