Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące. Co warto wiedzieć?

Kategorie: Projektant, Instalator, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

Na dachach domów, przedsiębiorstw czy gospodarstw rolnych zauważyć można coraz systemy PV. Znacznym zainteresowaniem cieszą się również konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące. Jakie jest ich przeznaczenie? Na co zwrócić uwagę, wybierając taką formę montażu fotowoltaiki?

Czym są konstrukcje fotowoltaiczne?

Konstrukcje fotowoltaiczne służą do montażu paneli PV. Ich wybór determinowany jest w szczególności miejscem montażu fotowoltaiki – na dachu lub na gruncie, a także panującymi w miejscu instalacji warunkami. Konstrukcje wsporcze pod moduły PV nie tylko łączą je z pozostałymi elementami systemu fotowoltaicznego, ale również odpowiadają za optymalne ułożenie ich względem stron świata i pozwalają na montaż paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem.

Czynniki te bezpośrednio wpływają na wydajność pracy fotowoltaiki. Trzeba bowiem pamiętać, że instalacja PV generować będzie najwięcej prądu, gdy skierowana będzie w stronę południową, a kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych będzie wahać się w przedziale 30-40°.

 

Kwestie te są szczególnie istotne w okresie jesieni i zimy, kiedy słońce stosunkowo nisko wędruje po niebie. Wówczas wszelkie wysokie drzewa czy sąsiadujące z instalacją PV budynki mogą rzucać cień na fotowoltaikę i skutkować zmniejszeniem ilości wygenerowanego prądu.

Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące – do czego służą?

Jak już wspomnieliśmy, fotowoltaikę można montować zarówno na dachach, jak i na gruncie. Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące służą właśnie do montażu modułów PV na ziemi. Znajdują one zastosowanie w inwestycjach prywatnych oraz przemysłowych (przede wszystkim na farmach fotowoltaicznych).

 

Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące montuje się do podłoża na kilka sposobów. Przez wbijanie podpór w grunt, kotwienie wsporników do przygotowanych uprzednio na podłożu płyt lub fundamentów betonowych, a także przez wkręcane podpór lub zalewane ich betonem. Do tak przygotowanych elementów montowane są następnie szyny wzdłużne oraz pozostałe części systemu fotowoltaicznego – moduły PV, inwertery czy okablowanie.

Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Trzeba pamiętać, że z racji znacznego narażenia na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, odpornych na korozję. Przykładowo elementy konstrukcji wsporczych oferowanych przez CORAB wyprodukowane są z Magnelisu – materiału, który ma zdolność do samo regeneracji, a także ze stali ocynkowanej.

 

Ważnym wyznacznikiem jakości jest także okres, na jaki udzielana jest na nie gwarancja. W przypadku konstrukcji wsporczych do paneli PV oferowanych przez CORAB wynosi ona nawet do 25 lat na powłokę antykorozyjną od producenta ArcelorMittal.

 

Wybierając wolnostojącą konstrukcję pod panele PV warto także zwrócić uwagę na renomę producenta. Inwestycja w fotowoltaikę to przecież przedsięwzięcie na lata. Aby było rentowne, cały system powinien pracować bez awarii i przestojów minimum 25 lat. Zweryfikowanie opinii o producentach poszczególnych elementów systemu fotowoltaicznego w tym kontekście jest więc sposobem na zabezpieczenie inwestycji i zwiększenie jej wydajności.

Konstrukcje fotowoltaiczne w ofercie CORAB

Firma CORAB to lider w produkcji wysokiej jakości systemów fotowoltaicznych. Oferuje również kompleksowe rozwiązania cenionych na rynku producentów z branży odnawialnych źródeł energii dedykowanych zarówno dla komercyjnych zastosowań fotowoltaiki, jak i tych przeznaczonych dla klientów indywidualnych.

 

W ofercie CORAB znajduje się szeroki wybór konstrukcji pod panele PV przeznaczonych na dachy płaskie, skośneoraz systemy PV wolnostojące. Co ważne, nasze produkty powstają w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Polsce - dokładnie w Bartoszycach, a fabryka, w której powstają konstrukcje wsporne spełnia wysokie standardy jakości. Na jej terenie pracują między innymi linie profilujące nowej generacji, wtryskarki, prasy, obrabiarki CNC, lakiernie oraz cynkownia galwaniczna. Stale unowocześniamy posiadany park maszynowy, przez co oferowane przez CORAB systemy fotowoltaiczne spełniają nawet te najbardziej restrykcyjne normy, czego potwierdzeniem są otrzymane liczne polskie oraz międzynarodowe certyfikaty.

 

Gwarancją jakości produkowanych przez CORAB produktów jest także 30-letnie doświadczenie firmy w produkcji konstrukcji wsporczych przeznaczonych do montażu mikroinstalacji na dachach, jak i konstrukcji fotowoltaicznych wolnostojących. Dzięki temu oferowane przez naszą markę rozwiązania doceniane są przez instalatorów, inwestorów oraz projektantów systemów fotowoltaicznych w Polsce oraz w Europie.

 

Doskonale wiemy, jak ważny jest wybór wysokiej jakości konstrukcji wspornych do fotowoltaiki, aby działała ona niezawodnie przez wiele lat i podnosiła rentowność całej inwestycji. Z tego względu bardzo dużą uwagę przykładamy do zachowania najwyższych standardów jakości w procesach produkcyjnych i właściwego doboru pozostałych elementów instalacji PV.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać