Jaki kredyt na fotowoltaikę wybrać w 2024?

Kategoria: Inwestorzy

Zakup paneli fotowoltaicznych, które są najważniejszym elementem instalacji produkujących energię elektryczną z promieniowania słonecznego, można sfinansować na wiele sposobów. Jednym z nich jest kredyt na fotowoltaikę. Podpowiadamy, dlaczego warto się nim zainteresować i jaki kredyt na panele fotowoltaiczne wybrać w 2024 roku. W jaki sposób zdobyć fundusze na fotowoltaikę?

Kredyt na fotowoltaikę - ile kosztuje inwestycja w OZE?

Inwestycja w własną instalację PV nadal stanowi znaczący wydatek. Średni koszt takiej inwestycji dla gospodarstwa domowego w 2024 roku może różnić się w zależności od wielu czynników, jednak generalnie obejmuje zakup paneli fotowoltaicznych, falownika, systemów montażowych, okablowania, oraz wykonanie prac instalacyjnych. Ceny mogą wahać się w zależności od wymagań systemu i jakości komponentów.

Wybierając kredyt na fotowoltaikę, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 

  • Oprocentowanie i warunki kredytu: Porównaj dostępne oferty od różnych banków, zwracając uwagę na oprocentowanie, okres kredytowania oraz możliwe dodatkowe opłaty.
  • Dostępne programy wsparcia: Sprawdź, czy istnieją specjalne programy kredytowe lub dotacje, które mogą obniżyć koszty inwestycji.
  • Elastyczność spłaty: Wybierz ofertę, która najlepiej odpowiada Twoim możliwościom finansowym, zarówno pod względem długości okresu kredytowania, jak i wysokości rat.

Panele fotowoltaiczne - jak sfinansować ich zakup?

W jaki sposób sfinansować zakup paneli PV? To pytanie, które zadaje sobie wielu zainteresowanych inwestycją w fotowoltaikę. Wydatki z nią związane pokryć można przy użyciu własnych środków, a w przypadku ich braku również poprzez:

 

  • zakup fotowoltaiki na raty,

  • skorzystanie z dotacji rządowych

  • zaciągnięcie kredytu gotówkowego,

  • zaciągnięcie celowego kredytu fotowoltaikę.

 

Każda z wymienionych powyżej form finansowania fotowoltaiki ma swoje zalety i wady. I tak, zakup na raty to prosty i skuteczny sposób na realizację przedsięwzięcia dla inwestorów, którzy nie dysponują znacznymi oszczędnościami. Sprzedawcy paneli fotowoltaicznych i ich instalatorzy współpracują w tym zakresie z bankami, oferując klientom kredyty ratalne dopasowane do ich indywidualnych potrzeb i możliwości.

 

Program "Mój Prąd" nadal cieszy się zainteresowaniem inwestorów, jednak jego aktualne warunki różnią się od poprzednich edycji. Najnowsza edycja tego programu oferuje zmienione warunki dofinansowania, które mogą obejmować większą kwotę dotacji oraz zmodyfikowane kryteria kwalifikacyjne, aby dostosować się do aktualnych potrzeb rynku oraz promować bardziej efektywne technologie.

 

Jakie korzyści przynosi aktualna edycja programu Mój Prąd?

Program "Mój Prąd" jest skierowany do osób, które chcą zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Dotacje oferowane w ramach programu mają na celu zmniejszenie początkowych kosztów instalacji, co sprawia, że inwestycja staje się bardziej przystępna i szybciej zwraca się wydatki.

Fotowoltaika z kredytem celowym - na jakich zasadach?

Na popularności zyskują obecnie celowe kredyty na fotowoltaikę - przeznaczone na zakup paneli fotowoltaicznych. Niektóre z banków działających w Polsce oferują swoim klientom możliwość skorzystania ze specjalnych kredytów, nazywanych często eko kredytami, kredytami na ekologię lub kredytami na cele środowiskowe. Skorzystają na nich zwłaszcza osoby, które z różnych powodów mają trudności z uzyskaniem rządowych dotacji. 

 

Celowy kredyt na fotowoltaikę wyróżnia się atrakcyjnymi warunkami finansowania i sporą elastycznością w spłacie zaciągniętego zobowiązania. Kredytobiorcy mogą jednak liczyć na zwykle niższe oprocentowanie niż przy kredycie gotówkowym, nie jest też od nich wymagany wkład własny, a decyzja kredytowa wydawana jest w krótkim czasie. Co więcej, wybrane z banków oferują niższą prowizję za udzielenie kredytu na fotowoltaikę lub całkowicie z niej rezygnują.

Otrzymane środki można przeznaczyć na zakup i montaż paneli PV wraz z niezbędnym osprzętem bądź też sfinansować z ich pomocą inne przedsięwzięcia z zakresu OZE. Zależnie od przyjętej polityki kredytowej danego banku, wymagania stawiane kredytobiorcom mogą się od siebie różnić.

Kredyt na panele fotowoltaiczne - kto może się o niego ubiegać?

Kredyt na fotowoltaikę, określany też jako pożyczka na fotowoltaikę, to produkt bankowy skierowany przede wszystkim do klientów indywidualnych - właścicieli domów jednorodzinnych. Na rynku znaleźć można jednak również oferty finansowania, z których skorzystają podmioty prowadzące lub podejmujące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Kredyt na fotowoltaikę - czy to się opłaca?

Inwestujący w fotowoltaikę to dla banków kolejna spora grupa klientów. Nie dziwi więc poszerzająca się stale oferta skierowanych do nich produktów, wśród których na uwagę zasługują omówione w tym artykule kredyty na panele fotowoltaiczne. W przypadku wielu osób decydujących się na zakup i montaż instalacji PV, są one najlepszym sposobem na realizację kosztownego przedsięwzięcia. 

 

Dzięki finansowemu wsparciu banku inwestorzy mogą wykonać kompletną instalację PV, która pozwoli im na obniżenie rachunków za prąd nawet o 90% i uniezależnienie się od nieustannych podwyżek jego cen. Ratalne i rozłożone w czasie zobowiązanie nie obciąża ż tak mocno kredytobiorcy, dzięki czemu w krótszym czasie może on dostrzec korzyści z inwestycji w odnawialne źródło energii. Musimy przy tym pamiętać, że aby zrealizowana przy udziale kredytu na fotowoltaikę inwestycja była w pełni opłacalna, powinna być poprzedzona wnikliwą analizą rynku usług, zarówno w zakresie najlepszego osprzętu, jak i usług doświadczonych fachowców.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać