Jak prawidłowo regulować temperaturę w domu lub w mieszkaniu?

Kategorie: Inwestorzy, Doradcy, Dom

Umiejętne regulowanie temperatury ma zasadnicze znaczenie dla oszczędnego ogrzewania domu lub mieszkania. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywa termostat, który szybko reaguje na zmianę temperatury - włącza się przy wychłodzeniu pomieszczenia i wyłącza, gdy osiągnięta zostanie żądana temperatura.

Jak regulować temperaturę za pomocą termostatów, aby z jednej strony zapewnić sobie odpowiedni poziom komfortu cieplnego, a z drugiej - zmniejszyć rachunki w okresie grzewczym? Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia? O tym w poniższym artykule!

Optymalna temperatura w domu i mieszkaniu - ile wynosi?

„Temperatura pokojowa” to często używane określenie, ale co ono tak naprawdę oznacza? Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, jest to temperatura powietrza w mieszkaniu, której optymalny poziom wynosi 18-22 stopnie.

To, jaka temperatura pokojowa będzie najlepsza, zależy przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia. Możemy jednak wskazać pewne uniwersalne wartości, którymi warto kierować się przy regulowaniu wskaźników temperatury.

Właściwa temperatura w zależności od pomieszczenia

Przyjmuje się, że w pomieszczeniach dziennego użytku, a zatem w salonie czy jadalni, odpowiednia temperatura wynosi w granicach 20-22°C.

Kuchnia wymaga niższej temperatury - od 16 do 19°C, co związane jest z faktem gotowania, smażenia i pieczenia, które podnoszą temperaturę wnętrza. W podobnym zakresie powinna oscylować temperatura powietrza w sypialni, która pozwoli organizmowi na efektywną regenerację nocną. W łazience dbajmy natomiast o utrzymanie temperatury w okolicy 22-24°C.

 

Ustawianie różnych temperatur w pomieszczeniach może sprawić, że nasze rachunki za ogrzewanie będą widocznie niższe. Jeżeli w różnych pomieszczeniach ma być utrzymywana inna temperatura, to należy pamiętać, aby drzwi między nimi pozostawały zamknięte.

 

Komfort cieplny dzieci i osób starszych

Optymalne temperatury będą nieco odbiegać w przypadku dzieci i osób starszych. Noworodki i niemowlęta, które mają słabo rozwinięte systemy termoregulacji i odporności, wymagają wyższej temperatury.

Przyjmuje się, że w sypialni dziecka powinna ona wynosić 21 stopni w dzień i ok. 19-20°C w ciągu nocy.

 

Dla starszych dzieci optymalne wartości temperatur w pomieszczeniach są takie same, jak w przypadku dorosłych. Z powodu słabszego krążenia również seniorzy wymagają wyższych temperatur. Tak jak dla maluszków, powinny one wynosić 21 stopni w dzień i 19-20°C w nocy.

Temperatura domu i mieszkania latem a zimą

Kiedy temperatura powietrza spada poniżej 5-10°C, w pomieszczeniu robi się zbyt zimno, aby normalnie funkcjonować. Tak niskie temperatury są też niebezpieczne dla zdrowia.

W polskim klimacie występują duże amplitudy termiczne w ciągu roku. Latem, w upalne dni, wysoka temperatura na zewnątrz daje nam się we znaki. Aby chronić się przed napływem gorąca do pomieszczeń, możemy korzystać z klimatyzacji.

 

Zimą natomiast, gdy za oknem panuje chłód, nie obejdzie się bez ogrzewania. Bez niego istnieje ryzyko zamarznięcia instalacji. Może dojść nawet do poważniejszych konsekwencji w postaci zniszczeń zewnętrznych i wewnętrznych.

Ogrzewanie w polskich domach i mieszkaniach

Problemem wielu domów i mieszkań w Polsce jest ich nadmierne przegrzewanie. Powodem tego są często same grzejniki - wyposażone w zawory, które pozwalają jedynie na zakręcenie bądź odkręcenie dopływu ciepłej wody.

 

Stare, zardzewiałe grzejniki pracują z maksymalną mocą, co wpływa na wysokość rachunków. Lepszym rozwiązaniem są grzejniki nowszej generacji, wyposażone w głowice z 5-stopniową skalą do regulowania temperatury. Dzięki nim możemy sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna.

Regulowanie temperatury - sposób na oszczędność energii i obniżenie rachunków

Koszty ogrzewania są zależne od temperatur zewnętrznych (im jest chłodniej, tym większe wydatki na ogrzewanie) oraz długości sezonu grzewczego. Są to czynniki, na które nie mamy wpływu.

Możemy jednak przestrzegać zasad właściwego ogrzewania i wietrzenia domu lub mieszkania.

Sterowanie temperaturą w pomieszczeniu pomaga nam nie tylko w osiągnięciu komfortu cieplnego, ale również w oszczędzaniu.

 

Zmniejszenie temperatury nawet o 1 stopień może przyczynić się do kilkuprocentowej obniżki kwoty na rachunkach za ogrzewanie! Ma to szczególne znaczenie w obliczu nieustannych podwyżek energii.

 

Regulowanie temperatury - sposób na oszczędność energii i obniżenie rachunków

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury - dlaczego tak ważne?

Regulowanie temperatury w domu lub mieszkaniu to nie tylko kwestia rachunków, ale też zdrowia.

Przebywanie w pomieszczeniach o zbyt niskiej temperaturze przyczynia się do wychłodzenia organizmu, co z kolei sprzyja infekcjom. Może być też przyczyną dyskomfortu psychicznego - w chłodnym wnętrzu ciężej jest się nam skupić i swobodnie wykonywać różne czynności.

 

Z kolei zbyt wysoka temperatura powoduje bóle głowy i wywołuje rozdrażnienie. Wysuszone śluzówki mogą być też przyczyną infekcji dróg oddechowych. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby utrzymywać w domu lub mieszkaniu optymalną, zdrową temperaturę.

Termostat - jak działa pokrętło do regulowania temperatury?

Termostat, zamiennie nazywany również głowicą termostatyczną, to pokrętło na kaloryferze służące do regulowania temperatury w pomieszczeniach.

Działanie termostatu polega na tym, że reaguje on na zmianę temperatury powietrza i w zależności od potrzeby automatycznie zamyka lub otwiera zawór z gorącą wodą. Większość głowic termostatycznych oznaczonych jest cyframi od 1 do 5, które odpowiadają konkretnym temperaturom.

 

W niektórych termostatach spotkać się można z kropkami umieszczonymi pomiędzy cyframi - wskazują one połówki zakresów i dodatkowo pomagają w ustawieniu optymalnej temperatury.

Jak temperaturę ustawić na termostacie?

Jak temperaturę ustawić na termostacie?

Pierwszy symbol na termostacie - „0” (lub znak śnieżynki), określa temperaturę w zakresie 6-8°C, która to pozwala uniknąć zamarzania wody w grzejniku. Z każdym kolejnym ustawieniem możemy podwyższyć temperaturę w domu lub mieszkaniu o kolejne 3-6°C.

 

W praktyce poziom 1. (12-14°C) jest odpowiedni dla piwnicy.

 

Poziom 2. (15-17°C) zalecany jest do ustawienia w sypialni na noc. Z kolei na poziom 3. (18-20°C) warto przekręcił gałkę termostatu w salonie lub kuchni.

 

Jeżeli przy termostacie odkręconym na pozycję 3. grzejniki są chłodne, to znaczy, temperatura powietrza wykracza poza zakres 18-20°C, dlatego zawory pozostają zamknięte.

 

Do łazienki odpowiedni będzie poziom 4. (22-24°C).

 

Poziom 5. (25-28°C) nie powinien być używany poza uzasadnionymi sytuacjami i nigdy nie na dłuższy czas.

 

Kolejną z zasad regulowania temperatury w domach i mieszkaniach jest unikanie maksymalnego grzania.

Zamiast całkiem odkręcać głowę termostatyczną, starajmy się utrzymywać w pomieszczeniu stałą temperaturę - uchroni nas to przed wzrostem zużycia energii. Z kolei w zbyt rozgrzanych pomieszczeniach nie zakręcajmy całkiem grzejnika, ponieważ jego ponowne rozgrzanie będzie wymagało zużycia więcej energii. Lepiej zmniejszyć poziom grzania o kilka stopni.

Termostat elektroniczny - jeszcze dokładniejsze regulowanie temperatury

Termostaty z podziałką, choć pozwalają na swobodne regulowanie ogrzewania, nie zawsze są w stanie dokładnie wymierzyć pożądaną temperaturę. Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem są elektroniczne regulatory temperatur - niewielkie urządzenia cyfrowe sterujące temperaturą w pomieszczeniu.

 

Modele przewodowe wysyłają sygnał do grzejnika za pomocą przewodów. Natomiast regulatory bezprzewodowe wysyłają sygnały do urządzeń grzewczych za pomocą fal radiowych.

 

Nowoczesne termostaty wyposażone w Wi-Fi pozwalają sterować termostatem zdalnie, na przykład za pomocą smartfonu.

To rozwiązania współpracujące z praktycznie dowolnym systemem grzewczym, również z ogrzewaniem podłogowym. Regulatory umożliwiają precyzyjne ustawienie pożądanej temperatury oraz dostosowanie jej do mocy grzejników i zewnętrznych regulatorów pogodowych. Dodatkowo, pozwalają również sterować temperaturą, gdy jesteśmy poza domem, co oznacza jeszcze większe oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Ustawienie grzejników a regulacja temperatury

Samo poprawne obsługiwanie termostatów to nie wszystko. Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie kaloryferów - w dużych pomieszczeniach od jednego dużego grzejnika lepszym wyborem będą dwa lub nawet trzy mniejsze. Dzięki nim możemy równomiernie ogrzewać całą przestrzeń i skuteczniej regulować w niej temperaturę.

 

Oszczędna cyrkulacja powietrza to również zasługa odpowietrzonych czynników. Czynność tę należy przeprowadzić z początkiem sezonu grzewczego.

Istnieje jeszcze jeden element pomocny w regulowaniu temperatury w domach i mieszkaniach. To parapety i półki chroniące przed ucieczką ciepła do góry. Dzięki nim ciepło rozchodzi się równomiernie po pokoju.

 

Grzejnik nie powinien być również zasłonięty meblami, ponieważ będą one odbijać ciepło. W przypadku grzejników zlokalizowanych pod oknem dobrym pomysłem jest korzystanie na noc z żaluzji i zasłon (te jednak nie mogą zakrywać grzejnika).

Obniżenie temperatury przy dłuższej nieobecności

Jadąc do pracy, jak i podczas dłuższych nieobecności, zwłaszcza w trakcie zimowych urlopów, powinniśmy ustawić temperaturę na niższą - najlepiej na poziomie ok. 17°C.

Jeszcze niższa temperatura może spowodować zbytnie wychłodzenie wnętrza, a co za tym idzie większe koszty przy ponownym jego nagrzaniu wnętrza. W przypadku klasycznych zaworów termostatycznych możemy również nastawić ich głowicę na najniższą pozycję, która chroni przed zamarzaniem wody.

 

Wietrzenie pomieszczeń w okresie grzewczym

Zimą pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Często nie otwieramy okien z obawy przed stratami ciepła - świeże powietrze jest jednak konieczne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jak wietrzyć mieszkanie zimą, aby nie zapłacić więcej za prąd? Przydatna będzie znajomość kilku prostych zasad.

 

Przede wszystkim, aby wywietrzyć mieszkanie w zimowy dzień, należy całkowicie zakręcić grzejniki, ustawiając pokrętło termostatu na „0” lub „*”. Rozchylanie okien w czasie, gdy zawory termostatu są otwarte, spowoduje zwiększenie poboru energii. Jest to związane z potrzebą wyrównania temperatury do danego ustawienia.

 

Kiedy więc otworzymy okna, grzejniki zaczną produkować więcej ciepła, co będzie miało przełożenie w większym zużyciu energii i wyższych rachunkach. Z tego powodu zaleca się skręcenie grzejników na ok. 15 minut przed wpuszczeniem świeżego powietrza i przywrócenie ich do pracy po upływie podobnego czasu.

Sam proces wietrzenia nie powinien być długi - optymalny czas jego trwania to około 5-10 minut. Sprawny przepływ powietrza osiągniemy przez otwarcie okien na oścież.

 

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać