Czy fotowoltaika się opłaca?

Kategorie: Inwestorzy, Profesjonaliści, Biznes, Doradcy

Inwestorzy, którzy instalują systemy fotowoltaiczne, odnoszą korzyści: niższe rachunki za energię elektryczną, mniejszy ślad węglowy i potencjalnie wyższą wartość nieruchomości. Korzyści te jednak zwykle wiążą się z kosztami początkowymi w postaci montażu instalacji PV.

Czy fotowoltaika się opłaca? Czy warto weryfikować opinie użytkowników o fotowoltaice? Jakie okres zwrotu należy założyć? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Fotowoltaika - czy to się opłaca?

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii rośnie. Stąd coraz większa ilość zapytań w sieci „fotowoltaika opinie 2021”, „fotowoltaika czy warto”, „fotowoltaika opinie użytkowników 2021”, „panele fotowoltaiczne opinie” czy „fotowoltaika opłacalność opinie”. Trend ten nie powinien nikogo dziwić. W końcu, zanim zdecydujemy się na tak duży wydatek, warto rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Zdania zapewne będą podzielone, gdyż jak każda inwestycja, także i ta w panele PV powinna być poprzedzona dogłębną analizą potrzeb i możliwości.

 

To, czy fotowoltaika się opłaca, zależy bowiem od kilku czynników:

 

  • Poprawnego oszacowania mocy instalacji w stosunku do naszych potrzeb,

  • wyboru poszczególnych elementów instalacji,

  • miejsca montażu fotowoltaiki,

  • renomy producenta wybranych modułów,

  • doświadczenia i umiejętności instalatora,

  • możliwości skorzystania z dofinansowań dostępnych na rynku.

Jak ocenić opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w 2021?

Odpowiednie oszacowanie mocy instalacji

Wbrew temu co widzimy na rynku – coraz większa ilość dachów pokryta modułami PV – panele fotowoltaiczne to nie nowa technologia. W latach 60. XX były one z powodzeniem wykorzystywane przez NASA. Dziś z racji coraz większej dostępności oraz nacisku na zwiększanie udziału OZE w zapotrzebowaniu energetycznym, fotowoltaika wykorzystywana jest zarówno przez inwestorów indywidualnych, przedsiębiorców, jak i rolników. Skoro ta forma pozyskiwania energii ma tak mocne wsparcie ze strony rządów, jak i sektora finansowego, to zapewne odpowiedź na pytanie, czy fotowoltaika się opłaca, powinna być twierdząca. 

 

Wszystko jednak zależy od racjonalnego podejścia do inwestycji w moduły PV. Aby była ona rentowna, należy odpowiednio dobrać moc instalacji do naszych potrzeb. W przypadku gospodarstw domowych szacuje się, że na każde zużywane 1000 kWh prądu w ciągu roku, należy liczyć 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, że jeśli z rachunków za prąd wyliczyliśmy, że nasze roczne zużycie energii elektrycznej plasuje się na poziomie 4000 kWh, to powinniśmy zamontować instalacje PV o mocy 5 kW. Dla instalacji o mocy od 10 kW do 40 kW przelicznik ten powinien wynosić natomiast 1,41 kWp. Uśredniony koszt montażu instalacji wynosi z kolei od 4 tys. zł do 6 tys. zł, co w przypadku instalacji o mocy 5 kW daje nam koszt rzędu 20-30 tys. zł. Jeśli skorzystamy z dofinansowań takich jak ulga termomodernizacyjna lub Mój Prąd, to okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę powinien wynieść od 5 do 8 lat.

Zapotrzebowanie energetyczne

Inwestując w fotowoltaikę, musimy mieć także świadomość metod rozliczania wytworzonej energii. Niestety zgodnie z zapisami Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), prosumenci mogą rozliczać z zakładem energetycznym nadwyżki wytworzonego prądu przez okres 12 miesięcy. W przypadku posiadania instalacji o mocy do 10 kWp, za każdy 1 kWh energii oddany do zakładu energetycznego możemy odebrać 0,8 kWh energii. Z kolei dla instalacji o mocy od 10 kWp do 50 kWp, za każdy 1kWh przesłany do sieci, możemy odebrać 0,7 kWh energii. Jeśli więc wykonamy instalację o mocy znacznie przewyższającej nasze zapotrzebowanie, to poniesione na początku koszty, wydłużą okres zwrotu z inwestycji.

Miejsce montażu instalacji PV

Jak wiemy, instalacje fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną bezpośrednio ze światła słonecznego. Aby zmaksymalizować opłacalność inwestycji, należy więc zadbać o odpowiednie miejsce montażu modułów fotowoltaicznych. Ekspozycja południowa i odpowiedni kąt nachylenia mają tu kluczowe znaczenie. Najczęstszym miejscem montażu są dachy, w drugiej kolejności grunt, choć zdarzają się także pomysły na montaż fotowoltaiki na balkonie. Zanim przystąpmy do inwestycji, warto więc zweryfikować dobrze nasze możliwości – liczy się tu wielkość powierzchni montażu, jak i dostępność do słońca.

Instalacja fotowoltaiczna opinie

Z racji popularności odnawialnych źródeł energii w sieci znaleźć można różnego typu opinie – nie tylko na temat rentowności przedsięwzięcia, jako całości, ale także opinie na temat paneli fotowoltaicznych (nazywanych też panelami słonecznymi) czy opinie o ogrzewaniu fotowoltaicznym. W tym kontekście warto także poszukać informacji na temat rzetelnych instalatorów, którzy zajmują się montażem instalacji w naszym regionie oraz zweryfikować renomę producentów poszczególnych elementów instalacji PV. Wpisując w przeglądarkę hasła „fotowoltaika opinie 2021”, „panele fotowoltaiczne opinie 2021” czy też „fotowoltaika opinie użytkowników 2021” z pewnością znajdziemy wiele przydatnych informacji, które pomogą nam w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej montażu fotowoltaiki z zachowaniem odpowiedniej proporcji jakości do ceny, przez co opłacalność całego przedsięwzięcia wzrośnie.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać