Ceny paneli fotowoltaicznych w 2021 r.

Kategorie: Projektant, Instalator, Aktualności, Biznes, Doradcy, Hurtownie i Sklepy

Najważniejszym elementem każdej instalacji PV są panele fotowoltaiczne, które mają kluczowy wpływ na cenę przedsięwzięcia. Ile obecnie kosztują panele fotowoltaiczne i od czego zależy ich cena? Jak obniżyć wydatki na fotowoltaikę?

Rok 2021 to czas dynamicznego rozwoju branży fotowoltaicznej, zwłaszcza wśród odbiorców w gospodarstwach domowych. Zauważalny wzrost zainteresowania inwestycjami w odnawialne źródła energii podyktowany jest ogólnym spadkiem cen instalacji i licznymi programami dotacji dla prosumentów. Najważniejszym elementem każdej instalacji PV są panele fotowoltaiczne, które mają kluczowy wpływ na cenę przedsięwzięcia. Ile obecnie kosztują panele fotowoltaiczne i od czego zależy ich cena? Jak obniżyć wydatki na fotowoltaikę? O tym w artykule!

Od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne, jako najważniejszy element każdej instalacji PV, pochłaniają średnio połowę kosztów przedsięwzięcia. Cena paneli fotowoltaicznych uzależniona jest od kilku kluczowych parametrów:

 

 • technologii wykonania ogniw PV, 

 • mocy (kWp),

 • sprawności (%),

 • wielkości instalacji, 

 • okresu gwarancji uzysku,

 • producenta.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych a ich cena

Wśród paneli fotowoltaicznych możemy wyróżnić trzy najbardziej ich popularne rodzaje. Są nimi różniące się właściwościami, wydajnością i ceną ogniwa:

 

 • monokrystaliczne (czarne) - składające się z pojedynczego kryształu krzemu, najczęściej wybierane z uwagi na wysoką sprawność oscylującą na poziomie 18%-20%, dzięki której produkują duże ilości energii elektrycznej przy wykorzystaniu mniejszej powierzchni. Panele tego typu są też bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz zachowują żywotność nawet do 30 lat.

 • polikrystaliczne (niebieskie) - ogniwa o nieco niższej sprawności, która waha się w przedziale 14-18%, co wpływa na ich niższą cenę w porównaniu z ogniwami monokrystalicznymi. Ich żywotność wynosi ok. 10 lat, przez co są coraz rzadziej wybierane i spotykane na rynku.

 • amorficzne - rzadko stosowane ogniwa fotowoltaiczne drugiej generacji, należące do grupy paneli cienkowarstwowych, cechują się najniższą sprawnością (6-8%) i najniższą ceną. Ich zakup może wymagać poświęcenia dużej powierzchni.

Fotowoltaika cena - w zależności od mocy modułów i wielkości instalacji

Głównym parametrem paneli PV jest ich moc znamionowa wyrażona w watach (W). Określa ona, ile energii elektrycznej moduł fotowoltaiczny jest w stanie wyprodukować jednostkowo w standardowych warunkach. Analizując cenę fotowoltaiki pod kątem jej mocy, możemy stwierdzić, że im wyższa moc panelu, tym niższy koszt instalacji w przeliczeniu za 1 kWp. 

 

Olbrzymie znaczenie dla kosztów fotowoltaiki ma również sama wielkość planowanej instalacji. Dla najpopularniejszych wśród klientów prywatnych mikroinstalacji, o mocy wynoszącej od 3 do 10 kW, ceny instalacji mogą wahać od ok. 4000 do 6500 zł w przeliczeniu na 1 kWp. Dla zestawów 10 kW i większych koszty te wyniosą ok. 3000-4000 zł / kWp. Cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 6kW może więc wynosić od 24 tys. zł do 39 tys. zł, cena instalacji fotowotaicznej 5 kW od 20 tys. zł do 32,5 tys. zł, a fotowoltaika i mocy 10 kW może obciążyć budżet inwestora na 30-40 tys. zł.

 

Gwarancja wydajności paneli fotowoltaicznych

Zysk z instalacji fotowoltaicznej zależy od ilości energii wyprodukowanej przez moduły PV. Wraz z użytkowaniem, ich efektywność spada. Producenci ogniw, którzy prześcigają się w produkcji modeli o coraz lepszych parametrach, zapewniają klientom tzw. liniową gwarancję mocy, która określa wartość straty efektywności paneli fotowoltaicznych w czasie - im ona mniejsza, tym lepiej. Standardem jest, że moc paneli fotowoltaicznych po 25 latach nie będzie niższa niż 82-90% mocy nominalnej.

Panele fotowoltaiczne - jakiej marki wybrać?

Fotowoltaika, która wymaga poniesienia znacznych wydatków, to inwestycja o długoterminowych charakterze. Z tego powodu warto rozważyć wybór produktów firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, mogącej poszczycić się wysokiej jakości panelami fotowoltaicznymi o dobrej relacji sprawności do ceny. 

 

Wśród wiodących producentów wymienić warto między innymi takich azjatyckich gigantów jak: Q.Cells, Risen Energy, DMEGC SOLAR, LG, Jinko Solar, Ja Solar czy Longi Solar. W zestawieniu polecanych wytwórców paneli PV mocną pozycję zajmują również polskie marki, w tym Encor, Bruk Bet i Selfa.

Orientacyjne ceny paneli fotowoltaicznych dostępnych na polskim rynku

Średni koszt najpopularniejszych na polskim rynku modułów monokrystalicznych o mocy szczytowej w zakresie od 310 do 360 Wp wynosi w 2021 roku od 500 do 650 zł. Decydując się na panele monokrystaliczne dla instalacji o mocy 5 kWp, będziemy musieli kupić ich około 14-16, co daje łączny koszt na poziomie od 7 do 10,5 tys. zł. Rozpiętość cenowa jest w przypadku paneli fotowoltaicznych tak naprawdę ogromna. Musimy pamiętać, że za produkty premium przyjdzie nam zapłacić o wiele więcej, nawet 1500-2000 zł za sztukę. To z kolei przełoży się na całkowity koszt instlacji fotowoltaicznej oraz okres zwrotu z inwestycji.

Co składa się na koszt fotowoltaiki?

 

Udział modułów fotowoltaicznych w koszcie instalacji fotowoltaicznej będzie stanowił 35-60% całkowitych kosztów. Sam zakup paneli PV, których finalna cena może różnić się w zależności od wielkości systemu, producenta czy technologii, w jakiej zostały wyprodukowane, to jeszcze nie wszystko.

 

Na łączny koszt instalacji fotowoltaicznej składają się również wydatki związane z:

 

 • kupnem systemu montażowego i osprzętu elektrycznego - najwięcej kosztuje inwerter (falownik), który odpowiada za dopasowanie parametrów prądu do domowej instalacji elektrycznej - jego udział w kosztach inwestycji to średnio 10-20%,

 • montażem przez doświadczonych i wykwalifikowanych instalatorów fotowoltaiki - to wydatek ok. 10%, choć w niektórych przypadkach montaż wliczony jest w cenę paneli,

 • z konstrukcją instalacji - w zależności od miejsca montażu (na dachu lub na gruncie) wynoszą 10-15%,

 • pozostałymi kosztami, takimi choćby jak przygotowanie projektu instalacji, okablowanie czy transport - 15%. 

Fotowoltaika ceny - ile kosztuje kompletna instalacja fotowoltaiczna?

Pokrycie średniego zapotrzebowania energetycznego 4-osobowego gospodarstwa zapewni instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW. Koszt montażu paneli fotowoltaicznych w 2021 roku dla fotowoltaiki średniej wielkości (4-5 kW) to wydatek rzędu od 20 do 30 tys. zł brutto. Mniejsze instalacje (3 kW) kosztują odpowiednio od 13 do 19 tys. zł. Duże instalacje (ok. 10 kW) to koszt 30-40 tys. zł. 

 

Z uwagi na liczne zmienne koszty fotowoltaiki, w tym paneli fotowoltaicznych, podane szacunki są jedynie orientacyjne. Dokładnej wyceny dokonuje się indywidualnie w zależności od potrzeb i możliwości inwestora.

Jak zmniejszyć koszt zakupu paneli PV?

15 kwietnia 2022 r. ruszyła czwarta, edycja programu Mój Prąd. Choć jest to kontynuacja programu uruchomionego w 2019 r., to jej zasady zostały gruntownie zmienione, a program dopasowany do nowego systemu rozliczeń, który został wprowadzony 1. kwietnia 2022 r. Celem programu jest usamodzielnienie i uniezależnienie prosumentów od energii pobieranej z sieci.

 

Celem programu jest usamodzielnienie i uniezależnienie prosumentów od energii pobieranej z sieci. Wobec tego, program w znacznym stopniu wspiera autokonsumpcję, a maksymalne dofinansowanie otrzymane na wszystkie komponenty wspierane w programie może sięgnąć nawet 20,5 tys. złotych.

 

Podobnie jak w poprzednich edycjach, program Mój Prąd 4.0 skierowany jest do osób fizycznych. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby mające zawartą umowę kompleksową lub umowy sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD), muszą jednak spełnić kluczowy warunek.

 

Mianowicie, czwarta edycja programu Mój Prąd przeznaczona jest TYLKO dla osób rozliczających się w nowym systemie - net-billingu.

Cena fotowoltaiki w Polsce - prognozy

 

 

Mimo sporadycznych komunikatów o okresowych wzrostach cen komponentów instalacji fotowoltaicznych ogólne trendy wskazują na tendencje zniżkowe inwestycji w OZE. Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), w okresie 2010-2019, średni całkowity koszt montażu instalacji fotowoltaicznej spadł o blisko 80%. 

 

Spadkowi cen sprzyjają duży popyt na OZE po stronie klientów i rosnąca konkurencja, w tym pojawianie się na rynku producentów europejskich i polskich. Na popularyzację fotowoltaiki pozytywnie wpływają, poza tym wprowadzone rozwiązania prawne, a w szczególności dotacje dla prosumentów. 

 

 

 

Fotowoltaika - opłacalność inwestycji

 

Aby zostać właścicielem mikroinstalacji fotowoltaicznej, musimy ponieść wydatek od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt warto traktować jako inwestycję, która pozwoli nam na obniżenie miesięcznych rachunków za prąd nawet o 90% - z kilkuset do zaledwie kilkudziesięciu złotych. Dodatkową korzyścią jest uniezależnienie się od dostawców energii.

 

Nieustanne podwyżki cen prądu z sieci sprawiają, że okres zwrotu inwestycji znacznie się skraca. Obecnie, dzięki zastosowaniu programów dofinansowania i ulg podatkowych, wynosi on zaledwie 5-7 lat od zakupu i montażu. Po tym czasie instalacja zaczyna zarabiać sama na siebie. 

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać