Pompa ciepła czy gaz – zalety i wady

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Dom

Wybór sposobu ogrzewania domu ma niebagatelny wpływ zarówno na koszt samej inwestycji, jak również na późniejsze wydatki eksploatacyjne. Coraz większego znaczenia nabierają również kwestie ekologiczne. Pompa ciepła czy gaz - decyzję warto podjąć już na etapie planowania i projektowania prac. Pozwoli to maksymalnie zoptymalizować cały proces oraz jego koszty.

Pompa ciepła czy gaz?

W ostatnich latach zaobserwować można systematyczny spadek liczby kotłów wykorzystujących paliwa stałe na rzecz ogrzewania gazowego oraz odnawialnych źródeł energii. W przypadku tych drugich najrozsądniejszym wyborem wydają się nowoczesne pompy ciepła, zyskujące popularność nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Na ich korzyść przemawiają nie tylko względny ekologiczne, ale też finansowe.

 

Odnawialne Źródła Energii to branża hojnie dotowana na poziomie krajowym, jak i przez poszczególne samorządy. Programy takie jak Czyste Powietrze oraz ulgi termomodernizacyjne dla budynków jednorodzinnych pozwalają znacząco obniżyć koszt inwestycji. Inwestorzy decydujący się na pompę ciepła często zainteresowani są również pozyskaniem taniej energii i ciepłej wody użytkowej z fotowoltaiki. Połączenie obu technologii to najbardziej ekologiczny oraz opłacalny pod względem rocznych kosztów eksploatacyjnych system grzewczy.

Ogrzewanie gazowe - wady i zalety

Kondensacyjny kocioł gazowy to wciąż jeden z najpopularniejszych, obok paliw stałych, sposobów ogrzewania domu. Na jego korzyść przemawiają zwłaszcza wysoka (przekraczająca 100% sprawność – uzyskana dzięki odbieraniu części ciepła ze spalin), niska emisja zanieczyszczeń – zwłaszcza w porównaniu z piecem węglowym, wygoda użytkowania oraz bardzo cicha praca. Dodatkowo, w przypadku kotłów dwufunkcyjnych istnieje możliwość ogrzewania zbiornika ciepłej wody użytkowej.

 

Kocioł kondensacyjny najwydajniejszy jest przy niskich temperaturach roboczych, dlatego też lepiej sprawdza się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym niż z tradycyjnymi grzejnikami. Jego instalację warto rozważyć, zwłaszcza gdy mamy dostęp do sieci gazowniczej - koszt paliwa będzie wówczas niższy niż w przypadku zasilania ze zbiornika. Z drugiej jednak strony – jeżeli gazociąg jest znacznie oddalony od ogrzewanego budynku, koszt budowy przyłącza może być dość duży.

 

ZALETY:

+ wysoka sprawność kotłów kondensacyjnych, sięgająca 109%

+ wysoki poziom zautomatyzowania, czyli w praktyce bezobsługowość

+ szybki i łatwy montaż

+ brak stałych produktów spalania, popiołu, sadzy, pyłów

+ możliwość dofinansowania wymiany piec na gazowy w ramach programu Czyste Powietrze 

 

WADY:

- wysoki koszt zakupu i instalacji nowoczesnego kotła

- ograniczona moc kotła w przypadku urządzeń dwufunkcyjnych

- konieczność dopełnienia formalności związanych z przyłączeniem do sieci gazowej

- obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli 

- niewłaściwa eksploatacja to ryzyko wybuchu lub zatrucia gazem

Pompa ciepła – zalety i wady

Szeroka oferta modeli o różnej mocy i parametrach sprawia, że pompy ciepła stale zyskują na popularności - zarówno w przypadku budynków nowych, jak i modernizowanych. Doskonale sprawdzi się w przypadku braku dostępu do sieci gazowej lub niechęci do instalacji zbiornika w sąsiedztwie domu. Odpowiednio dobrana może być jedynym źródłem ogrzewania, nawet w okresie dużych mrozów. Wiele pomp posiada również funkcję ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia w okresie letnim. Minimalny pobór energii elektrycznej do jej zasilania oznacza bardzo niski koszt użytkowania. Z dostarczonego 1 kWh prądu pompa potrafi wygenerować nawet 5 kWh energii cieplnej. 

 

ZALETY:

+ najwyższa klasa energetyczna wśród urządzeń grzewczych (A++/A+++)

+ czystość, bezpieczeństwo i brak emisji zanieczyszczeń

+ całkowita automatyzacja pracy i długa żywotność (kilkadziesiąt lat)

+ możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej lub kredytu na pompę ciepła

+ możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej lub kredytu na pompę ciepła

+ w połączeniu z fotowoltaiką zapewnia prawie zerowy koszt eksploatacji

 

WADY:

- wysoki koszt zakupu, od kilku do kilkudziesięciu tys. zł

- konieczność wykonania prac ziemnych lub odwiertów w przypadku pomp gruntowych

- obniżona efektywność w przypadku stosowania tradycyjnych grzejników, zalecane ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła - podsumowanie

Gruntowa pompa ciepła, pompa ciepła powietrze woda czy gaz? Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Oba rozwiązania to nowoczesne, niskoemisyjne źródła ciepła. Przy czym sprawdza się tu zasada, że tańsze w zakupie zazwyczaj jest droższe w eksploatacji. 

Koszt kotłowni gazowej dla domu o powierzchni 150 m² wyniesie szacunkowo ok. 19 tys. zł, z kolei roczny koszt zużytego gazu ok. 3 tys. zł. Koszt zakupu i instalacji pompy ciepła powietrze – woda typu split (jednostka zewnętrzna i wewnętrzna) dla tego samego budynku to ok. 35 tys. zł, natomiast roczny koszt eksploatacji ok. 2,5 tys. zł (można go dodatkowo obniżyć, zasilając pompę fotowoltaiką). W długiej perspektywie czasowej pompa ciepła wydaje się być rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

 

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać