Gdzie sprawdzają się moduły bifacjalne?

Kategorie: Projektant, Instalator, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Hurtownie i Sklepy

Farma fotowoltaiczna? Duży płaski dach? Gdzie najlepiej uda się wykorzystać możliwości płynące z zastosowania modułów PV typu bi facial? Obustronne panele fotowoltaiczne mają szereg zalet, gdzie w pełni można wykorzystać ich atuty? Które z inwestycji fotowoltaicznych będą najbardziej odpowiednie dla modułów bifacjalnych?

Moduły fotowoltaiczne to urządzenia, które bezpośrednio zamieniają energię pochodzącą ze Słońca, na energię elektryczną, w postaci prądu stałego. Są jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznych. Moduły można podzielić według wielu różnych kategorii. Jedną z nich jest podział na jednostronne (monofacial)  i bifacjalne. Moduły fotowoltaiczne są zbudowane z pojedynczych ogniw PV. W przypadku tradycyjnych paneli, tylko jedna strona ogniwa absorbuje promieniowanie słoneczne. Elementy bifacjalne tym różnią się od jednostronnych, że obie strony ogniw, z których są zbudowane mogą absorbować promieniowanie słoneczne i zamieniać je na energię elektryczną. Więcej na temat funkcjonowania instalacji PV można przeczytać w artykule pt.: Instalacja fotowoltaiczna. Zasada działania.

Moduły bifacjalne - dobry na farmy fotowoltaiczne

Można powiedzieć, że bifacjalne moduły fotowoltaiczneto moduły które bardzo dobrze sprawdzają się przy farmach fotowoltaicznych. Często się je najczęściej w przypadku instalacji gruntowych, choć oczywiście można je również stosować na np. dachach płaskich, szczegółnie przy obiektach komercyjnych. Dzięki modułom bifacjalnym można dodatkowo zagospodarować część promieniowania słonecznego, które odbije się od podłoża i dotrze do tylnej części modułu. W zależności od tego jakie to podłoże będzie, uzyski z tylnej strony będą nieco inne. Ogólnie przyjmuje się, że zastosowanie modułów dwustronnych pozwala na wyraźne zwiększenie uzysków w stosunku do klasycznych instalacji naziemnych skierowanych na południe.

O tym, ile dodatkowej energii uda się uzyskać dzięki tylnej stronie modułu decydują głównie wysokość, na której zamontowano moduły PV oraz albedo,  czyli współczynnik odbicia podłoża. Ważny jest również kąt nachylenia modułu fotowoltaicznego względem podłoża. Niski montaż modułów ograniczy możliwość dotarcia odbitych promieni do tylnej części modułu. Zalecana wysokość to około 80-100  cm licząc od dolnej krawędzi modułu.

W przypadku albedo - im jest ono wyższe, tym wyższy będzie również dodatkowy uzysk z modułów PV. Przykładowo, albedo dla betonu pomalowanego na biało wynosi 65-80%. Dla betonu, który nie został pomalowany, ta wartość szacowana jest na 16%. Albedo trawnika może wynosić około 23%, a jasnego piasku 40%.

Ważny Współczynnik Pokrycia Terenu

W trakcie rozplanowywania ułożenia modułów fotowoltaicznych ważne jest to, by nie zacieniały się one nawzajem. W klasycznej naziemnej instalacji fotowoltaicznej, Współczynnik Pokrycia Terenu, który określa jaką część powierzchni instalacji (licząc po obwodzie stołów) pokrywa rzut pionowy stołów z modułami PV, powinien wynosić około 35-45% w zależności od kąta nachylenia modułów. W przypadku zastosowania modułów bifacjalnych WPT nie powinien przekraczać 30%.

Kiedy zdecydować się na moduły bifacjalne?

Tak jak wcześniej wspomniano, moduły bifacjalne na pewno znajdą zastosowanie na farmach fotowoltaicznych i przy większych instalacji naziemnych. Doskonale sprawdzą się również w instalacjach fotowoltaicznych ulokowanych na dachach płaskich o dużej powierzchni - np. sklepach wielkopowierzchniowych, fabrykach, hurtowniach itp.  W gospodarstwach domowych można je z powodzeniem stosować do instalacji gruntowych.


Decydując się na moduły bifacjalne, warto wziąć pod uwagę ekonomikę instalacji i obliczyć, czy ich zastosowanie w danym przypadku się opłaca. Same moduły bifacjalne są nieco droższe od tradycyjnych modułów, a nie zawsze ilość odbitego promieniowania będzie uzasadniać wyższe koszty inwestycyjne. Dodatkowo wymagają one specjalnych konstrukcji montażowych, które będą w jak najmniejszym stopniu zacieniały tył modułów. Komponenty bifacjalne dobrze współpracują z optymalizatorami mocy.

Szczególne korzyści z zastosowania modułów bifacjalnychpojawiają się, gdy są muszą one być ustawione pod kątem 90° do podłoża, na przykład jako element ogrodzenia, ekranów dźwiękochłonnych, itp. W takiej konfiguracji dwustronne moduły mogą wyprodukować wydatnie więcej energii niż klasyczne jednostronne moduły PV. W szczególnych przypadkach, możliwe jest zwiększenie dodatkowego uzysku nawet do 80%.

Obojętnie, czy zdecydowałeś się na montaż paneli bifacjalnych, czy monofacjalnych, do realizacji Twojej inwestycji niezbędna będzie rzetelna firma instalacyjna. Takie przedsiębiorstwa zrzeszone są w sieci Corab Partner.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać