Jak wykorzystać nadwyżki prądu z fotowoltaiki? Pomoże większa autokonsumpcja energii

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Dom

W wielu gospodarstwach domowych lub firmach nadwyżki prądu wyprodukowane przez panele fotowoltaiczne nie są zagospodarowane i trafiają do krajowej sieci energetycznej. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej oraz spożytkować własną produkcję z korzyścią dla siebie.

Kiedy powstają nadwyżki prądu z fotowoltaiki?

Warto tu przypomnieć podstawowe zasady działania fotowoltaiki. To technologia, która wykorzystuje energię słoneczną do produkcji prądu. Panele fotowoltaiczne konwertują promienie słoneczne na prąd stały, który musi zostać przetworzony na prąd zmienny, aby można było go wykorzystać w Twoich domowych i firmowych urządzeniach.

Wygenerowana energia trafia do wewnętrznej sieci i zasila wszystkie działające w niej urządzenia.

 

W większości przypadków profil produkcji energii z paneli rzadko pokrywa się z zapotrzebowaniem na prąd w gospodarstwach domowych. Największa produkcja przypada zwykle na godziny południowe, kiedy domownicy są zwykle w pracy lub szkole. Wówczas zużycie jest na niskim poziomie, a to powoduje nadprodukcję.

Autokonsumpcja to sposób na efektywne wykorzystanie nadwyżek energii wyprodukowanych przez fotowoltaikę

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie produkowanej energii na własne potrzeby. Poprzedni system rozliczenia z operatorem, czyli net-metering, umożliwiał magazynowanie nadwyżek w sieci i odzyskanie 80% z nich (20% to „opłata” za możliwość przechowywania prądu).

 

W przypadku obowiązującego od 1 kwietnia 2022 r. rozliczenia na zasadach net-billingu sytuacja się zmieniła. Nadwyżki są sprzedawane do sieci, a niedobory prądu kupowane od operatora. Jak w takiej sytuacji gospodarować nadprodukcją prądu? 

 

7 sposobów na zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki:

 

 

 

W zależności od wielkości instalacji i gromadzących się nadwyżek masz możliwość skorzystania z jednej lub wielu opcji jednocześnie. Jeżeli zastanawiasz się, jakie rozwiązania będą najlepiej dopasowane do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego, porozmawiaj ze specjalistą Corab.

 

Magazyn energii to opłacalny sposób, jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki

Magazyn energii to akumulator, który gromadzi nadwyżki wyprodukowanego prądu z fotowoltaiki. Dzięki temu nie trafia ona od razu do sieci. Pozwala to na zmniejszenie liczby transakcji kupna/sprzedaży z operatorem, czyli ograniczenie transferu energii oddanej i pobranej.

W przypadku rozliczeń na zasadach net-billingu instalacja magazynu energii obniży Twoje rachunki oraz zwiększy opłacalność inwestycji.

 

W ciągu dnia nadwyżki z fotowoltaiki są gromadzone w magazynie. Kiedy wracasz do domu, najczęściej zwiększa się konsumpcja prądu, a jeśli panele nie pokryją bieżącego zapotrzebowania, zaczynasz korzystać z zapasów w akumulatorze. Korzyści tego rozwiązania to m.in. niższe rachunki za prąd czy możliwość dysponowania nadwyżkami w dogodnym dla Ciebie momencie, np. po zmierzchu, gdy panele nie produkują prądu.

 

Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła zwiększy autokonsumpcję

Chcesz wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii oraz dołożyć kolejną cegiełkę do ratowania świata? Zacznij od poprawy swojego domowego lub firmowego budżetu i zmniejsz koszty ogrzewania. Nie oznacza to, że w pomieszczeniach ma być zimno – wręcz przeciwnie. 

 

Pompa ciepła zadba w chłodniejszych miesiącach o komfort cieplny w Twoim domu, a latem zapewni przyjemny chłód. W urządzeniu nie zachodzi proces spalania, a dzięki temu nie emituje ono szkodliwych gazów cieplarnianych. Oprócz tego nie pozostawia żadnych resztek (popiołu), a przy tym nie wymaga miejsca na składowanie paliwa, np. węgla, drewna czy gazu.

 

Pompa jest zasilana energią elektryczną. Dla domu o powierzchni 120 mkw miesięczny koszt z tego tytułu to ok. 700–1000 zł. Przy dobrych parametrach termoizolacyjnych budynku oraz dostosowaniu wielkości instalacji fotowoltaicznej do potrzeb obiektu miesięczne wydatki na zasilanie pompy ciepła można obniżyć niemal do 0 zł.

Klimatyzacja wykorzysta nadwyżki energii z fotowoltaiki do ogrzewania i chłodzenia

Upalne lato potrafi doskwierać nawet największym entuzjastom wysokich temperatur. Przyjemny chłód wewnątrz domu zapewnia ulgę i pozwala na chwilę wytchnienia. Jednocześnie klimatyzacja to urządzenie, które dogrzewa pomieszczenie przed sezonem grzewczym, a czasem służy jako regularne ogrzewanie

 

Pomimo tego, że klimatyzacja jest bardzo praktycznym rozwiązaniem i często się przydaje, to okazuje się zwykle energochłonna. Współczesne modele są pod tym względem optymalizowane, ale mimo wszystko sprzęt potrzebuje prądu do działania, ale ten może pochodzić też z czystych odnawialnych źródeł energii. Takie połączenie to korzyść zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska naturalnego.

Używanie energochłonnych sprzętów w ciągu dnia

Zapewne wiele urządzeń używanych w Twoim domu ma funkcję „opóźnionego startu”. Zatem przed wyjściem do pracy załaduj zmywarkę i pralkę, a następnie ustaw moment uruchomienia na czas największej produkcji prądu przez fotowoltaikę.

Po powrocie będziesz mieć już czyste talerze. Wprawdzie pranie trzeba będzie rozwiesić, ale nie musisz z tym zadaniem czekać do wieczora, gdy w telewizji emitowany jest Twój ulubiony serial lub zaczyna się mecz.

„Zatankuj” swój samochód elektryczny

Panele fotowoltaiczne to dobry bodziec do wymiany instalacji gazowej na elektryczną

Do niedawna gaz był tanim surowcem. Sytuacja zmieniła się jednak do tego stopnia, że niektóre biznesy musiały zakończyć swoją działalność. Również dla gospodarstw domowych wzrost rachunków nie jest niczym przyjemnym. W takiej sytuacji wymiana instalacji na elektryczną pozwoli Ci zaoszczędzić oraz poprawi bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Inteligentne zarządzanie budynkiem (BMS) rozdysponuje nadmiar energii i obniży rachunki za prąd

Systemy zarządzania budynkiem to nie science fiction. Jest to praktyczne narzędzie, które odpowiada za automatyzację wielu obszarów działania budynku, w tym za optymalne wykorzystanie energii elektrycznej. Oprogramowanie analizuje zużycie i podpowiada, w jakich miejscach można osiągnąć oszczędności.

 

Building Management System umożliwia np. automatyczne sterowanie urządzeniami, światłem, chłodzeniem czy ogrzewaniem. Rozwiązanie dostosujesz do stylu życia Twojej rodziny lub godzin pracy w firmie. Ten system ma wiele zalet, a kluczowe z nich to ograniczenie zużycia prądu i wody nawet o ⅓.

 

Narzędzie pozwala jednocześnie wygenerować oszczędności poprzez lepsze zarządzanie zużyciem i zwiększyć autokonsumpcję. Dzięki temu, w zależności od pory roku, po powrocie z pracy w domu przywita Cię przyjemne ciepło lub kojący chłód.

 

Fotowoltaika generuje prąd, który zamiast do sieci, może być spożytkowany przez sprzęty domowe lub urządzenia w firmie. Zastanawiasz się, jak zoptymalizować zużycie energii? Porozmawiaj ze specjalistą Corab i poznaj wszystkie dostępne dla Ciebie możliwości. 

 

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać