Panele monokrystaliczne a polikrystaliczne - różnice

Kategorie: Instalator, Inwestorzy, Profesjonaliści, Dom

Dzięki panelom fotowoltaicznym promieniowanie słoneczne zamieniane jest w energię elektryczną w postaci prądu stałego. Następnie z pomocą falownika (inwertera) zamieniony jest na prąd zmienny i może być zużywany do bieżącej obsługi różnego typu urządzeń domowych czy firmowych.

Przed przystąpieniem do inwestycji warto poznać dostępne na rynku modele paneli PV. Trzeba przy tym wiedzieć, że moduły fotowoltaiczne składające się z wielu połączonych ze sobą ogniw możemy podzielić na dwie podstawowe grupy - są nimi panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Czym się od siebie różnią? Panele mono czy polikrystaliczne - które z nich wybrać, tworząc przydomową mikroinstalację, by obniżyć rachunki za prąd i uniezależnić się od podwyżek jego cen? Jakie są zalety i wady paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych? Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując panele PV? Tego dowiesz się z dalszej lektury artykułu.

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne - co warto wiedzieć?

Osoby planujące inwestycję w fotowoltaikę muszą podjąć szereg decyzji z nią związanych. Kluczową z nich jest wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych, których właściwe dopasowanie zapewni prawidłowe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej. I chociaż w doborze konkretnych rozwiązań czy ustaleniu mocy komponentów należy skorzystać z pomocy ekspertów, to warto do rozmowy z nimi nieco się przygotować. Przede wszystkim dobrze jest poznać zasadnicze różnice między dostępnymi obecnie panelami fotowoltaicznymi, co pozwoli nam zadecydować, które z nich wybrać - panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne. 

 

Poza standardowymi panelami mono i polikrystalicznymi, w sprzedaży znajdziemy również mniej popularne ogniwa amorficzne i cienkowarstwowe, których udział w rynku jest zdecydowanie mniejszy. Dlatego też w dalszej części artykułu skupimy się na panelach PV mono- i polikrystalicznych, jako tych najczęściej spotykanych w mikroinstalacjach. O tym, jak wyglądają, czym się od siebie różnią, a przede wszystkim - które z nich są lepsze, dowiesz się z dalszej części poradnika. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych danych, zaczniemy od wyjaśnienia, jak działają moduły PV i jaką rolę odgrywają w instalacji fotowoltaicznej.

Jak działają panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne?

Aby zrozumieć istotę różnicy pomiędzy panelami fotowoltaicznymi monokrystalicznymi a polikrystalicznymi, warto zgłębić również sam sposób ich działania. Zwłaszcza że często panele PV mylone są z kolektorami słonecznymi, których rolą jest podgrzewanie wody. Zadaniem paneli PV jest natomiast zaopatrywanie budynku w prąd. 

 

Sposób działania paneli fotowoltaicznych jest identyczny zarówno dla paneli mono-, jak i polikrystalicznych, a różnice między nimi wynikają głównie z odmiennych procesów produkcyjnych. Każdy moduł PV złożony jest z połączonych ze sobą ogniw krzemowych, których ilość uzależniona jest od zastosowanej technologii produkcji - dotychczas panele fotowoltaiczne zbudowane były najczęściej z 60 lub 120 ogniw. Obecnie powszechne są również moduły o różnej ilości ogniw.

 

Większość produkowanych dziś ogniw oparta jest na półprzewodnikowych złączach p-n. W ogniwach składających się z dwóch warstw: jednej ujemnie naładowanej i drugiej naładowanej dodatnio, zachodzi tak zwane zjawisko fotowoltaiczne. Dzięki właściwościom krzemu, fotony pochodzące z promieniowania słonecznego wybijają z atomów elektrony - ruch ten powoduje produkcję prądu stałego. Następnie z pomocą inwertera jest on zamieniany na prąd zmienny, gotowy do użycia w instalacji elektrycznej w celu zasilania różnego rodzaju urządzeń. Co ważne, prosumenci, czyli osoby, które jednocześnie produkują i konsumują prąd na własne potrzeby, mogą nadwyżki zgromadzonej energii przekazać do zakładu elektrycznego. W okresie wzmożonego zapotrzebowania na prąd, które zwykle występuje w okresie jesieni i zimy, gdy dni są coraz krótsze, istnieje możliwość odebrania zmagazynowanych nadwyżek. W zależności od posiadanej mocy instalacji prosumenci mogą wykorzystać od 70% do 80% powierzonej do zakładu energetycznego energii.

Panele monokrystaliczne - jak są zbudowane i co je cechuje?

Pierwszym rodzajem paneli fotowoltaicznych, jakie omówimy w tym artykule, są panele fotowoltaiczne monokrystaliczne. Monokrystaliczne moduły są, jak wskazuje sama ich nazwa (mono - pojedynczy), zbudowane z jednego kryształu krzemu. Monokryształy powstają tak zwaną metodą Czochralskiego, nazwaną na cześć polskiego chemika, poprzez topienie polikryształów krzemu i dodawanie do nich jednego dużego, który staje się monokryształem. 

 

Ogniwa te charakteryzują lekko zaokrąglone boki - przekrojem kryształu krzemu jest koło. Ciasne umieszczenie cząsteczek krzemu zapewnia wydajność panelowi fotowoltaicznemu. W łatwy sposób rozpoznamy ten typ modułów PV po kolorze - charakterystyczne jest dla nich czarne lub ciemnoniebieskie zabarwienie. Elegancki wygląd, wynikający dodatkowo z gładkiej struktury paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych sprawia również, że idealnie komponują się one z niemal każdym pokryciem dachowym, przez co cieszą się one uznaniem i zainteresowaniem ze strony inwestorów. Na rynku znaleźć można również nowe panele monokrystaliczne w wyjątkowo eleganckiej wersji full black.

 

Panele monokrystaliczne produkowane są z najlepszej klasy krzemu, co znajduje odzwierciedlenie w efektywniejszym procesie przyciągania elektronów. Elektrony mogą łatwiej przepływać przez ogniwo, co sprawia, że ​​wydajność monokrystalicznego modułu PV jest wyższa niż w przypadku innych typów paneli fotowoltaicznych. Nowoczesne moduły PV wykonane z monokryształu krzemu są najbardziej zaawansowanymi panelami PV, cenionymi z uwagi na swoją wysoką wydajność, wyższą w porównaniu z panelami polikrystalicznymi, do tematu których za chwilę przejdziemy. Wysoka wydajność paneli monokrystalicznych sprawia, że produkują one duże ilości energii i zapewniają szybszy zwrot inwestycji. Z tego względu ten typ modułów PV jest najchętniej wybierany przez inwestorów prywatnych, jak i komercyjnych. Nie bez znaczenia na finalny montaż paneli monokrystalicznych ma także szeroki wybór produktów o różnej mocy, które dostępne są w ofercie czołowych i uznawanych na całym świecie producentów fotowoltaiki.

Panele polikrystaliczne - jak powstają i co je charakteryzuje?

Drugim najbardziej popularnym rodzajem paneli fotowoltaicznych są panele polikrystaliczne. Pierwsze panele PV na bazie krzemu polikrystalicznego zostały wprowadzone na rynek w 1981 roku. Składają się one z ogniw wyprodukowanych z polikrystalicznego krzemu, który zostałwykrystalizowany z wielu monokryształów krzemu. W efekcie możliwości swobodnego poruszania się elektronów są dość ograniczone. Kwadratowe lub prostokątne ogniwa tego typu mają niebieski kolor, co w przypadku estetyki całej instalacji może mieć dla inwestorów kluczowe znaczenie.

 

Polikrystaliczne moduły PV cechuje wysoki współczynnik mocy, wciąż jednak niższy w porównaniu z opisanymi wcześniej panelami monokrystalicznymi. Niższa jest też sprawność paneli polikrystalicznych, które jeszcze do niedawna były najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku fotowoltaicznym. Obecnie coraz częściej zastępuje się je panelami monokrystalicznymi. Wynika to przede wszystkim z ich niższej efektywności - by za pomocą paneli polikrystalicznych uzyskać taką samą moc, jak przy udziale paneli monokrystalicznych, należy zastosować więcej modułów PV, co w konsekwencji przekłada się na koszty całej instalacji oraz znacząco wydłuża okres zwrotu z inwestycji.

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne - czym się od siebie różnią?

Wiemy już, jak zbudowane są panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne oraz znamy ich podstawowe cechy. Teraz nadszedł czas, aby nieco bliżej przyjrzeć się najważniejszym różnicom, które wpływają na to, co się bardziej opłaca - panele mono czy polikrystaliczne. Oto kluczowe aspekty, jakie warto rozważyć, podejmując decyzję w zakresie wyboru poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej. 

 

 • Wydajność paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych

 

Najważniejsza z różnic między panelami mono- i polikrystalicznymi wynika z ich wydajności, a dokładnie mocy. Średnio dla paneli monokrystalicznych wynosi ona 330-450 Wp, a dla paneli polikrystalicznych 260-285 Wp. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne są zatem widocznie wydajniejsze, co pozwala na zastosowanie mniejszej ich ilości na dachu lub gruncie. 

 

Jeśli zatem dysponujemy niewielką przestrzenią, a chcemy uzyskać jak najwięcej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej, odpowiednim wyborem będą wydajne moduły monokrystaliczne. Nie możemy jednak przy tym zapomnieć, że finalnie na wydajność paneli PV wpływ będzie miał również właściwy dobór innych urządzeń wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej, uwzględniający indywidualne położenie obiektu względem stron świata oraz sposób ich zamontowania - najlepiej w kierunku południowym, w miejscu nie zacienionym i pod kątem 35-40 stopni. 

 

 • Sprawność modułów fotowoltaicznych

 

Istotnym czynnikiem różnicującym panele monokrystaliczne i polikrystaliczne jest również ich sprawność. Sprawność paneli fotowoltaicznych może być rozumiana jako zdolność instalacji do przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną. Dla paneli monokrystalicznych wynosi ona średnio 16-21%, a dla paneli polikrystalicznych 16-18%. Jak zatem widać, mniej wydajne panele polikrystaliczne wciąż odznaczają się wysoką efektywnością, chociaż do uzyskania takiej samej ilości energii potrzeba dodatkowych sztuk paneli, a co za tym idzie - również i większej powierzchni oraz bardziej zasobnego portfela.

 

 • Współczynnik temperaturowy paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych

 

Wraz ze wzrostem temperatury wydajność modułów PV spada i produkują one mniej energii. Warto przy tym podkreślić, że panele polikrystaliczne radzą sobie z ciepłem gorzej niż ich monokrystaliczne odpowiedniki. W efekcie panele fotowoltaiczne monokrystaliczne zachowują wyższą sprawność i są polecane do miejsc bardziej nasłonecznionych. 

 

Czynnik ten także należy brać pod uwagę podczas wybierania poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej, gdyż w perspektywie długofalowej, wpłynie on na szybszy okres zwrotu i możliwość czerpania korzyści z przydomowej instalacji solarnej. 

 

 • Cena paneli monokrystalicznych a polikrystalicznych

 

Nie bez znaczenia w wyborze jest również cena paneli fotowoltaicznych. Panele monokrystaliczne, z uwagi na dłuższy i bardziej skomplikowany proces produkcji z monokryształu, są droższe. Tańsze od nich panele polikrystaliczne pozwalają na zmniejszenie kosztu inwestycji w budowę dużej farmy fotowoltaicznej. Decydując się na panele monokrystaliczne, zapłacimy jednak mniej za montaż, który będzie wynikał z mniejszej liczby paneli PV potrzebnych do uzyskania preferowanej mocy całej instalacji fotowoltaicznej. 

 

 • Wygląd modułów PV w wersji monokrystalicznej i polikrystalicznej

 

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne odróżnia też wspomniany wcześniej wygląd, łatwy do rozpoznania już na pierwszy rzut oka. W procesie produkcji ogniw monokrystalicznych wycina się płytki przewodnika z walca, co daje charakterystycznie zaokrąglone rogi ogniwa. Sam kolor ogniw jest ciemny, dzięki czemu dobrze prezentują się one na praktycznie każdym dachu. 

 

Ogniwa polikrystaliczne są dla odmiany kwadratowe lub prostokątne, a ich kolor to jasny niebieski. Co jednak oczywiste, preferencje estetyczne to kwestia bardzo indywidualna. Wygląd paneli, który będzie miał znacznie w przypadku domu, może być nieistotny dla właściciela gospodarstwa rolnego czy firmy. Stąd w ostatecznych kalkulacjach każdy inwestor powinien przede wszystkim kierować się celem montażu instalacji fotowoltaicznej i tak dobierać jej poszczególne elementy, aby rentowność całego przedsięwzięcia uplasowała się na satysfakcjonującym nas poziomie.

 

 • Renoma producenta paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych

 

Z racji ciągłego zainteresowania fotowoltaiką na rynku pojawiają się wciąż nowe modele paneli PV dostępne w ofercie różnych producentów. Zanim dokonamy wyboru, warto zapoznać się z kartą produktową interesującego nas wariantu. Wówczas nie tylko poznamy dane techniczne wybranych modułów fotowoltaicznych, ale także dowiemy się, jakie testy przeszły i czy spełniają one rynkowe wymogi, w tym i przeciwpożarowe. Warto także zasięgnąć opinii innych użytkowników, czy przyglądać się bliżej zestawieniu najlepszych modułów PV prezentowanych co roku przez PVEL - niezależne laboratorium dla globalnego przemysłu fotowoltaicznego.

Zalety i wady paneli monokrystalicznych

Wiemy już, jak działa instalacja fotowoltaiczna oraz czym różnią się od siebie panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Przed wyborem najlepszych modułów PV, warto poznać jeszcze ich wady i zalety. W przypadku monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych będą to:

 

Zalety paneli monokrystalicznych:

 

 • wysoka wydajność,

 • trwałość paneli PV,

 • odporność na wysokie temperatury,

 • mniejsza powierzchnia instalacji wynikająca z wyższej wydajności pojedynczych paneli monokrystalicznych.

 

Wady paneli monokrystalicznych:

 

 • droższa produkcja, która wpływa na wyższą cenę w porównaniu z modułami polikrystalicznymi,

 • wrażliwość na zanieczyszczenia, które mogą obniżać sprawność instalacji fotowoltaicznej wykonanej z monokrystalicznych modułów PV.

 

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne mają wiele zalet, wśród których najważniejszymi są wydajność (również przy słabym nasłonecznieniu) i trwałość. Wybierając je, zyskujemy pewność, że będą one nam służyły przez wiele lat. Tego typu moduły PV cechują się ponadto wyższą odpornością na wysokie temperatury czy zmienne warunki atmosferyczne. Inwestorzy doceniają także fakt, że w celu osiągnięcia pożądanej mocy fotowoltaiki, można wykorzystać mniejszą ich ilość. Panele monokrystaliczne będą również wolniej traciły swoją wydajność, przez co prawdopodobnie posłużą nam dłużej. 

 

To wszystko sprawia, że w ostatnich latach w instalacjach domowych zaczęły dominować monokrystaliczne panele fotowoltaiczne. Ich dostępność na rynku jest większa z racji nowszej i bardziej wydajnej technologii produkcji, która pozwala uzyskać moduły o coraz większej mocy. Wielu producentów modułów wycofało się z produkcji modułów polikrystalicznych lub też znacznie ograniczyło ich produkcję. Jak wynika z raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021" opracowanego przez Instytut Energii Odnawialnej, ich udział w rynku wynosi obecnie 98%. Pozostałe 2% przypadają modułom polikrystalicznym. Bez wątpienia dane te dają do myślenia i w przypadku rozterek, które moduły PV wybrać – monokrystaliczne czy polikrystaliczne, otrzymane w toku analiz wyniki badań, mogą mieć kluczowe znaczenie podczas podejmowania ostatecznej decyzji.

 

Z punktu widzenia inwestora, minusem paneli monokrystalicznych jest natomiast ich cena, o kilka lub kilkanaście procent wyższa od paneli polikrystalicznych. Wynika ona zarówno z wyższych kosztów produkcji, jak i nakładów związanych z rozwojem technologii monokrystalicznej. Dodatkowo należy pamiętać, że na skutek działania różnego rodzaju zanieczyszczeń, panele monokrystaliczne mogą pracować gorzej i wytwarzać mniej energii elektrycznej. Z tego względu należy pamiętać o regularnej weryfikacji stanu ich czystości i w przypadku wystąpienia zabrudzeń, wykonać niezbędne prace serwisowe.

Zalety i wady paneli polikrystalicznych

Choć, jak już wspomnieliśmy, polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne mają zdecydowanie mniejszy udział w rynku, to jednak warto znać ich wady i zalety oraz możliwości wykorzystania. Czasem bowiem okazuje się, że wybór tego rodzaju modułów PV ma uzasadnienie – techniczne lub ekonomiczne. W odniesieniu więc do polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych wśród ich kluczowych mocnych i słabych stron należy wskazać:

 

Zaletypaneli polikrystalicznych:

 

 • niższa cena,

 • ograniczenie odpadów produkcyjnych,

 • długa obecność na rynku.

 

Wadypaneli polikrystalicznych:

 

 • niższa wydajność,

 • gorsza odporność na wysokie temperatury,

 • większa powierzchnia instalacji ze względu na niższą wydajność modułów.

 

Panele polikrystaliczne, mimo niższego współczynnika mocy od paneli monokrystalicznych, wyróżniają się niższą w przeliczeniu na moc ceną. W ostatecznym rachunku są zatem tańsze w montażu i użytkowaniu. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż monokrystaliczne moduły PV praktycznie wyparły je z rynku, a okres żywotności całej instalacji szacowany jest średnio na 25 lat. Trzeba zatem przy wyborze paneli fotowoltaicznych myśleć perspektywicznie i realnie oszacować możliwość naprawy czy obsługi gwarancyjnej po dłuższym okresie czasu. W takiej sytuacji istnieje niestety ryzyko, że udział paneli polikrystalicznych w rynku fotowoltaiki będzie nadal maleć, co w konsekwencji może stać się problemem dla inwestorów. Dostępność produktów może być znacznie ograniczona, jak i dalszy rozwój prac nad ich wydajnością. Należy również pamiętać, że panele polikrystaliczne wymagają większej powierzchni montażowej i nieco gorzej radzą sobie w wyższych temperaturach. Decydując się na ich montaż, należy zawsze zestawić pulę korzyści z ryzykiem oraz rozpatrzyć dobrze relację ceny do jakości, by w kolejnych latach móc odnosić wymierne korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej.

Co się bardziej opłaca - panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Rynek fotowoltaiczny znajduje się od kilku lat w fazie dynamicznego rozwoju, a oferowane przez renomowanych producentów panele fotowoltaiczne są stale udoskonalane. Choć zarówno panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, jak i panele polikrystaliczne mają swoje zalety i wady, to finalny wybór technologii powinien być podyktowany naszymi oczekiwaniami względem instalacji i możliwościami finansowymi. 

 

Panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne mogą być kluczowym elementem wysoce wydajnych instalacji PV produkujących tanią i ekologiczną energię elektryczną. By tak się stało, przed podjęciem ostatecznej decyzji, czy wybrać panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne, należy wziąć pod uwagę wszystkie liczące się kwestie - techniczne i finansowe.

 

Wybierając technologię modułów PV (monokrystaliczną lub polikrystaliczną) warto zatem uwzględnić następujące czynniki:

 

 • zapotrzebowanie na energię,

 • powierzchnię instalacji PV,

 • zacienienie występujące w miejscu ich montażu,

 • wydajność poszczególnych modułów PV,

 • estetykę wykonania paneli fotowoltaicznych,

 • cenę produktów,

 • gwarancję na produkt oraz uzysk.

 

Aspekty, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze paneli PV, to zwłaszcza zapotrzebowanie na energię danego budynku oraz dostępna w jego ramach przestrzeń montażowa. Jak dowiedliśmy w tym artykule, panele fotowoltaiczne monokrystaliczne są bardziej wydajne, przez co zajmują mniej miejsca na dachu czy gruncie. Do wyprodukowania takiej samej ilości energii elektrycznej w przypadku modułów monokrystalicznych będziemy potrzebować mniejszej powierzchni. Dzięki temu, panele monokrystaliczne szczególnie dobrze sprawdzają się na dachach i gruntach o ograniczonej przestrzeni nasłonecznionej. Poza tym, panele tego typu dobrze radzą sobie w warunkach dużego nasłonecznienia i cechują się wysoką estetyką.

 

Jeśli jednak najważniejszy jest dla nas aspekt kosztowy przedsięwzięcia, tańsza okaże się instalacja fotowoltaiczna wykorzystująca mniej wydajne moduły polikrystaliczne. Dobrze sprawdzą się one zwłaszcza w przypadku naprawdę dużych inwestycji planowanych w miejscach wolnych od zacienienia. Przy zakupie dużej ilości polikrystalicznych paneli PV ich koszt będzie mniejszy niż modułów monokrystalicznych. Należy jednak pamiętać o wymaganej dodatkowej przestrzeni do ich montażu. Oprócz wymaganego miejsca na montaż paneli polikrystalicznych nie zapominajmy o ich słabszej odporności na działanie wysokich temperatur i nieco mniej eleganckim wyglądzie w porównaniu z ogniwami wykonanymi w technologii monokrystalicznej. 

 

Przez lata na rynku fotowoltaiki królowały moduły wykorzystujące ogniwa polikrystaliczne, wybierane zwłaszcza z uwagi na niższą cenę. Dziś jednak różnice cenowe między nimi a ogniwami monokrystalicznymi są znacznie mniejsze. To sprawia, że przybywa inwestorów, którzy decydują się na montaż tych drugich. Za wyborem efektywniejszych energetycznie paneli monokrystalicznych przemawia również możliwość dofinansowania przydomowej instalacji w ramach rządowych programów. Tak znaczna optymalizacja już w fazie przygotowań do inwestycji sprawia, że okres zwrotu poniesionych nakładów finansowych ulega znacznemu skróceniu.

Jak wykorzystać prąd z paneli fotowoltaicznych do zasilania urządzeń?

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne - to tylko jedna z wielu decyzji, jaką muszą podjąć przyszli właściciele instalacji fotowoltaicznych. By czerpać z nich korzyści, produkując niemal darmowy prąd i uniezależniając się od podwyżek cen energii, konieczny jest również zakup odpowiedniego inwertera, zwanego też falownikiem. 

 

Monokrystaliczne i polikrystaliczne panele pobierają energię z promieni słonecznych, na skutek czego powstaje napięcie stałe. By wyprodukowany tym sposobem prąd mógł popłynąć do gniazdek, z których zasilane są wszystkie sprzęty elektryczne, konieczne jest tymczasem napięcie zmienne. Przekształcenie uzyskanej w modułach PV energii stałej na energię zmienną, to główne zadanie inwertera, który należy kupić poza panelami fotowoltaicznymi, tworząc mikroinstalację.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne mono- i polikrystaliczne - czy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne jako serce każdej instalacji PV, mają znaczący wpływ na wydajność i efektywność jej pracy. Z każdym rokiem przybywa osób zainteresowanych tym sposobem produkcji energii elektrycznej. Nie bez powodu - fotowoltaika pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii elektrycznej i uniezależnienie się od jej dostawców, zarówno w zakresie podwyżek cen, jak i przerw w dostawie prądu. Energia produkowana w panelach fotowoltaicznych jest przy tym przyjazna dla środowiska. 

 

Dodatkowo, prosumenci, czyli posiadacze instalacji produkujący prąd na własny użytek, mogą liczyć na dotacje i atrakcyjne ulgi podatkowe na tego rodzaju inwestycje. Opłacalna ekonomicznie i ekologicznie inwestycja, mimo początkowych nakładów finansowych, zwraca się średnio po 6-8 latach od zakupu.

Jak sfinansować zakup paneli fotowoltaicznych?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne, ich zakup będzie dla nas dość kosztowny. Finalna cena inwestycji w fotowoltaikę zależy od wielu czynników, takich jak zapotrzebowanie energetyczne budynku czy moc instalacji. To one wpływają na liczbę potrzebnych paneli PV, które mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za komplet. Do tego doliczyć trzeba jeszcze cenę inwertera, okablowania, konstrukcji wspornych i montażu. 

 

Z pomocą inwestorom przychodzą na szczęście rozmaite programy dofinansowania do fotowoltaiki, wśród których największą popularnością cieszy się od lat program Mój Prąd, który w tym roku doczekał się swojej trzeciej odsłony. W jego ramach wnioskujący mogą otrzymać do 3000 zł na zakup i montaż paneli PV - monokrystalicznych lub polikrystalicznych. Nabór wniosków rozpoczął 1 lipca 2021 roku. Dofinansowanie obejmuje instalacje zakupione od 1 lutego 2020 roku do 22 grudnia 2021 roku.

Zakup paneli fotowoltaicznych - co jeszcze trzeba wiedzieć?

Wybór paneli fotowoltaicznych (monokrystalicznych lub polikrystalicznych) i właściwego dla nich inwertera to jeszcze nie wszystko. Wszelkie prace montażowe, realizowane zgodnie z projektem, należy poprzedzić wykonaniem niezbędnych obliczeń. W kontekście wydajności instalacji fotowoltaicznej najważniejsze są takie czynniki, jak choćby rozkładanie się światła słonecznego w różnych porach dnia i roku oraz uwzględnienie kierunków świata. 

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne pamiętajmy, że nie bez znaczenia jest przy tym wybór sprawdzonego producenta. Dobrej jakości panele PV zapewnią nam skuteczne i niezawodne działanie przez długie lata. Gwarancja liniowej utraty mocy, jaką zapewniają producenci fotowoltaiki, będzie miała wpływ na większe oszczędności w ciągu całego okresu działania systemu. Większość z producentów mono- i polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych daje 25-letnią gwarancję na liniowy spadek mocy nie większy niż 20%. To oznacza, że po upływie tylu lat moduły PV będą pracowały z mocą nie mniejszą niż 80% mocy wyjściowej.

 

Ważne znaczenie dla rentowności całego przedsięwzięcia ma także wybór rzetelnego instalatora. Zadanie montażu paneli fotowoltaicznych warto powierzyć w ręce doświadczonych fachowców, wyspecjalizowanych w montażu fotowoltaiki na dachach skośnych i płaskich, a także na gruncie. W ofercie firm fotowoltaicznych znajdziemy wyłącznie najlepsze panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne od znanych i renomowanych producentów. Wsparcie firmy może obejmować również dopasowanie mocy systemu, pozyskanie dofinansowania oraz załatwienie wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem instalacji i przyłączeniem jej do sieci energetycznej. Wybór doświadczonej ekipy montażowej przekłada się również na sprawną obsługę pogwarancyjną. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na portfolio realizacji danej firmy, ale także miejsce jej siedziby. Konieczność dojazdu w przypadku awarii instalacji fotowoltaicznej może bowiem wydłużyć przestój w jej pracy, co finalnie przekłada się na możliwe do osiągnięcia korzyści finansowe i ilość wyprodukowanej energii elektrycznej.

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne - podsumowanie

Planujesz inwestycję w fotowoltaikę? Zastanawiasz się jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać do swojej instalacji? Zdecydować się na panele mono czy polikrystaliczne - to pytania, które nurtują wielu inwestorów – zarówno prywatnych, jak i rolników czy przedsiębiorców. Pamiętajmy, że zapotrzebowanie energetyczne budynków i ich możliwości montażowe różną się. Dlatego też kwestia wyboru między poszczególnymi rodzajami i modelami paneli fotowoltaicznych ma zawsze indywidualny charakter. Tak ważnej decyzji nie opłaca się podejmować pochopnie, gdyż finalnie może zwiększyć koszty i tak już dużego przedsięwzięcia finansowego. 

 

Co ważne, wybór modułów PV powinien zawsze być rozpatrywany w okresie długofalowym, zgodnie z żywotnością całej instalacji. Musimy pamiętać, że każde prace serwisowe czy konieczność wymiany poszczególnych modułów PV generuje przestój w pracy, a tym samym zmniejsza ilość wyprodukowanej energii. Najlepszym zatem rozwiązaniem jest wybór takich paneli PV, monokrystalicznych czy polikrystalicznych, które cechują się dobrą relacją ceny do jakości i najlepiej zaspokajają nasze zapotrzebowanie energetyczne, podnosząc tym samym w najbliższych latach poziom autokonsumpcji. Zyskamy wówczas pewność, że całe przedsięwzięcie się zwróci już po kilku latach, a korzyści z zielonej energii będą znaczące.  

 

Z zaprezentowanego w powyższym artykule porównania wynika, że spośród dwóch najpopularniejszych rodzajów paneli fotowoltaicznych największy potencjał wykazują panele fotowoltaiczne monokrystaliczne. Technologia ich produkcji gwarantuje zarówno najwyższą wydajność instalacji, która przekłada się na efektywną produkcję energii elektrycznej, jak również trwałość paneli i odporność na wysokie temperatury. 

 

Ostateczną decyzję w tym zakresie warto skonsultować ze specjalistą, który bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, przygotuje dla nas ofertę instalacji PV dopasowanej do naszych potrzeb i możliwości. Należy pamiętać, że inwestycja w fotowoltaikę, jak każda inna, wymaga rozwagi i umiejętności chłodnego kalkulowania faktów. Dokładne określenie własnych potrzeb i oczekiwań znacznie uprości proces decyzyjny i ostatecznie przełoży się na poziom satysfakcji z przydomowej instalacji fotowoltaicznej, niezależnie od tego, czy wybierzemy monokrystaliczne, czy polikrystaliczne panele fotowoltaiczne.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać