Jaki jest koszt pompy ciepła zasilanej fotowoltaiką do domu 150 m2?

Kategorie: Projektant, Instalator, Aktualności, Inwestorzy, Profesjonaliści, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie pompami ciepła. Od czego zależy cena urządzenia? Ile kosztuje pompa ciepła do domu 150 m2? Jak pozyskać dofinansowanie na jej zakup? Czy eksploatacja pompy jest kosztowna? O tym w dalszej części artykułu.

Wybór systemu ogrzewania jest jedną z kluczowych decyzji, jaką muszą podjąć inwestorzy planujący ogrzewanie lub stojący przed jego zmianą w budynku. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie pompami ciepła, których zastosowanie do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej niesie liczne korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Od czego zależy cena urządzenia? Ile kosztuje pompa ciepła do domu 150 m2? Jak pozyskać dofinansowanie na jej zakup? O tym w dalszej części artykułu.

Jak działa pompa ciepła do domu?

Nowoczesne formy ogrzewania domów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Trend ten widać wyraźnie nie tylko po ilości rosnących w wyszukiwarce zapytań “koszt pompy ciepła do domu 200m2”, “koszt pompy ciepła do domu 100m2” czy “koszt pompy ciepła do domu 150m2”, ale także po ilości realizacji na terenie całej Polski. Skąd taka popularność pomp ciepła?

Działanie pompy ciepła nie jest skomplikowane - urządzenie to ekologiczne źródło wykorzystujące energię z powietrza, wody lub gruntu. Przy udziale prądu, przekształca ciepło w energię wykorzystywaną do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Jednak nie tylko, bo pompa ciepła może również chłodzić pomieszczenia.

Rodzaj pompy ciepła - jak wpływa na cenę?

Zasadnicza różnica między cenami pomp ciepła, w naszym przypadku dla domu 150 m2, wynika z rodzaju zastosowanego urządzenia. Na rynku dostępnych jest kilka ich typów i jeszcze więcej modeli. Zasadniczy podział pomp dotyczy dolnego źródła pozyskiwania ciepła, którym może być grunt, woda lub powietrze.

 

Do najdroższej grupy urządzeń należą pompy gruntowe. Ich cena podyktowana jest w dużej mierze typem kolektora, którego koszt wynosi około 15 tys. zł - w koszcie tym nie jest uwzględniona cena samej pompy. Drogie w zakupie i tanie w eksploatacji pompy gruntowe to nie jedyne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby zainteresowane inwestycją. 

 

Alternatywę stanowią dla nich wodne pompy ciepła. W przypadku tych urządzeń ciepło przenoszone jest z dolnego źródła, jakie stanowi woda z pobliskiego zbiornika wodnego lub specjalnie wykonanych studni głębinowych. Inwestycja tego typu wymaga jednak poniesienia dodatkowych wydatków związanych z zakupem filtrów i układów kontrolnych.

 

Najtańsze wśród pomp ciepła są urządzenia powietrzne, które wykorzystują powietrze atmosferyczne jako źródło energii cieplnej. Instalacja nie wymaga montażu dodatkowych elementów i jest bardzo wydajna, dzięki czemu stanowi częsty wybór osób decydujących się na inwestycję w odnawialne źródła energii.

Koszt instalacji pompy ciepła - od czego jeszcze zależy?

Precyzyjne określenie kosztu montażu pompy ciepła nie jest możliwe. Na finalną cenę zakupu urządzenia wpływ mają liczne czynniki, takie choćby jak:

 

  • powierzchnia i sposób użytkowania pomieszczeń - w naszych wyliczeniach przyjmiemy, że wynosi ona 150 m2,

  • sposób ogrzewania w budynku,

  • zapotrzebowanie na energię grzewczą i wodę użytkową,technologia budowania domu - rodzaj ocieplenia, stolarki okiennej i występowanie mostków termicznych,

  • czynniki lokalizacyjne budynku - strefa klimatyczna, których w Polsce jest pięć. 

 

Tymi parametrami podyktowana jest moc pompy ciepła, a zatem i cena samego urządzenia. Nie zapominajmy, że do jego zakupu należy jeszcze doliczyć montaż, który będzie wyższy w przypadku pomp gruntowej i wodnej, wymagających wykonania dodatkowych prac. Warto jednak wiedzieć, że wiele firm instalujących pompy ciepła wlicza koszt montażu w cenę zakupu.

Jak na koszt pompy ciepła rzutuje jej moc?

Cena pompy ciepła do domu 150 m2 zależy również od renomy producenta i parametrów, jakimi cechuje się jego urządzenie. Szczególnie istotne są wspomniana już moc, stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną i ilość pobieranej energii. Najbardziej zaawansowane technologicznie pompy ciepła charakteryzują się najlepszą wydajnością, co jednocześnie wiąże się ze wzrostem ich ceny. W długoterminowej perspektywie taki koszt będzie jednak opłacalny, ponieważ znajdzie odzwierciedlenie w tańszej eksploatacji, a zatem niższych kosztach ogrzewania.

Koszt pompy ciepła do domu 150 m2 - ile wynosi?

Jak wskazaliśmy przed chwilą, jednym z czynników decydujących o cenie pompy ciepła jest powierzchnia i sposób użytkowania pomieszczeń. Orientacyjna cena kompletnego systemu dla domu średniej wielkości (150 m2) na maj 2024 roku zaczyna się od około 40-60 tys. zł.

 

Koszt ten łatwo przełożyć na budynki o mniejszym lub większym metrażu. I tak, najtańsza będzie pompa dla małego domu o powierzchni wynoszącej do 100 m2, której koszt to średnio 15-25 tys. zł. Właściciele domów o powierzchni 200 m2 za inwestycję zapłacą już więcej - około 80-90 tys. zł. Największy wydatek poniosą posiadacze bardzo dużych, liczących 350 m2 domów - cena pompy to w ich przypadku nawet 120-140 tys. zł.

 

 

Czy eksploatacja pompy ciepła jest kosztowna?

Opłacalność inwestycji w pompę ciepła związana jest również z jej eksploatacją. Urządzenie, z pomocą którego zarówno ogrzejemy dom i podgrzejemy wodę użytkową, nie zużywa dużych ilości energii.

To sprawia, że ogólne koszty ogrzewania pompą ciepła domu 150 m2 są nieporównywalnie niższe niż przy ogrzewaniu za pomocą pelletu, ekogroszku czy kotłów olejowych. Dodatkowe oszczędności może przynieść połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym oraz instalacją fotowoltaiczną.

Po jakim czasie zwróci się koszt pompy ciepła?

Inwestycję w pompę ciepła do domu 150 m2, rozpatrując relację między kosztami a oszczędnościami, należy traktować jako średnioterminowe przedsięwzięcie. Urządzenia, których żywotność wynosi nawet ponad 25 lat, zwracają się średnio już po 5-7 latach. Krótki okres zwrotu związany jest ze wzrostem cen paliw i spadkiem cen pomp ciepła.

Dlaczego inwestycja w pompę ciepła się opłaca?

Inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna zwłaszcza pod względem ekonomicznym. Korzystanie z urządzenia daje możliwość ogrzewania domu i wody użytkowej przy niskim zużyciu energii, co znajduje odzwierciedlenie w znacznie niższych rachunkach. Tym sposobem możliwe jest również uniezależnienie się od wzrostów cen paliw.

 

W parze z oszczędnościami idzie też wygoda użytkowania. Urządzenia o kompaktowych rozmiarach cechują się cichą i bezawaryjną pracą, a ich łatwą obsługę zapewnia intuicyjny wyświetlacz. Nowoczesne pompy ciepła mogą być również sterowane zdalnie za pomocą urządzeń mobilnych połączonych z internetem. Co nie bez znaczenia, pompy ciepła podnoszą również wartość samego budynku.

 

Pompy ciepła to urządzenia przyjazne środowisku, które znacznie obniżają emisję dwutlenku węgla, zapewniają wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz nie prowadzą do emisji szkodliwych spalin w budynku. Montaż pomp ciepła, podobnie jak innych urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, jest wspierany przez Unię Europejską w formie programów i dotacji.

 

Poza aspektami finansowymi i ekologicznymi, za inwestycją w pompę ciepła przemawiają aktualne warunki pogodowe panujące w Polsce. Znaczne wahania temperatur, od fal upałów po nagłe spadki, które obserwujemy w ostatnich latach, to dla budynków mieszkalnych nie lada wyzwanie. Sposobem na prognozowaną pogodową zmienność jest montaż pompy ciepła, która nie tylko ogrzewa budynek, ale również go chłodzi. Tym samym pozwala na utrzymanie stałej, komfortowej dla mieszkańców temperatury.

Koszt pompy ciepła - jak pozyskać dofinansowanie?

Inwestycja w pompę ciepła to spory wydatek. Na szczęście osoby decydujące się na takie rozwiązanie w swoim budynku, mają możliwość skorzystania z różnych form dofinansowania zakupu urządzeń, co znacząco obniża koszt przedsięwzięcia.

W ramach programu Mój Prąd 5.0 można otrzymać dofinansowanie w następujących kategoriach:

 

  • Zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW

  • Zakup i montaż magazynu ciepła, jako który kwalifikują się: zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem

  • Magazyny energii elektrycznej

  • Systemy zarządzania energią HEMS/EMS (pod warunkiem zainstalowania magazynu energii elektrycznej lub ciepła).

 

Dofinansowanie w ramach Mój Prąd 5.0 jest dostępne zarówno dla nowych instalacji, jak i dla rozbudowy istniejących systemów, co pozwala na dalszą optymalizację kosztów energii i efektywność energetyczną budynków.

 

Fotowoltaika i pompa ciepła

Inwestorzy zainteresowani pompami ciepła powinni także zwrócić uwagę na korzyści płynące z zastosowania dwóch źródeł energii odnawialnej. Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną stanowią idealnie dopasowany duet, który zwiększa znacznie rentowność całego przedsięwzięcia oraz zapewnia niezależność energetyczną. 

 

Wyprodukowany ze słońca prąd zasila bowiem pompę ciepła, przez co koszty jej użytkowania znacznie maleją, jak i rachunki za energię elektryczną. Co ważne, ilość wyprodukowanego prądu przy odpowiednio dobranej mocy instalacji PV pokrywać może nasze bieżące zapotrzebowanie bez strat czy konieczności bilansowania nadwyżek w zakładzie energetycznym.

 

Warto więc już na samym początku rozpatrywania inwestycji w pompę ciepła rozpatrzyć także montaż instalacji fotowoltaicznej, przez co całe przedsięwzięcie będzie korzystniejsze finansowo i przyniesie dodatkowe korzyści dla środowiska.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać