O sukcesie całego przedsięwzięcia fotowoltaicznego decyduje odpowiedni dobór mocy całej instalacji, jak i poszczególnych jej elementów - modułów PV, falownika, konstrukcji montażowej czy okablowania. Które inwertery warte są uwagi?
Z roku na rok popularność alternatywnych metod pozyskiwania energii rośnie. Przemawia za tym nie tylko aspekt ekologiczny, ale i finansowy. Zarówno osoby prywatne, rolnicy, jak i przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na inwestycję w fotowoltaikę, mogą liczyć na znaczne obniżki dotychczasowych zobowiązań wobec zakładów energetycznych. O sukcesie całego przedsięwzięcia decyduje jednak odpowiedni dobór mocy całej instalacji, jak i poszczególnych jej elementów – modułów PV, falownika, konstrukcji montażowej czy okablowania. W artykule przedstawiamy aktualne rekomendacje inwerterów fotowoltaicznych, które z pewnością pomogą w wyborze optymalnego rozwiązania.
Falownik, zwany też inwerterem, to urządzenie, które zamienia prąd stały (DC) na prąd przemienny (AC) określonym napięciu i częstotliwości. Można powiedzieć, że jest to „mózg” instalacji fotowoltaicznej. To właśnie dzięki falownikowi możliwe jest kontrolowanie obciążenia podłączonych do niego modułów PV (tak zwanego maksymalnego punktu mocy – z ang. MPPT, Maximum Power Point Tracking), by mogły one generować największą możliwą moc i tym samym dostarczać prąd dla domu, gospodarstwa rolnego, przedsiębiorstwa czy też farmy fotowoltaicznej. Dodatkowo inwerter wyposażony jest również w układ wejściowy, sterujący oraz zabezpieczający.
Wybierając konkretny model falownika, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Poza ceną bardzo ważnym elementem jest sprawność urządzenia i szybkość jego działania, a także sposób montażu, sterowanie i monitorowanie parametrów oraz okres gwarancji.
Falowniki do fotowoltaiki odgrywają kluczową rolę w efektywności działania całej instalacji PV. Dokładny wybór odpowiedniego inwertera jest istotny, by zminimalizować ryzyko awarii systemu, maksymalizować efektywność produkcji energii elektrycznej i ostatecznie skrócić okres zwrotu z inwestycji. Jakiego zatem falownika do fotowoltaiki warto wybrać w 2024 roku?
Wybierając falownik, trzeba pamiętać, że zwykle jego żywotność jest krótsza, niż paneli PV. Stanowi on jednak „centrum dowodzenia” całej instalacji i w przypadku awarii następuje przerwa w wytwarzaniu prądu przez całą fotowoltaikę. Z tego względu tak ważne jest, aby wybrać inwerter dobrej jakości i od renomowanego producenta o ugruntowanej pozycji rynkowej.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami