Jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Biznes, Doradcy

Wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej ma wiele rozmaitych czynników, takich jak moc modułów i ich rodzaj, falownik, typ całej instalacji PV, a także miejsce jej montażu. Dla inwestora, koszty związane z całym przedsięwzięciem są kluczowe.

Fotowoltaika to inwestycja na lata, która w długiej perspektywie skutecznie obniża rachunki za prąd i pozytywnie wpływa na środowisko. Stosunkowo wysoka bariera wejścia w świat „zielonej energii” wymaga jednak chłodnej kalkulacji faktów. Bez szczegółowej analizy potrzeb nie jest możliwe jednoznaczne ustalenie kosztu całego przedsięwzięcia. Ile więc kosztuje fotowoltaika? Kiedy koszt paneli fotowoltaicznych się zwróci? O tym w artykule!

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Popularność alternatywnych metod pozyskiwania energii rośnie z roku na rok. Coraz większa dostępność instalatorów, wysokiej jakości modułów, jak i możliwość skorzystania z dotacji sprawia, że ilość wyszukiwań haseł „instalacja fotowoltaiczna cena”, „panele fotowoltaiczne koszt” czy „panele słoneczne koszt” odnotowuje kolejne rekordy, a to z kolei przekłada się na ilość wykonywanych instalacji.

 

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od jej mocy. Ta z kolei wynika z rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, które można określić na podstawie dotychczasowej wysokości rachunków za energię. Poza mocą, to ile kosztuje fotowoltaika, zależy też od parametrów technicznych. W tym marki producenta paneli fotowoltaicznych oraz falownika, miejsca montażu paneli - na dachu lub gruncie, a w przypadku dachu również jego rodzaju i kąta nachylenia. Do finalnego kosztu doliczyć należy jeszcze jeden składnik – usługę montażu paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – koszt instalacji

Na koszt fotowoltaiki wpływają przede wszystkim panele PV (zwane także panelami słonecznymi). Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje panel fotowoltaiczny, nie jest jednoznaczna. Na cenę wpływają bowiem renoma producenta, sprawność, jak i okres gwarancji. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór paneli fotowoltaicznych, które mogą pochwalić się sprawnością rzędu 20% i o mocy 320 Wp. Średnia cena takiego modułu oscyluje w granicy 600 zł.

 

Do kosztów instalacji PV należy również doliczyć falownik, okablowanie, konstrukcję nośną oraz usługę montażu. Całość waha się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla instalacji 4 kW wynosi średnio 16-24 tys. zł. Odpowiednio niższy będzie koszt instalacji fotowoltaicznej 2 kW - tu trzeba liczyć się z wydatkiem około 8-12 tys. zł.

 

W jaki sposób skalkulowane zostały powyższe dane? Zakłada się, że na każde wydane 50 zł na rachunek za prąd, należy przyjąć 1 kWh mocy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli więc nasze comiesięczne zobowiązania wobec zakładu energetycznego wynoszą średnio 100 zł, to powinniśmy oszacować moc fotowoltaiki na 2 kW, jeśli 200 zł – 4 kW. Z kolei cena 1 kW fotowoltaiki to wydatek rzędu 4-6 tys. zł. Oczywiście podane informacje należy traktować poglądowo, a o ostateczną wycenę poprosić rzetelnego instalatora, który najlepiej dobierze zarówno moc instalacji fotowoltaicznej, jak i poszczególne jej elementy do naszych potrzeb i oczekiwań.

Montaż paneli fotowoltaicznych – cena

Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki, na rynku pojawiło się wiele firm specjalizujących się w usługach montażowych. Cena montażu paneli fotowoltaicznych różni się w zależności od regionu naszego kraju, jak i warunków w miejscu instalacji. Nie bez znaczenia jest także renoma instalatora i posiadane doświadczenie.

 

Przy wyborze ekipy montażowej trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej relacji ceny do jakości. Zanim wybierzemy konkretną firmę, warto dowiedzieć się, jakich producentów paneli fotowoltaicznych polecają, jak wygląda proces montażu (począwszy od wyceny, przez zaprojektowanie instalacji i wykonanie), w jaki sposób organizowana jest obsługa gwarancyjna oraz zweryfikować opinie.  

Po jakim czasie zwraca się koszt instalacji fotowoltaicznej?

Szybkość zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę, tak samo jak jej koszt, uzależniona jest od szeregu czynników. Kluczowymi z nich są moc instalacji i jej właściwe ulokowanie względem stron świata. Musimy pamiętać, że panele fotowoltaiczne skierowane w innym niż południowym kierunku również pozyskują energię, jednak ich efektywność jest nieco mniejsza. To z kolei oznacza dłuższy czas, po którym panele fotowoltaiczne się zwracają.

 

W obliczeniach czasu zwrotu należy również uwzględnić zapotrzebowanie budynku na prąd - to z każdym rokiem może rosnąć z powodu dodatkowych urządzeń, z których korzystamy na co dzień czy z racji powiększenia rodziny. 

Niezwykle istotna jest też jakość wszystkich komponentów systemu. Z uwagi na to,  warto stawiać na sprawdzonych i rzetelnych producentów fotowoltaiki, którzy poza samą sprzedażą produktu, zapewnią również dopasowanie optymalnego rozwiązania, wykonają profesjonalny montaż w przystępnej cenie oraz zagwarantują opiekę serwisową. 

 

Znając już wysokość rocznych rachunków za prąd i koszt paneli słonecznych, możemy oszacować, jak szybko zwróci się inwestycja za prąd ze słońca. Aktualnie czas ten wynosi około 6-8 lat. Skrócić go można poprzez zastosowanie ulgi termomodernizacyjnej i dofinansowania.

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

 

Może ci
się również
spodobać