Czy fotowoltaika się opłaca?

Kategorie: Inwestorzy, Profesjonaliści, Biznes, Doradcy

Montaż instalacji fotowoltaicznej wydaje się być dla inwestora czystą korzyścią. Ma on możliwość osiągnięcia szeregu profitów: niższych rachunków za energię elektryczną, ograniczenie śladu węglowego i potencjalnie wyższą wartość nieruchomości. Korzyści te są jednak związane z inwestycją własnych środków przy dość długim czasie zwrotu inwestycji.

W perspektywie zmian w rozliczeniach fotowoltaiki w ciągu ostatnich lat zaczęły się pojawiać różne opinie o braku opłacalności. W wyszukiwarkach coraz częściej pojawiają się zwroty: „czy fotowoltaika się opłaca”, „czy warto inwestować w fotowoltaikę?”, „fotowoltaika, opłacalność”.

 

W 2023 roku liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła liczbę 1,4 mln, dzięki czemu wprowadzono do sieci ponad 7,3 TWh energii elektrycznej (źródło: money.pl). Mimo zawrotnych wartości, dynamika wzrostu się stabilizuje. W tej perspektywie postanowiliśmy zadać sobie pytanie czy fotowoltaika nadal się opłaca. Postaramy się na nie odpowiedzieć w poniższym artykule.

Fotowoltaika - czy to się opłaca?

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii rośnie. Stąd coraz większa ilość zapytań w sieci „fotowoltaika opinie 2024”, „fotowoltaika czy warto”, „fotowoltaika opinie użytkowników 2024”, „panele fotowoltaiczne opinie” czy „fotowoltaika opłacalność opinie”. Trend ten nie powinien nikogo dziwić. W końcu, zanim zdecydujemy się na tak duży wydatek, warto rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Zdania zapewne będą podzielone, gdyż jak każda inwestycja, także i ta w panele PV powinna być poprzedzona dogłębną analizą potrzeb i możliwości.

 

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii elektrycznej jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii. Jako energia odnawialna, nie zużywa zasobów naturalnych do produkcji prądu, nie emituje gazów cieplarnianych, a także uwalnia zdecydowanie mniej gazów CO2 w porównaniu do tradycyjnych źródeł energii. Można śmiało powiedzieć, że fotowoltaika stała się w ostatnich latach jednym z najbardziej rozpoznawalnych źródeł OZE.  

 

Odpowiedź na pytanie „czy fotowoltaika się opłaca?” nie jest prostym zadaniem. Odpowiedź musi uwzględniać dokładną analizę potrzeb i możliwości. Opłacalność jest bowiem uzależniona od kliku czynników:

 

  • poprawnego oszacowania mocy instalacji w stosunku do naszych potrzeb,

  • wyboru poszczególnych elementów instalacji,

  • miejsca montażu fotowoltaiki,

  • doświadczenia i umiejętności instalatora,

  • możliwości skorzystania z dofinansowań dostępnych na rynku.

Jak ocenić opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w 2024?

Odpowiednie oszacowanie mocy instalacji

Wbrew temu co widzimy na rynku – coraz większa ilość dachów pokryta modułami PV – panele fotowoltaiczne to nie nowa technologia. W latach 60. XX były one z powodzeniem wykorzystywane przez NASA. Dziś z racji coraz większej dostępności oraz nacisku na zwiększanie udziału OZE w zapotrzebowaniu energetycznym, fotowoltaika wykorzystywana jest zarówno przez inwestorów indywidualnych, przedsiębiorców, jak i rolników. Skoro ta forma pozyskiwania energii staje się tak dobrze rozpoznawalna, to zapewne odpowiedź na pytanie “czy fotowoltaika się opłaca”, powinna być twierdząca. Aleczy na pewno?  

  

Wszystko zależy od racjonalnego podejścia do inwestycji w moduły PV. Aby była ona rentowna, należy odpowiednio dobrać instalację do naszego profilu zużycia energii. Przy obecnym systemie rozliczeń – kluczową sprawą opłacalności inwestycji jest poziom auto konsumpcji energii produkowanej przez moduły fotowoltaiczne.  

Zarejestruj się na
Webinar

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? 

Startujemy już
02 kwietnia 2024.

Profil zużycia i produkcji energii

Obecnie największym wyzwaniem w projektowaniu instalacji fotowoltaicznej jest inwestor mieszkający w domu jednorodzinnym. Przeciętny profil zużycia energii elektrycznej w polskim domu pozwala na minimalne wykorzystanie energii produkowanej przez instalacje PV na własne potrzeby. Mówimy tu o poziomie auto konsumpcji. W czasie, gdy nie ma nas w domu, a urządzeniem zużywającym najwięcej energii jest lodówka – występuje bardzo dużo nadwyżek energii, które zgodnie z obecnym systemem rozliczeń (net-billing) sprzedajemy za średnią miesięczną cenę energii z towarowej giełdy energii. Nie mamy wpływu na wysokość ceny sprzedaży, którą poznajemy dopiero w kolejnym miesiącu, który nastąpi po pojawieniu się nadwyżek. Biorąc pod uwagę fakt, że ich sprzedaż nie wpływa bezpośrednio na zmniejszenie kosztów dystrybucji (które często stanowią nawet połowę kwoty rachunku za energię), może się okazać, że czas zwrotu inwestycji może wydłużyć się do nieopłacalnego poziomu. Klienci biznesowi oraz rolnicy mają większy poziom auto konsumpcji ze względu na pracę maszyn w czasie produkcji z instalacji fotowoltaicznej. Tym samym już na wstępie mają szansę na szybszy zwrot inwestycji.

Miejsce montażu instalacji PV

Miejsce montażu modułów ma coraz większe znaczenie. Orientacja południowa powoduje, że szczyt produkcji następuje około godziny 12 w południe. Rozłożenie modułów na wschód i zachód „spłaszcza” nam profil produkcji dzięki czemu mamy większą szansę na zwiększenie auto konsumpcji. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze mamy możliwość ułożenia modułów zgodnie z profilem zużycia i produkcji. Warunki techniczne budynku obligują nas często do konkretnego ułożenia. Eksperci w branży często wskazują grunt jako najlepsze miejsce usadowienia modułów. Dzięki temu mogą mieć większą wydajność za sprawą lepszego przepływu powietrza (chłodzenie) oraz lepszemu dostępowi w przypadku mycia bądź serwisu.  

Webinarium on-line czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna opinie

Duża podaż w branży fotowoltaicznej spowodowała, że na rynku istnieje wiele niekompetentnych firm wykonawczych. Przed wyborem instalatora, warto poczytać opinie o konkretnej ekipie montażowej i jakości jej usług. Instalacja fotowoltaiczna musi być zamontowana zgodnie „ze sztuką” opierając prace o instrukcję montażu dostarczoną przez producenta poszczególnych komponentów. Błędy montażowe mogą mieć bezpośredni wpływ na wydajność instalacji, a w najgorszym przypadku na bezpieczeństwo inwestora. Dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna, wykonana na podstawie profilu zużycia energii inwestora musi generować zyski czerpane z zielonej energii. Dzięki transformacji energetycznej w Polsce wpływamy pozytywnie na środowisko naturalne – produkując prąd pozbawiony niebezpiecznego CO2.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać