Carport fotowoltaiczny (wiata) - co to jest?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Biznes, Doradcy, Dom

Coraz większą popularnością i uznaniem wśród inwestorów cieszą się wiaty fotowoltaiczne Carport. Co to jest wiata Carport? Jak zbudować wiatę fotowoltaiczną? Czy wymaga ona pozwolenia na budowę? Podpowiadamy!

Carport to połączenie wiaty oraz fotowoltaiki. Mówiąc prosto – jest to forma zadaszenia, która zamiast tradycyjnego dachu posiada zamontowane moduły fotowoltaiczne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy chcą czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii, pomimo braku możliwości instalacji fotowoltaiki na dachu czy na działce. Pozyskana w ten sposób energia elektryczna może być wykorzystywana do zasilania różnego rodzaju urządzeń domowych, a także ładowania auta z napędem elektrycznym.

 

Carporty fotowoltaiczne, czyli wiaty z panelami PV, zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Z powodzeniem można je zamontować nad podjazdem i w ten sposób zyskać dodatkowe zadaszenie nad miejscami postojowymi. Co istotne, cała konstrukcja prezentuje się bardzo estetycznie, a użyte do jej produkcji materiały cechuje wysoka jakość i trwałość.

Carport – z czego się składa?

Wiaty fotowoltaiczne wymagają stabilnego wsparcia. Ich konstrukcja wsporna mocowana jest do fundamentu. Na stelażu tworzącym obramowanie dachu umieszczane są panele fotowoltaiczne. Co ważne, dach nachylony jest względem podłoża pod pewnym kątem, co zapewnia lepszą ekspozycję na słońce oraz większe uzyski prądu.

 

Podpory wiaty fotowoltaicznej Carport umieszczone są po bokach, co ułatwia parkowanie i wykonywanie manewrów pojazdem. W ten sposób można zbudować zadaszenie jednostanowiskowe, jak i rozbudować wiatę fotowoltaiczną o kolejne miejsca postojowe. Konstrukcja wsporna wykonana jest z trwałych i odpornych na działanie czynników atmosferycznych materiałów. Z reguły jest to wysokiej jakości stal ocynkowana ogniowo.

 

Na tak przygotowanej konstrukcji mieści się w przypadku jednostanowiskowej wiaty Carport 9 modułów PV, a w opcji dwustanowiskowej - 15 paneli fotowoltaicznych. Taka ilość gwarantuje całkiem dobre wyniki, jeśli chodzi o możliwe do osiągnięcia uzyski.

Kiedy warto zainwestować w Carport fotowoltaiczny?

Inwestycja w fotowoltaikę, jak każde inne przedsięwzięcie wymagające znacznych nakładów finansowych, powinno być rentowne. Zanim podejmiemy więc ostateczną decyzję o wyborze wiaty fotowoltaicznej, warto rozpatrzeć wszystkie za i przeciw.

 

Wiata fotowoltaiczna jest stosunkowo uniwersalnym rozwiązaniem. Można wykorzystać ją do zadaszenia prywatnego podjazdu, jak i firmowego czy zlokalizowanego przy budynkach użyteczności publicznej. Dzięki swojej uniwersalności daje wiele możliwości zastosowania.

 

Inwestorzy często decydują się na Carport fotowoltaiczny wtedy, gdy dach posiadanej przez nich nieruchomości ma skomplikowaną konstrukcję, uniemożliwiającą łatwy montaż wystarczającej ilości paneli PV. Powodem może być też dach o nadmiernym spadzie, czy zacieniony przez sąsiadujące budynki i wysokie drzewa. Wiaty fotowoltaiczne są również ratunkiem wtedy, gdy konstrukcja dachu czy budynek są w złym stanie technicznym, przez co nie spełniają wymagań dotyczących montażu instalacji PV. Wówczas, zamiast czekać na remont, można wybrać opcje wiaty fotowoltaicznej i cieszyć się od razu niższymi rachunkami za prąd.

 

Kolejnym powodem przemawiającym za wyborem wiat fotowoltaicznych jest również brak możliwości montażu instalacji na dachu lub gruncie w odpowiednim kierunku względem stron świata. Należy bowiem pamiętać, że fotowoltaika pracuje z największą mocą, gdy panele PV skierowane są na południe. Taka ekspozycja gwarantuje największe nasłonecznienie, co bezpośrednio przekłada się na ilość wytworzonego prądu. Szacuje się, że na terenie Polski z każdego 1,25 kWp mocy system PV generuje rocznie około 1000 kWh energii elektrycznej. Zatem instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp dostarczyć może w ciągu roku średnio 900-980 kWh energii elektrycznej. 

Carport-fotowoltaiczny-Corab

Carport – jak zbudować?

Jeśli decyzja o inwestycji w odnawialne źródła energii zapadła i chcemy na swoim podjeździe postawić wiatę fotowoltaiczną Carport, to przede wszystkim musimy określić jej wymiary. Należy przy tym pamiętać, że determinuje nas nie tylko miejsce na działce, ale i wymiary konstrukcji wspornej i paneli PV.

 

Co równie ważne, należy zwrócić uwagę na przepisy budowlane. Te stanowią, że wiaty o powierzchni do 35 m2 mogą być stawiane bez pozwolenia na budowę. Fakt jej postawienia należy jedynie zgłosić właściwemu organowi. Należy jednak pamiętać o zastrzeżeniu, że łączna liczba tego typu obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Z kolei art. 30 Prawa Budowlanego stanowi, że nie wymaga się pozwolenia na budowę ani zgłoszenia „wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki”.

 

Jeśli więc chcemy postawić wiatę fotowoltaiczną na działce obok domu, jej budowy nie musimy ani zgłaszać, ani ubiegać się o pozwolenie na budowę. Nadal jednak należy przestrzegać zapisów dotyczących odległości od granic czy okien sąsiednich budynków, a także przed rozpoczęciem działań zweryfikować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

 

W kolejnym kroku należy określić moc fotowoltaiki, która pokryje nasze zapotrzebowanie. W tym celu warto zweryfikować dotychczasowe zobowiązania wobec zakładu energetycznego. Na podstawie zużycia oszacujemy bieżące zapotrzebowanie i do otrzymanych wyników dopasujemy z łatwością moc instalacji, przeliczając całość na ilość paneli PV. W przypadku wiat fotowoltaicznych Carport ma to kluczowe znaczenie, gdyż powierzchnia na dachu jest ograniczona.

 

Kluczowe znaczenie ma także wybór materiałów. Wiata Carport narażona jest przez cały rok na działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Z tego względu konstrukcja wsporna powinna być odporna na korozję. W przypadku wiat fotowoltaicznych Carport oferowanych przez CORAB, elementy konstrukcyjne wykonywane są z wysokiej jakości stali ocynkowanej ogniowo ze specjalną powłoką antykorozyjną na bazie Magnelisu. Zapewnia to wysoką jakość przez wiele lat i praktycznie bezobsługowe korzystanie z zadaszenia.

 

Poza konstrukcją wsporną równie ważny jest wybór odpowiedniej jakości paneli PV i prawidłowy ich montaż. Wszelkie nieprawidłowości popełnione na etapie wyboru poszczególnych elementów wiaty fotowoltaicznej czy też podczas wykonywania prac instalacyjnych wiążą się niestety w praktyce z dotkliwymi konsekwencjami. Mowa tu o awariach, niższych uzyskach prądu czy uszkodzeniach instalacji na skutek działania wiatru lub opadów.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać