Z każdym rokiem w Polsce przybywa samochodów elektrycznych, które są ekologicznym i ekonomicznym środkiem transportu. Cenione za komfort „cichej” jazdy, niską awaryjność i bezpieczeństwo użytkowania, budzą jednak spore wątpliwości dotyczące czasu ładowania. Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego? Gdzie możemy najłatwiej i najszybciej naładować tzw. „elektryka”? Jak zmniejszyć czas i koszt ładowania auta tego typu? Odpowiadamy, uwzględniając najnowsze technologie i rozwiązania dostępne w 2024 roku!
Samochody elektryczne stają się coraz częstszym wyborem kierowców. Liczba „elektryków” zarejestrowanych w Polsce wyniosła w II kwartale 2024 r. ponad 100 tysięcy. Za zakupem „elektryka” przemawiają przede wszystkim względy ekologiczne – auta tego typu nie emitują spalin, które przyczyniają się do zmian klimatycznych. Nie bez znaczenia są również aspekty ekonomiczne, takie jak niższe koszty eksploatacji, możliwość korzystania z ulg podatkowych oraz coraz większa dostępność infrastruktury do ładowania.
Istnieje kilka sposobów ładowania samochodów elektrycznych. W poniższym artykule przyjrzymy się trzem najpopularniejszym z nich. Każdy z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety, a jednocześnie pozwala na naładowanie tego samego akumulatora w nieco innym czasie.
Właściciele samochodów z napędem elektrycznym mają do swojej dyspozycji:
Podsumowując, najkrótszy, wynoszący do około godziny, czas ładowania samochodu elektrycznego możemy osiągnąć na stacjach szybkiego ładowania. Szybkie stacje ładowania mogą zapewnić nam w tak krótkim czasie zasięg pozwalający na przejechanie 100-150 km. Najdłużej zajmuje z kolei ładowanie akumulatora z użyciem tradycyjnego gniazdka 230 ‒ od kilku godzin do nawet doby. Zamontowany w domu wallbox pozwoli nam na naładowanie elektryka w przeciągu kilku godzin.
Ilość prądu zużywanego w trakcie jazdy będzie różnić się w zależności od modelu auta elektrycznego i stanu baterii. Zużycie energii zwiększa się również ze wzrostem prędkości. W efekcie liczba możliwych do przejechania kilometrów na jednym ładowaniu będzie się zmniejszać. Zgodnie z szacunkami, podczas jazdy po mieście auto może zużywać około 17 kWh/ 100 km. Jeżeli pokonywanych jest średnio 30 km dziennie, daje to miesięczny wynik 153 kWh, a rocznie 1836 kWh.
Technologia ładowania aut elektrycznych nieustannie się rozwija, dzięki czemu czas potrzebny na uzupełnianie prądu w samochodzie będzie coraz krótszy. Wiele firm zadeklarowało już teraz duże inwestycje w stacje szybkiego ładowania w Polsce, co z pewnością przełoży się na popularność samochodów elektrycznych i zapewni ich właścicielom komfort jazdy. Obecnie, w obliczu podwyżek cen paliwa, odpowiedź na pytanie o opłacalność zakupu auta elektrycznego wydaje się jeszcze łatwiejsza.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami