Jak wybrać dobrą konstrukcję fotowoltaiczną?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Dom

Rosnące ceny energii elektrycznej zachęcają większe grono inwestorów do bliższego zainteresowania się tematem odnawialnych źródeł energii. Poza aspektem ekonomicznym, ważna jest możliwość wspierania inicjatyw proekologicznych. Na dachach domów, instytucji, firm, jak i gospodarstw zobaczyć można panele fotowoltaiczne.

Choć wiele inwestycji już funkcjonuje, to równie duże grono kolejnych zainteresowanych tematem osób zastanawia się, jak podejść do całego przedsięwzięcia, aby było ono rentowne. W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące montażu fotowoltaiki, a w szczególności podpowiemy, jak dobrać konstrukcję fotowoltaiczną do naszych potrzeb.

System fotowoltaiczny – co to jest i z czego się składa?

Systemy fotowoltaiczne składają się z kilku kluczowych elementów. Wśród nich znajdują się:

 

 

Zadaniem modułów fotowoltaicznych jest wytwarzanie prądu. Jest to możliwe za sprawą umieszczonych w nich ogniw fotowoltaicznych, czyli elementów półprzewodnikowych, które posiadają zdolność do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną.

 

Drugi z elementów systemu fotowoltaicznego, inwerter, służy z kolei do zamiany prądu stałego (DC) na przemienny (AC). Ma to kluczowe znaczenie, gdyż to właśnie prąd przemienny zasila wszystkie domowe, biurowe czy gospodarcze urządzenia. Poza tym falownik monitoruje i kontroluje pracę całej instalacji PV. Co równie ważne, gwarantuje także możliwość weryfikowania ilości wygenerowanej energii elektrycznej.

 

Kolejną pozycję na liście zajmuje okablowanie. To, z racji konieczności połączenia części instalacji PV znajdującej się na zewnątrz budynku, z elementami zamontowanymi w środku, powinno spełniać szereg norm. W szczególności okablowanie wykorzystywane w systemach fotowoltaicznych musi być odporne na działanie czynników atmosferycznych, bezawaryjnie działać w skrajnych temperaturach (podczas znacznego nasłonecznienia, czy dużych mrozów) oraz posiadać odpowiednie parametry, które zapewnią stabilną pracę wszystkich innych urządzeń.

 

Opisując systemy fotowoltaiczne nie można również zapomnieć o konstrukcjach wspornych. Ich zadaniem jest nie tylko utrzymywanie zamontowanych na nich modułów PV, ale również optymalne skierowanie ich względem stron świata czy pod odpowiednim kątem względem padania promieni słonecznych. Od tego w dużej mierze zależy rentowność całej inwestycji.

Jaką-konstrukcję-fotowoltaiczną-wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna – jak dobrać poszczególne komponenty?

Wybierając poszczególne elementy systemu fotowoltaicznego, należy przede wszystkim kierować się indywidualnymi potrzebami i mieć na uwadze fakt, że fotowoltaika to inwestycja długoterminowa. Szacuje się, że przeciętna żywotność instalacji PV wynosi 25 lat. W tym okresie poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznej powinny działać bez przestojów, systematycznie generując prąd z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze paneli PV, inwertera czy konstrukcji fotowoltaicznej warto poznać opinie na temat danego producenta, a także dobrze rozważyć dostępne na rynku opcje. Należy też zweryfikować zakres gwarancji na poszczególne elementy instalacji PV oraz okres, na jaki jest udzielana. W przypadku modułów PV warto również wziąć pod uwagę ich moc oraz wielkość. Kwestie te są szczególnie istotne, gdy w miejscu inwestycji nie dysponujemy dużą powierzchnią montażową.

 

Z kolei wybierając inwerter, warto dokładnie sprawdzić jego moc, sprawność, jak i MPPT, czyli maksymalny punkt mocy. Natomiast w kwestii zakupu dobrej jakości konstrukcji fotowoltaicznej liczy się przede wszystkim materiał, z jakiego jest wykonana. Zwykle na rynku spotkać można systemy wsporne wykonane z aluminium, ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej.

 

Wybierając elementy instalacji PV nie możemy również pominąć aspektu finansowego. Wraz ze wzrostem popularności inwestowania w OZE na rynku pojawiło się wiele ofert od producentów, których jakość produktów nie do końca spełnia aktualne standardy. Jeśli więc chcemy, aby inwestycja w fotowoltaikę była rentowna i przynosiła zyski w dłuższej perspektywie, warto postawić na zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy ceną a jakością. Zarówno panele fotowoltaiczne, inwerter, jak i konstrukcja wsporne to kluczowe elementy całego systemu. Awaria jednego z nich czy konieczność wymiany, oznacza zawsze przestoje w pracy i mniejsze ilości wygenerowanej energii elektrycznej.

Fotowoltaika ‒ jak dobrać konstrukcję wsporną?

Konstrukcje fotowoltaiczne różnią się w zależności od miejsca montażu (dach lub grunt), rodzaju dachu (płaski lub skośny) oraz typu jego pokrycia (blachówka, dachówka, gont, blacha, papa, itp.). Właściwy dobór konstrukcji wspornej warto powierzyć więc w ręce doświadczonych montażystów, którzy po analizie kilku kluczowych czynników, będą w stanie wskazać optymalne rozwiązanie. Najważniejsze znaczenie ma przy tym stan techniczny dachu oraz budynku, dostęp do powierzchni dachu czy sąsiadujące z naszym budynkiem otoczenie. Wysokie drzewa czy bloki mogą bowiem zacieniać panele PV, przez co ich praca stanie się mniej wydajna. Dla inwestora oznacza to z kolei tylko jedno – mniejsze ilości wygenerowanego prądu oraz dłuższy okres zwrotu z inwestycji.

 

Z pewnością szczególną uwagę warto zwrócić na materiał, z jakiego wykonana jest interesująca nas konstrukcja fotowoltaiczna. Dobrymi opiniami cieszą się w szczególności systemy wsporcze wykonane w całości ze stali ocynkowanej ogniowo i Magnelisu, czyli materiału posiadającego zdolność do samoregeneracji.

 

Kluczowe znaczenie ma również okres, na jaki dany producent udziela gwarancji. W przypadku wspornych konstrukcji fotowoltaicznych oferowanych przez CORAB można uzyskać wsparcie gwarancyjne nawet na okres do 25 lat na powłokę antykorozyjną od producenta ArcelorMittal.

 

Nie bez znaczenia są również opinie na temat producentów konstrukcji fotowoltaicznych. W dobie niemal powszechnego dostępu do informacji w szybki i prosty sposób możemy zweryfikować renomę branych pod uwagę do zakupu produktów. Działania takie traktować można jako prewencję i zabezpieczanie inwestycji przed niepowodzeniem.

Konstrukcja fotowoltaiczna a pokrycia dachów

Przyjrzyjmy się teraz bliżej konstrukcjom fotowoltaicznym dedykowanym na różnego rodzaju pokrycia dachowe.

 

1. Konstrukcja fotowoltaiczna na dach pokryty blachodachówką

Montaż konstrukcji fotowoltaicznej do dachu pokrytego blachodachówką odbywać się może na dwa sposoby – bezpośrednio do krokwi lub w sposób nieingerujący w część konstrukcyjną dachu, czyli do blachy. Najczęściej podczas wykonywanych prac ekipy montażowe przytwierdzają konstrukcje wsporne do dachu z pomocą śrub dwugwintowych. Ich rozstaw uzależniony jest od kierunku mocowania modułów fotowoltaicznych – w pionie lub poziomo.

W ofercie CORAB, polskiego producenta konstrukcji fotowoltaicznych, znajduje się kilka systemów dedykowanych do montażu na dachach skośnych pokrytych blachodachówką. Przykładowo system CORAB B-057 nadaje się do bezpośredniego montażu do blachy, a CORAB B-01 do krokwi.

 

2. Konstrukcja fotowoltaiczna na dach pokryty blachą trapezową

W sytuacji, gdy chcemy zamontować fotowoltaikę na dachu pokrytym blachą trapezową, możemy zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Mowa tu o instalacji konstrukcji fotowoltaicznej z wykorzystaniem mostka trapezowego lub tak zwanego uchwytu obornickiego. W pierwszej opcji do dachu mocowane są mostki, które stanowią podstawę pod panele PV. W drugiej, zastosowanie znajdują szyny montażowe, które montowane są bezpośrednio do dachu. Przykładowo konstrukcja wsporna na dach skośny pokryty blachą trapezową dostępna w ofercie CORAB wykonana jest z aluminium i stali nierdzewnej, a dzięki niewielkiej ilości krótkich elementów jest łatwa do transportu i zamontowania.

 

3. Konstrukcja fotowoltaiczna na dach pokryty dachówką

W przypadku dachów pokrytych dachówką – karpiówką, ceramiczną czy bitumiczną, montaż fotowoltaiki odbywa się na dedykowanych do tego konstrukcjach wspornych bezpośrednio do krokwi lub z pomocą łat. W pierwszej opcji szyny montażowe montowane są do konstrukcji dachu, co może wymagać czasowego ściągnięcia kilku dachówek czy konieczności ich docięcia. W drugim wariancie uchwyty typu es przykręcane są do łaty, co stanowi podstawę pod montaż szyn montażowych i paneli PV w pionie lub w poziomie.

 

4. Konstrukcja fotowoltaiczna na dach pokryty papą lub gontem

Także i właściciele nieruchomości, których dachy pokryte są papą lub gontem, mogą inwestować w odnawialne źródła energii. W takim przypadku konstrukcja fotowoltaiczna mocowana jest do dachu, dokładnie do jego szkieletu, z wykorzystaniem uchwytów typu L. Następnie do nich montowana jest szyna, która stanowi podstawę dla paneli PV. W ofercie CORAB także znajduje się system wsporny dedykowany do montażu na dachach pokrytych papą lub membraną, wykonany z aluminium i pokryty warstwą Magnelisu, który nadaje się do zainstalowania na dachach o nachyleniu od 6 do 15 stopni.

 

5. Konstrukcja fotowoltaiczna na dach płaski

Fotowoltaika może być również z powodzeniem montowana na dachach płaskich. W tym celu wykorzystuje się specjalne konstrukcje wsporne, które zapewniają odpowiedni kąt nachylenia całej instalacji – optymalnie w przedziale od 10° do 15°. Wśród najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku znajdują się konstrukcje fotowoltaiczne montowane bezpośrednio do konstrukcji dachu oraz konstrukcje wsporne balastowe.

Trzeba przy tym pamiętać, że umieszczone na dachu panele PV wraz z pozostałym osprzętem to znaczny ciężar. Z tego względu ostateczny wybór rodzaju i typu konstrukcji fotowoltaicznej powinien być skonsultowany z doświadczoną ekipą montażową, która dobierze najlepsze rozwiązanie do naszych potrzeb i możliwości, biorąc przy tym pod uwagę stan techniczny dachu, jak i całego budynku.

 

6. Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące

W naszym zestawieniu konstrukcji wspornych pod moduły PV nie mogło również zabraknąć systemów wolnostojących. Są one wykorzystywane do montażu fotowoltaiki na gruncie, co znajduje nie tylko zastosowanie na farmach fotowoltaicznych, ale także w prywatnych inwestycjach – szczególnie gdy dysponujemy dużą działką, a nie chcemy obciążać konstrukcji budynku mieszkalnego.

Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące pod panele PV stawiane są na ziemi. Tworzą je kotwione w podłożu słupy, do których następnie mocowany jest system nośny i moduły PV. Tak stworzony system fotowoltaiczny łatwiej jest skierować pod odpowiednim kątem względem nasłonecznienia oraz w kierunku południowym.

Konstrukcje fotowoltaiczne w ofercie CORAB

Jak już wspomnieliśmy, w ofercie CORAB znajdują się różnego rodzaju systemy wsporne pod fotowoltaikę dedykowane na dachy płaskie, dachy skośne oraz systemy PV wolnostojące (pionowe oraz poziome). Nasze produkty cechuje ponadprzeciętna jakość i precyzja wykonania. Posiadamy blisko 30-letnie doświadczenie w produkcji konstrukcji fotowoltaicznych dedykowanych do wykorzystania w mikroinstalacjach czy inwestycjach komercyjnych. Własny park maszynowy i polska produkcja to bezsprzeczne zalety naszych produktów, przez co doceniane są one przez projektantów systemów PV, instalatorów, jak i inwestorów upatrujących w odnawialnych źródłach energii rentowny biznes.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać