Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

Kategorie: Projektant, Instalator, Aktualności, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

Ceny energii elektrycznej, jak w całej Europie, rosną również w Polsce. Ile kosztuje jeden kilowat? Jakie stawki za kWh oferują najwięksi dostawcy energii? Jak kształtowały się ceny prądu w 2021 r.? Jak będą wyglądać w 2022 roku? Gdzie można szukać oszczędności? Co zrobić, żeby płacić niższe rachunki?

Zużycie energii rozliczane jest w jednostkach zwanych kilowatogodzinami (w skrócie kWh). Jednostka kWh wskazuje, jaka ilość energii została pobrana w ciągu 1 godziny przez urządzenie o mocy 10000 W, czyli 1 kW. Ceny energii elektrycznej, jak w całej Europie, rosną również w Polsce. Ile kosztuje jeden kilowat? Jakie stawki za kWh oferują najwięksi dostawcy energii? Jak kształtowały się ceny prądu w 2021 r.? Jak będą wygladać w 2022 roku?  Gdzie można szukać oszczędności? Co zrobić, żeby płacić niższe rachunki? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Ceny energii elektrycznej w 2021 - ile kosztował 1 kWh w Polsce?

Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował nowe stawki taryf na sprzedaż energii wraz z końcem 2020 roku. Dotyczą one dostawców takich jak:

 

 • Enea, 

 • PGE Obrót, 

 • Tauron,

 • Energa Obrót 

 

Cena 1kWh w przypadku odbiorców indywidualnych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej (grupa G11) wzrosła w 2021 roku średnio ok. 3,5%. Nowy koszt kWh to niejedyna zmiana - z każdym rokiem coraz więcej płacimy na rzecz obsługi ze strony zakładu energetycznego i sprzedawcy prądu. Łączna suma podwyżki w cenie prądu w Polsce, najlepiej widoczna w rachunkach za prąd, kształtuje się na średnim poziomie 9-10%.

 

W 2022 roku średni wzrost rachunku typowego gospodarstwa domowego rozliczanego w grupie G11 wyniesie więcej ok. 24 proc. w stosunku do 2021 roku.  To powoduje, że typowy rachunek będzie większy o ok. 21 złotych netto miesięcznie.

 

Taryfy prądu - czym się od siebie różnią i jak wpływają na ceny energii elektrycznej?

W naszym kraju obowiązuje kilka rodzajów taryf prądu, które różnicowane są ze względu na zapotrzebowanie odbiorców końcowych na energię elektryczną. Wśród nich wymienia się:

 

 • taryfę A, i B, które dedykowane są dla dużych firm,

 • taryfę C - przeznaczoną dla MŚP i gospodarstw rolnych,

 • taryfę G, z której korzystają odbiorcy indywidualni.

 

Ostatnia z wymienionych taryf, G, dzieli się na dwie kolejne podkategorie. Są to taryfy G11 i G12. Litera G w nazwie taryfy wskazuje na gospodarstwo domowe. Pierwsza z cyfr oznacza, że dostarczana energia elektryczna zużywana jest przez urządzenia o łącznej mocy umownej nie większej niż 40 kW. Druga cyfra służy do określania stref. 1 to taryfa stała - cena 1 kWh jest w niej niezależna od pory dnia, 2 to taryfa zmienna - cena 1 kWh jest wyższa w dzień i niższa w godzinach nocnych. Dodatkowo wyróżnić można podtaryfę G12w, która oznacza, że w weekendy ceny energii elektrycznej są liczone w ramach nocnej stawki taryfy G12, natomiast od poniedziałku do piątku na normalnych jej zasadach.

Wybór taryfy to indywidualna decyzja, jednak większość Polaków decyduje się na G11, której stawki, a więc ceny kilowatogodziny, są zdecydowanie niższe niż dzienne stawki w taryfie G12.

Koszt energii elektrycznej a miejsce zamieszkania

Poza wspomnianym już rodzajem taryfy na ceny prądu w Polsce wpływa również miejsce zamieszkania. Jak się okazuje, najwyższe rachunki za prąd płacą mieszkańcy centralnej i północnej części naszego kraju. Z kolei użytkownicy korzystający z sieci energetycznej na wschodzie Polski mogą cieszyć się najniższymi cenami prądu.

Koszt energii elektrycznej a dystrybutor i sprzedawca prądu

Kolejnym istotnym czynnikiem, jaki wpływa na cenę prądu, jest operator sieci dystrybucyjnej. Różne firmy oferują odmienne stawki za 1 kWh energii elektrycznej. Najdroższy prąd na północy i w części centralnej Polski dostarczają Energa oraz Enea. Tauron, który operuje przede wszystkim na zachodzie i południu, ma nieco niższe stawki za kWh. Jeszcze tańsze są PGE obsługujący klientów na wschodzie oraz Innogy zaopatrujący w prąd centralną Polskę.

Warto wiedzieć, że choć dystrybutor jak i sprzedawca, przypisani są do odbiorcy ze względu na miejsce zamieszkania, to możliwe jest skorzystanie z oferty sprzedawcy innego niż ten z urzędu. W Polsce funkcjonuje wiele podmiotów, które zostały uprawnione do dystrybucji energii elektrycznej. Najpopularniejszymi z nich są Tauron, Enea, PGE, Innogy i Energa - warto sprawdzić, jakie ceny energii elektrycznej w 2021 r. oferują na danym obszarze. W przypadku, gdy planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej, należy także zwrócić uwagę na kompleksowośc zawieranej umowy. Kwestia ta ma duże znaczenie w przypadku rozliczania z zakładem energetycznych zgromadzonych nadwyżek prądu.

Ceny prądu w 2021 r. - koszt energii elektrycznej od najpopularniejszych sprzedawców

Średnia cena energii elektrycznej w 2021 r. w Polsce wahała się na poziomie ok. 0,60 zł/1 kWh. Każda kilowatogodzina, za którą podawana jest cena prądu, może posiadać inną stawkę u danego operatora. Poniżej prezentujemy kilka wybranych ofert dostawców energii w ramach najpopularniejszej taryfy G11 w 2022 roku:

 

 • Enea - 0,64 zł,

 • Tauron - 0,61-64 zł,

 • Energa - 0,67 zł,

 • PGE - 0,64 zł,

 • E.ON- 0,63 zł.

 

Powyższe stawki mają charakter orientacyjny, a do całkowitej ceny energii elektrycznej należy doliczyć również opłaty abonamentowe. Co więcej, większość dystrybutorów prądu uzależnia swoje stawki od lokalizacji. Inna jest też cena energii 1 kWh energii elektrycznej dla firm w 2021, tak samo prądu budowlanego.

Cena kilowatogodziny energii elektrycznej w 2022 r. - z czego składał się rachunek za energię elektryczną?

Rozliczenie zużytej energii w danym okresie dokonywane jest na podstawie rachunku. Należy wiedzieć, że rachunek za energię elektryczną, bez względu na wybraną taryfę, składa się z kilku opłat, wśród których najważniejsze są: 

 

 • koszt obrotu, czyli wartość faktycznie zużytej energii elektrycznej (opłata za sprzedaż),

 • koszt dystrybucji, czyli wartość dostarczenia energii do odbiorcy (opłata za dystrybucję).

 

Przyglądając się bliżej rachunkowi za energię elektryczną, znajdziemy na nim kilka pozycji, które warto zrozumieć, analizując cenę prądu w 2022 r. Poza kosztem sprzedaży z rozpisaną liczbą zużytych kilowatogodzin i stawką jednostkową za każdą kilowatogodzinę oraz stałą i zmienną opłatą dystrybucyjną widnieją na nim dodatkowe opłaty stałe:

 

 • abonamentowa - związaną z odczytem i kontrolą układu pomiarowego,

 • przejściowa - dotycząca wynagrodzenia za usługę udostępniania krajowego systemu,

 • jakościowa - pokrywająca koszty utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym,

 • OZE - mająca wspierać odnawialne źródła energii w Polsce,

 • opłata mocowa - nowa pozycja na liście, wspierająca zbieranie pieniędzy na modernizację elektrowni i mająca zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii. Wartość nowej opłaty dla gospodarstw domowych naliczana jest co miesiąc, w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej i wynosi około 7,50 zł. 

 

Oprócz tego, do rachunku prezentującego koszt prądu doliczany są: podatek VAT w wysokości 23% oraz akcyza.

Cena energii 2022 r. - jak uniknąć wysokich rachunków z prąd?

Rachunki za prąd można w pewnym stopniu obniżyć, oszczędzając energię elektryczną w domu, co przy nieustannie rosnących cenach prądu może okazać się jednak nieefektywne. Lepszym pomysłem może być inwestycja w alternatywne źródła energii. Te, w przeciwieństwie do konwencjonalnych sposobów produkcji energii elektrycznej, nie wykorzystują wyczerpywalnych zasobów ziemi oraz nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery.

Na popularności zyskuje zwłaszcza samodzielne wytwarzanie energii ze słońca dzięki fotowoltaice, która pozwala zaoszczędzić w ciągu roku na rachunkach za prąd i uniezależnić się od zmieniających się cen energii elektrycznej. Inwestycja w instalację fotowoltaiczą to prosta droga do tego, żeby cieszyć się czystą energią i oszczędzać.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać