Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Kategorie: Projektant, Instalator, Aktualności, Inwestorzy, Profesjonaliści, Biznes, Doradcy, Dom

Wybór systemu grzewczego jest jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stoją inwestorzy planujący budowę lub modernizację budynku. Decyzji nie ułatwia szeroka gama dostępnych technologii ‒ wśród nich rosnącym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Ile prądu pobiera pompa ciepła? Sprawdzamy!

Rosnące zainteresowanie pompami ciepła sprawia, że przybywa inwestorów poszukujących informacji o tych urządzeniach. Warto więc wiedzieć, że pompa ciepła pobiera odnawialną energię cieplną skumulowaną w powietrzu, gruncie lub wodzie. Przy udziale prądu, pobrana energia jest niewielkim kosztem przekształcana w energię wykorzystywaną do ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej.

Jak działa pompa ciepła?

Wyróżnić możemy trzy główne rodzaje pomp ciepła ‒ są to wspomniane przed chwilą urządzenia powietrzne ‒ najpopularniejsze z uwagi na brak konieczności przeprowadzania prac ziemnych, gruntowe i wodne. Bez względu na źródło poboru ciepła, działanie pracy wszystkich pomp ciepła jest zbliżone. Urządzenie wykorzystuje energię uzyskaną z dolnego źródła ‒ powietrza, ziemi lub wody, po czym oddaje ją do źródła górnego, którym jest instalacja grzewcza budynku. Za każdym razem proces ten pobiera niewielką ilość energii elektrycznej, jaka jest niezbędna do zasilenia sprężarki.

Powietrzna pompa ciepła ‒ zużycie energii. Od czego zależy?

 

 

 

To, ile prądu pobiera pompa ciepła, zależy od kilku czynników, które należy rozpatrywać indywidualnie dla każdego inwestora. Kluczowe znaczenie ma przy tym powierzchnia ogrzewanego przez pompę ciepła budynku. Nowoczesne energooszczędne domy w rozumieniu Warunków Technicznych 2021 nie powinny zużywać więcej niż 70 kWh/m2 rocznie. Większość powstających budynków zyskuje jednak nieco lepszy standard, schodząc do 55-65 kWh/m2 rok.  Dla 4-osobowej rodziny i 150 m2 powierzchni obliczenia wyglądają tak:

 

150 x 60 kWh = 9000 kWh

4 osoby korzystającej z ciepłej wody użytkowej = 4000 kWh

 

Gruntowa pompa ciepła zużyje ok. cztery razy mniej energii elektrycznej niż cieplnej, czyli 13 000 kWh / 4 = 3250 kWh energii elektrycznej rocznie.

 

Oprócz tego na zużycie prądu przez pompę ciepła wpływ ma także stan techniczny budynku, a w szczególności to, czy wyposażony jest on w wentylację grawitacyjną czy mechaniczną oraz ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe. Warto przy tym podkreślić, że powietrzna pompa ciepła dobrana z uwzględnieniem powyższych warunków, jest w stanie odzyskiwać z otoczenia nawet do 75% energii potrzebnej do ogrzania gospodarstwa domowego, minimalizując tym samym pobór energii z sieci i wysokość rachunków za prąd.

Zużycie prądu powietrznej pompy ciepła a zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u.

By oszacować zużycie prądu pompy ciepła, już na etapie wyboru urządzenia należy uwzględnić wymagania użytkowników względem komfortu cieplnego w budynku, czyli temperaturę utrzymywaną we wnętrzach i temperaturę ciepłej wody użytkowej. Wskazania te muszą być zgodne z rzeczywistymi preferencjami. Nie bez znaczenia w kontekście zużycia prądu do podgrzewania wody użytkowej, jest natomiast liczba domowników. Im jest ich więcej, tym większe zużycie prądu przez pompę.

COP i SCOP powietrznej pompy ciepła ‒ zużycie prądu. Co oznaczają oba współczynniki?

Pompy ciepła to urządzenia charakteryzujące się wysoką efektywnością energetyczną. O niskich kosztach ogrzewania przy pomocy pompy mówią dwa kluczowe współczynniki: COP i SCOP. 

 

Współczynnik COP (ang. Coefficient Of Performance) jest to tzw. współczynnik wydajności pompy ciepła, który określa, ile urządzenie dostarcza ciepła do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej. Wartość COP wskazująca na efektywność pompy ciepła jest przydatna podczas porównywania urządzeń różnych producentów. Dobrej jakości pompy ciepła cechują się klasą efektywności w zakresie od 4,5 do 5,5. Oznacza to, że z 1 kWh pobranej energii pompa oddaje do układu grzewczego domu odpowiednio 4,5 - 5,5 kWh energii cieplnej.

 

By jednak oszacować, ile prądu pobiera pompa ciepła, niezbędna jest znajomość współczynnika SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance). Ten określa ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w ciągu roku. W celu oszacowania wartości tego współczynnika możemy posłużyć się dostępnymi online kalkulatorami.

 

Ile prądu pobiera pompa ciepła?

 

Znając już wartość współczynnika SCOP i zapotrzebowanie na ciepło budynku, można obliczyć, ile prądu zużywa pompa ciepła na ogrzewanie budynku i przygotowywanie c.w.u. Do obliczenia zużycia prądu służy prosty wzór: użycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie na ciepło budynku / SCOP. Następnie mnożąc zużycie energii przez koszt 1 kW, uzyskamy szacowany koszt ogrzewania pompą ciepła.

 

Przykładowo ‒ budynek o powierzchni 150 m2 zamieszkiwany przez 4-osobową rodzinę, którego zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody wynosi 15 000 kWh na rok, jest wyposażony w pompę ciepła o współczynniku SCOP na poziomie 4. By wyliczyć, ile prądu zużywa pompa ciepła, należy 15 000 kWh (zapotrzebowanie na ciepło) podzielić przez 4 (SCOP). Otrzymamy wynik 3750 kWh, który wskazuje, ile prądu pobiera pompa ciepła w ciągu roku, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na energię cieplną jej użytkowników.

 

Przyjmując dalej, że średnia cena prądu w podstawowej taryfie do końca czerwca 2024 r. wynosi 0,82 zł/kWh brutto, to roczny koszt ogrzewania budynku i c.w.u. pompą ciepła wyniesie zaledwie ok. 3075 zł. (po przekroczeniu 3000 kWh cena wyniesie 1,32 zł /kWh). Jednak w drugiej połowie roku 2024 przewidywana jest podwyżka i brak rozbicia cen Przy obecnej konstrukcji taryf elektrycznych, użytkowanie pomp ciepła będzie korzystniejsze dla taryf G12 i G12w, w których w godzinach nocnych lub podczas weekendów standardowa cena energii jest niższa (ok 0,85 zł/kWh). Przy prawidłowo zaprojektowanym budynku to, co pompa nagrzeje w nocy, może być oddawane podczas dnia i tym samym generować oszczędności.

Zużycie prądu powietrznej pompę ciepła ‒ jak obniżyć?

Im lepszej klasy pompa ciepła, tym będzie miała wyższe COP. Im z kolei wyższe SCOP, tym niższe zużycie prądu do zasilenia pompy ciepła. To jednak nie wszystko ‒ niższe zużycie prądu pompy ciepła zapewni też jej współpraca z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym w miejscu tradycyjnych grzejników oraz zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z rekuperacją. 

 

Z uwagi na specyfikę działania urządzenia, które do prawidłowej pracy sprężarki wymaga energii elektrycznej, pompa ciepła może również współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest dodatkowe obniżenie kosztów ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej w budynku.

 

Pompa ciepła ‒ czy to się opłaca?

 

Jednym z pytań, które najczęściej zadają osoby zainteresowane inwestycją w nowoczesne urządzenie grzewcze, jest to, ile prądu zużywa pompa ciepła. Wokół jej tematu narosło wiele mitów, przez co często kojarzona jest jako drogie rozwiązanie grzewcze. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej, czego dowiedliśmy w powyższym artykule. 

 

Gruntowa Pompa ciepła jest obecnie jednym z najtańszych, a przy tych najbardziej przyjaznych środowisku rozwiązań do zaspokajania potrzeb grzewczych domu. Opłacalnym rozwiązaniem, zwłaszcza w obliczu rosnących nieustannie cen prądu, jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, co zwiększa autokonsumpcję całej instalacji i może zapewnić niezależność energetyczną budynku.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać