Jakie są koszty pompy ciepła do domu 150 m2?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Biznes, Doradcy, Dom

Pompy ciepła - nowoczesne urządzenia grzewcze służące do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej, stają się coraz powszechniejsze. Z każdym rokiem przybywa inwestorów zainteresowanych ich montażem w budynkach o różnym metrażu. Jaka pompa ciepła do domu 150 m2 będzie optymalnym wyborem?

Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 150 m2 wraz z montażem? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy w poniższym artykule!

Pompa ciepła - na czym polega jej działanie?

Pompy ciepła, które zyskują w ostatnich latach na popularności, to szczególny rodzaj urządzeń grzewczych. Wysoce efektywne systemy zdolne są do pobierania energii cieplnej z otoczenia budynku. Następnie, przy udziale prądu, przekształcają ją w energię wykorzystywaną do ogrzewania nieruchomości i podgrzewania wody użytkowej. Oprócz tego, w zależności od modelu, pompa ciepła może służyć również do chłodzenia pomieszczeń podczas upałów. 

 

Pompa ciepła jest elementem większego systemu, na który składają się:

 

  • źródło dolne - powietrze, grunt lub woda,
  • sama pompa - odbierająca ciepło z otoczenia i zmieniająca je na użyteczną postać,
  • źródło górne - instalacja grzewcza w budynku, którą zwykle jest ogrzewanie płaszczyznowe - podłogowe, ścienne lub sufitowe bądź tradycyjne grzejniki.

 

Niezależnie od źródła poboru ciepła, działanie pracy wszystkich pomp ciepła jest podobne. Urządzenia te wykorzystują energię uzyskaną z dolnego źródła - powietrza, ziemi lub wody, po czym oddają ją do źródła górnego, czyli instalacji grzewczej. Praca pompy ciepła polega na wykorzystaniu naturalnych zjawisk fizycznych, którymi są kolejno: sprężanie, rozprężanie, parowanie i skraplanie. Pompa pobiera niewielką ilość energii elektrycznej, która jest jej niezbędna do zasilenia sprężarki.

Jaka pompa ciepła do domu 150 m2 sprawdzi się najlepiej?

Nim wyjaśnimy, jaka pompa ciepła do domu 150 m2 będzie odpowiednia, przyjrzyjmy się dostępnym rodzajom urządzeń grzewczych. W zależności od dolnego źródła ciepła wyróżnić możemy pompy ciepła pobierające energię cieplną z gruntu, wody lub powietrza.

 

Efektywne pompy gruntowe i wodne swoją popularność zawdzięczają możliwości zastosowania jako jedyne źródło ciepła w budynku. Montaż tych urządzeń niesie ze sobą jednak znaczne koszty, które wynikają z konieczności wykonania dodatkowych prac ziemnych. W większości przypadków optymalnym wyborem będzie powietrzna pompa ciepła - ceniona z uwagi na atrakcyjną cenę zakupu i nieskomplikowany montaż. Pompa tego rodzaju świetnie sprawdzi się na niewielkich działkach i takich, na których nie jest możliwe wykonanie prac ziemnych. 

 

Pamiętajmy, że idealna pompa ciepła do domu 150 m2 to taka, która z powodzeniem pokryje zapotrzebowanie cieplne budynku, zapewni jego właścicielowi realne oszczędności i zagwarantuje użytkownikom komfort cieplny. Tymczasem każda z pomp ciepła ma zatem swoje zalety i wady. Dlatego też zastanawiając się, jaka pompa ciepła do domu 150 m2 sprawdzi się najlepiej, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników warunkujących nasz wybór. W podjęciu ostatecznej decyzji nieoceniona będzie pomoc wykwalifikowanych i doświadczonych instalatorów, którzy przeprowadzą specjalistyczny audyt w miejscu instalacji.
 

Powietrzna pompa ciepła, której zalety przedstawiliśmy przed chwilą, budzi wśród potencjalnych inwestorów pewne wątpliwości. Często zastanawiają się oni, czy urządzenie poradzi sobie w skrajnie niskich temperaturach. Na szczęście, w ofercie producentów pomp ciepła znaleźć można modele dostosowane do pracy nawet przy - 25 stopni. Takie temperatury nie występują w Polsce zbyt często. Dlatego też właściciele powietrznych pomp ciepła mogą zdecydować się na ich wspomaganie grzałką elektryczną lub kotłem grzewczym.

Od czego zależy koszt pompy ciepła do domu 150 m2?

Koszt pompy ciepła do domu 150 m zależy od wielu czynników, takich jak:

 

  • powierzchnia domu,
  • sposób użytkowania pomieszczeń, 
  • sposób ogrzewania w budynku - ogrzewanie podłogowe wymaga niższej temperatury zasilania niż tradycyjne grzejniki,
  • technologia budowania domu - rodzaj ocieplenia, stolarki okiennej i występowanie mostków termicznych. 

 

Od tych zmiennych zależy moc pompy ciepła, która bezpośrednio rzutuje na cenę urządzenia. Moc pompy ciepła powinna uwzględniać zapotrzebowanie energetyczne budynku. W przypadku domu o metrażu 150 m2 zamieszkiwanego przez 4 osoby odpowiednia będzie pompa o mocy ok. 5,5-6,5 kW.

Pompa ciepła do domu 150 m2 - cena z montażem. Ile wynosi?

 

Na cenę pompy ciepła poza rodzajem urządzenia i jego mocą wpływa przede wszystkim powierzchnia budynku, w którym zostanie ono zamontowane. W przypadku powietrznej pompy ciepła do domu 150 m2 średni koszt zakupu wynosi ok. 40-50 tys. zł. Koszty przedsięwzięcia będą wyższe dla pomp gruntowych i wodnych, które wymagają wykonania prac ziemnych. W ich przypadku wydatki mogą sięgać nawet 100 tys. zł.

 

 

Ile kosztuje eksploatacja pompy ciepła do domu 150 m2?

 

Aż 75% energii dostarczonej do wnętrza przez pompy pochodzi z otoczenia. Jedynie pozostałe 25% musi być dostarczone do urządzenia z zewnątrz - prąd ten służy do zasilenia napędu sprężarki. Zużycie prądu to główny koszt eksploatacji pompy ciepła. By go obliczyć, należy podzielić ustalone wcześniej zapotrzebowanie budynku na ciepło przez współczynnik SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance - średnioroczna efektywność pracy pompy), a następnie uzyskany wynik pomnożyć przez 1 kW - tak otrzymamy szacowane roczne zużycie prądu przez pompę ciepła. 

 

Wybrana przez inwestora pompa do domu 150 m2, którego zapotrzebowanie na energię potrzebną zarówno do ogrzewania domu, jak i do podgrzewania wody wynosi 15 000 kWh cechuje się współczynnikiem SCOP 3,8. Dzieląc 15 000 kWh przez 3,8, otrzymamy wynik ok. 4000 kWh. Wysokość rachunku wyliczymy, mnożąc 4000 kWh przez średnią cenę energii elektrycznej za 1 kWh. W zależności od ceny prądu roczna kwota zamknie się w ok. 3000 zł. 

 

Czy i jak można obniżyć koszty eksploatacji pompy ciepła do domu 150 m2? W tym celu warto zdecydować się na urządzenie o jak najwyższym współczynniku wydajności SCOP. Pompa ciepła, która zamiast użytego w wyliczeniu współczynnika SCOP 3,8 ma SCOP 4,3 zużyje w ciągu roku ok. 3500 kWh. Tym samym roczny rachunek za prąd spadnie do ok. 2500 zł.

Pompa ciepła do domu 150 m2 - skąd wziąć środki na zakup i montaż urządzenia?

 

Nowoczesne systemy grzewcze coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Mimo rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, sporą barierę przed inwestowaniem pompę ciepła stanowi cena urządzenia. Warto jednak pamiętać, że choć jest one droższe w zakupie od tradycyjnego kotła grzewczego, to początkowy wydatek rekompensuje późniejsza tania eksploatacja pompy.

 

Za montażem pompy ciepła przemawiają też dostępne programy dofinansowania OZE. Kluczowym z nich jest program Czyste Powietrze - w jego ramach uprawnieni właściciele budynków mogą otrzymać bezzwrotną dotację w wysokości nawet 37 tys. zł.

 

Kwota dofinansowania zależna jest od wysokości dochodów na mieszkańca budynku.

 

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość odliczenia wydatków na pompę ciepła w tzw. uldze termomodernizacyjnej. W jej przypadku uprawnieni mają szansę obniżyć podstawę opodatkowania o część kosztów poniesionych na termomodernizację budynku lub zakup bardziej ekologicznych źródeł ciepła. Limit wydatków dla ulgi określony został na 53 000 zł na podatnika. Dotację z programu Czyste Powietrze można łączyć z ulgą termomodernizacyjną pod warunkiem, że podatnik uwzględni jedynie część wydatków, która nie otrzymała dofinansowania.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać