Fotowoltaika - jaka moc pokryje moje zapotrzebowanie?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Doradcy

Fotowoltaika cieszy rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów indywidualnych, przedsiębiorców, jak i gospodarstw rolnych. Wpływ na tę sytuację ma w aspekt ekonomiczny.

Fotowoltaika dla domu czy innego obiektu znacząco obniża bowiem wysokość comiesięcznych zobowiązań wobec zakładu energetycznego. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny. Zanim jednak przystąpimy do realizacji inwestycji, należy dokładnie określić moc instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika w domu – jak obliczyć zapotrzebowanie?

Aby fotowoltaika dla domu spełniała swoje priorytetowe zadanie, czyli minimalizowała wysokość rachunków za prąd, moc ogniw fotowoltaicznych musi być właściwie dobrana do naszych indywidualnych potrzeb. Zakłada się, że ilość prądu wytworzona w ciągu roku powinna zaspokajać bieżące potrzeby gospodarstwa domowego, a jedynie niewielkie nadwyżki mogą być oddawane do zakładu energetycznego. 

 

Aby oszacować moc instalacji fotowoltaicznej w domu, powinniśmy przede wszystkim dokonać analizy wysokości dotychczas opłacanych rachunków za prąd. Do kalkulacji warto przyjąć także niewielką nadwyżkę, w szczególności gdy planujemy w niedługim czasie zakupić samochód elektryczny, montaż klimatyzacji, czy po prostu powiększenie rodziny.

 

Szacuje się, że w optymalnych warunkach fotowoltaika o mocy 1 kW wytwarza 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeśli więc analiza rachunków za prąd wykazała, że nasze średnie zużycie wynosi około 3000 kWh w skali roku, to możemy założyć, że instalacja PV o mocy 3 kW powinna wystarczyć, aby zaspokoić nasze potrzeby.

Jest to jednak założenie, które nie uwzględnia ważnego czynnika, jakim jest spadek mocy paneli fotowoltaicznych wraz z biegiem czasu. Czołowi producenci fotowoltaiki podają, że moc paneli fotowoltaicznych może spadać średnio o 1% w skali roku, przy czym największy spadek (3%-5%) odnotowywany jest z reguły w pierwszym roku po montażu. Ważna jest także kwestia rozliczania z zakładem energetycznym. W związku z tym do podanych danych warto dodać lekką nadwyżkę i oszacować moc instalacji PV na nieco wyższym poziomie, by zaspokajała ona nasze potrzeby (także w przyszłości) i pozytywnie wpływała na zwrot z inwestycji.

Jaką moc paneli fotowoltaicznych wybrać?

Jeśli wiemy już, jaką moc powinna mieć nasza instalacja fotowoltaiczna, to możemy przejść do etapu wyboru paneli PV. Ich moc oraz wielkość należy skorelować z powierzchnią dachu czy gruntu, na którym planowana jest realizacja całego przedsięwzięcia. Moc paneli fotowoltaicznych odpowiednich dla domu należy skorelować także z ekspozycją, czyli ustawieniem instalacji względem stron świata czy kątem nachylenia dachu. Optymalnym wyborem jest montaż fotowoltaiki na stronie południowej ze stałym dostępem do promieni słonecznych. Jeśli nie mamy takich warunków, to powinniśmy zwiększyć zakładaną moc instalacji, aby móc wygenerować ilość prądu, która pokryje nasze zapotrzebowanie. 

 

Zakłada się, że panel fotowoltaiczny o mocy 300 W może wygenerować w warunkach idealnych uzysk 300 Wh energii. W celu obliczenia ile ogniw fotowoltaicznych będzie potrzebnych do zaspokojenia energetycznego gospodarstwa domowego na poziomie 3000 kWh, należy podzielić tę wartość przez roczny uzysk. W tym przypadku 10 paneli fotowoltaicznych spełni te potrzeby. Trzeba jednak przy tym także pamiętać, że do wygenerowania 1 kW prądu potrzeba około 3 paneli fotowoltaicznych, a powierzchnia dachu niezbędna do takiej inwestycji powinna wynosić około 4,5 m². Jeśli więc planujemy montaż instalacji PV na już istniejącym dachu, to powinniśmy wiedzieć, jaką powierzchnią dachu o ekspozycji południowej dysponujemy, aby móc obliczyć, ile paneli się na nim zmieści i jaką moc powinny one mieć, aby pokryć nasze zapotrzebowanie energetyczne. 

 

Trzeba przy tym pamiętać, że choć panele fotowoltaiczne dużej mocy wygenerują większą ilość prądu i przy małych powierzchniach montażu mogą okazać się jedyną opcją wyboru, to jednak zawsze trzeba zwrócić uwagę na ich wymiar. Często bowiem wraz ze wzrostem mocy zwiększa się także nieco rozmiar paneli. Przy ograniczonej powierzchni dachu warto więc przede wszystkim wybrać panele fotowoltaiczne o większej mocy i mniejszym wymiarze (co zwykle wpływa na ich cenę) lub zdecydować się na montaż fotowoltaiki na gruncie.

Co robić z nadwyżkami prądu wygenerowanego przez moduły fotowoltaiczne?

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) wprowadziła zasady, w myśl których, posiadacze instalacji fotowoltaicznej mogą spożytkować nadwyżki wytworzonego prądu przez okres 12 miesięcy. W zależności jednak od mocy instalacji obowiązują pewne normy:

 

  • jeśli posiadamy instalację o mocy do 10 kWp, to za każdy 1 kWh energii oddany do zakładu energetycznego możemy odebrać 0,8 kWh energii,

  • dla instalacji o mocy od 10 kWp do 50 kWp, za każdy 1kWh przesłany do sieci, możemy odebrać natomiast 0,7 kWh energii. 

 

Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, trzeba więc mieć świadomość, że w przypadku przewymiarowania instalacji, nie będziemy mogli zarabiać na powstałych nadwyżkach. Prawo takie przysługuje jedynie przedsiębiorcom, którzy nie wybiorą formy rozliczenia uzysków w bilansach rocznych. 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać