Systemy fotowoltaiczne bezpieczne w każdym detalu

Kategorie: Instalator, Aktualności, Inwestorzy, Profesjonaliści, Biznes, Farmy, Doradcy, Hurtownie i Sklepy

Podczas inwestycji w instalację fotowoltaiczną świadomi klienci zwracają uwagę na jakość komponentów, z których zbudowana jest instalacja. Ze względu na udział kosztów w całej inwestycji, zainteresowani najczęściej patrzą na elementy takie jak moduły i inwerter. Czy słusznie?

Dlaczego ważne są konstrukcje fotowoltaiczne?

 

Niejednokrotnie kwestia jakości zastosowanej konstrukcji fotowoltaicznej schodzi na drugi plan. Natomiast konstrukcja wsporcza występuje w każdej instalacji fotowoltaicznej i również jest kluczowym elementem całego systemu PV,  gwarantującym bezpieczne i bezawaryjne eksploatowanie fotowoltaiki.

 

 

Kręgosłup instalacji PV

 

Instalacje fotowoltaiczne to wydatki, których wartość wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. Są to inwestycje przewidziane na okres eksploatacji równy 20, 25 a nawet 30 lat. Porównując instalację fotowoltaiczną do żywego organizmu, konstrukcja przyjmuję rolę kręgosłupa, który ma przełożenie na jakość inwestycji oraz koszty serwisowe.

Na co zwrócić uwagę?

 

 

Wybór konstrukcji montażowej jest jednym z pierwszych etapów planowania inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Przed podjęciem decyzji warto zapytać instalatora lub doradcę techniczno-handlowego, czy zaproponowana konstrukcja spełnia obowiązujące normy, posiada certyfikaty i gwarancję. Ten etap jest często pomijany przez inwestorów. Należy zdać sobie sprawę, że mimo że instalacja sprawia wrażenie najmniej zaawansowanego technicznie komponentu instalacji fotowoltaicznej to jest bardzo ważna ponieważ musi zapewnić bezawaryjną i bezobsługową eksploatację przez długi okres. Konstrukcja montażowa jest narażona na niekorzystne warunki zewnętrzne takie jak wysokie i niskie temperatury oraz wiatr, deszcz i śnieg.

 

 

 

Komponenty sprawdzonych producentów

 

 

Decydując się na wybór komponentów, często warto zaufać doświadczonej firmie wykonawczej, opierając się na referencjach. Należy również zwrócić uwagę na to, by firma wykonawcza proponowała komponenty sprawdzonych producentów, których produkty są dostępne na rynku już od dłuższego czasu. To daje pewność, że producent nagle nie zniknie z rynku, zostawiając klienta bez wsparcia posprzedażowego. Tutaj znaczenie ma również kraj producenta komponentów takich jak np. konstrukcje wsporcze. Kiedy ma to znaczenie? W przypadku konieczności realizacji gwarancji znacznie ułatwi to dopełnienie formalności. Kompleksową ofertę produktów i urządzeń niezbędnych do działania instalacji fotowoltaicznej można znaleźć na stronie „Oferta”oraz w E-hurtowni Corab.

Dłuższa gwarancja nie zawsze lepsza od krótszej

 

 

Musimy być ostrożni, jeżeli przy wyborze konstrukcji fotowoltaicznej kierujemy się długością gwarancji. Zarówno zbyt długa jak i zbyt krótka gwarancja powinna wzbudzić podejrzenia inwestora. Nieuczciwą i niestety bardzo powszechną praktyką jest oferowanie bardzo długiej gwarancji przez firmy, które nie zamierzają jej respektować w tak długim okresie, ze względu na to, że ciągu najbliższych kilku lat zamierzają zniknąć z rynku.

 

 

Przewaga konstrukcji Corab

 

 

Corab jako pierwszy producent konstrukcji fotowoltaicznych w Polsce dostrzegł potencjał powłoki metalicznej Magnelis. Wyjątkowy skład chemiczny powłoki Magnelis zapewnia nienotowany wcześniej poziom ochrony powierzchni i krawędzi cięcia nawet w skrajnie nieprzyjaznych środowiskach. Powłoka Magnelis charakteryzuje się trzykrotnie wyższą odpornością na korozję niż stal ocynkowana.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać