Na czym polega fotowoltaiczna konstrukcja balastowa?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Biznes, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

Czy każdy może zainstalować instalację PV? Jakie miejsce pod jej montaż jest optymalne? Czy posiadacze płaskich dachów są wyeliminowani z możliwości generowania prądu ze słońca? Jakie typy konstrukcji wspornych polecane są do fotowoltaiki w przypadku braku dachu skośnego? Co to jest konstrukcja balastowa?

Na te i inne pytania odnośnie fotowoltaiki odpowiemy w dalszej części artykułu.

System fotowoltaiczne – z czego się składają?

Systemy fotowoltaiczne składają się z kilku kluczowych elementów. Najważniejszą rolę ogrywają moduły fotowoltaiczne połączone z inwerterem, okablowanie oraz konstrukcja wsporna. Instalacje PV wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Cały proces odbywa się za sprawą ogniw fotowoltaicznych, z których zbudowane są panele PV. Mają one bowiem zdolność do pochłaniania światła słonecznego, co powoduje przepływ prądu elektrycznego.

 

Następnie do gry wkracza kolejny element systemu fotowoltaicznego, czyli inwerter zwany również falownikiem. Zamienia on prąd stały na prąd przemienny, który jest na co dzień wykorzystywany do zaspokojenia bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną przez gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolne.

 

Co istotne, wytworzone w instalacji fotowoltaicznej nadwyżki energii mogą być przesyłane do sieci energetycznej i następnie odbierane według ściśle określonych zasad lub kumulowane w specjalnie do tego przystosowanych magazynach. Bez wątpienia więc pozyskana w ten sposób energia elektryczna pozwala na poczynienie znacznych oszczędności i co ważne, pozytywnie wpływa także na środowisko naturalne.

Montaż fotowoltaiki na dachach płaskich

Instalacje fotowoltaiczne pracują najwydajniej, gdy skierowane są na południe, a kąt nachylenia paneli PV wynosi od 30° do 40°. Na efektywność ich pracy wpływa także miejsce montażu – wolne od miejsc zacienionych. Wówczas założyć można, że z każdego 1,25 kWp mocy instalacja fotowoltaiczna wygeneruje rocznie około 1000 kWh energii elektrycznej. Zatem fotowoltaika o mocy 1 kWp dostarczy inwestorowi w ciągu roku około 900-980 kWh energii elektrycznej.

 

Czy także i posiadacze dachów płaskich mogą cieszyć z generowania „zielonej” energii i osiągać uzyski podobnego rzędu? Zdecydowanie tak! Specjalnie z myślą o nich powstały specjalne konstrukcje montażowe, tak zwane balastowe, które ułatwiają montaż fotowoltaiki na dachach płaskich i gwarantują możliwość pozyskiwania niemal darmowego prądu ze słońca.

Instalacja fotowoltaiczna balastowa – co to jest?

Z czego składa się konstrukcja balastowa? Do jej montażu używa się najpierw szyn bazowych, które rozmieszcza się na dachu w odpowiednich odstępach. Jeśli wielkość dachu przekracza wymiary szyn, to ich długość zwiększana jest z pomocą specjalnych łączników. W kolejnym kroku należy wspomniane szyny połączyć ze stopami bazowymi oraz podporami modułów PV. Następnie praca ekipy montażowej skoncentrowana powinna być na właściwym rozmieszeniu balastu i montażu modułów fotowoltaicznych z użyciem klem.

Fotowoltaiczna konstrukcja balastowa dedykowana jest do montażu paneli PV na dach płaskich. Cieszy się szczególnym zainteresowaniem inwestorów, którzy w przypadku posiadania nieruchomości pokrytych płaskimi dachami o niewielkim nachyleniu, nie chcą ingerować w sposób trwały w poszycie i konstrukcję dachu.

 

Warto także pamiętać, że konstrukcje balastowe pod fotowoltaikę pozwalają na montaż instalacji pod kątem około 10-15°. Choć od zalecanych 30-40° to niższa wartość, to jednak w praktyce często okazuje się, że dachy płaskie są mniej narażone na zacienienia i taki kąt nachylenia w zupełności wystarczy, by generować energię elektryczną ze słońca. Co ważne, tak przygotowana konstrukcja jest również mniej narażona na podmuchy wiatru.

Systemy fotowoltaiczne balastowe w ofercie CORAB

Firma CORAB od 30 lat dostarcza na rynek polski, jak i europejski wysokiej jakości systemy fotowoltaiczne. W ofercie posiada rozwiązania oferowane przez czołowych, światowych producentów, jak i własne. Specjalizacja CORAB to produkcja systemów wsporczych pod fotowoltaikę przeznaczonych na dachy płaskie, skośne, jak i systemy PV wolnostojące czy wiaty fotowoltaiczne CARPORT.

 

Co istotne, centrum produkcyjne CORAB znajduje się w Polsce. Nowoczesna i innowacyjna technologicznie fabryka, wyposażona w najwyższej jakości urządzenia, znajduje się w Bartoszycach. Oferowane przez CORAB balastowe konstrukcje wsporne sprawdzają się zarówno w przypadku mikroinstalacji, jak i rozwiązań komercyjnych. Wykonane są z odpornych na działanie czynników atmosferycznych materiałów (aluminium) oraz objęte długim okresem gwarancyjnym, przez co zainteresowanie nimi wśród inwestorów stale rośnie.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

 

Pełen asortyment konstrukcji fotowoltaicznych, falowników,  magazynów energii i akcesoriów PV można znaleźć pod adresem: corab.pl/oferta

Może ci
się również
spodobać