Dostawcy prądu w Polsce. Kto sprzedaje energię?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Dom

Dzięki liberalizacji rynku energetycznego, od 2007 r. konsumenci mogą samodzielnie dokonywać wyboru dostawcy prądu. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony daje możliwość wybrania korzystniejszej oferty, z drugiej jednak stwarza konieczność zapoznania się z cennikami kilku konkurujących ze sobą podmiotów.

Sprawdzamy, jacy dostawcy energii w Polsce zajmują się sprzedażą prądu.

Dostawcy prądu w Polsce. Kto sprzedaje energię?

Sprzedawca prądu czy dostawca prądu?

W Polsce istnieje ponad 450 podmiotów, którym została wydana koncesja na sprzedaż energii elektrycznej. Jednak nie wszystkie zajmują się faktycznie jej sprzedażą. Część przedsiębiorstw musi je posiadać, jeżeli chce dokonywać zakupów prądu na Towarowej Giełdzie Energii. Część z nich to ogromne fabryki, które kupują prąd na własny użytek. 

 

Zatem nie każdy podmiot, który posiada koncesję, staje się automatycznie dostawcą energii elektrycznej. Przy tej okazji warto wyjaśnić znaczenie dwóch zamiennie używanych w Polsce pojęć, mianowicie dostawcy i sprzedawcy energii elektrycznej. Czy oba pojęcia są poprawne i odnoszą się do firm, które w swojej działalności zajmują się sprzedażą prądu? I tak i nie.

Sprzedawca prądu jest poprawną formą, którą używają zarówno firmy zajmujące się sprzedażą energii, jak i Ustawa o Prawie Energetycznym. Dostawca prądu jest określeniem potocznym używanym często w języku mówionym. Ta forma jednak przyjęła się w języku polskim tak dobrze, że jest używana zamiennie nawet w artykułach, w celu lepszej komunikacji z czytelnikiem.

Dostawcami prądu są też często mylnie określani dystrybutorzy energii elektrycznej, czyli firmy odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury, odpowiadającej za przesył prądu. Jednak przedsiębiorstwa, które się tym zajmują, w gruncie rzeczy powinno nazywać się dystrybutorami energii elektrycznej lub operatorami. 

Najwięksi dostawcy prądu w Polsce

W Polsce istnieje 6 firm, które są największymi dostawcami energii elektrycznej do klientów biznesowych i indywidualnych oraz gospodarstw rolnych. Firmy te to Tauron, Innology (RWE Stoen), Energa, PGE oraz Enea. Wymienione przedsiębiorstwa nazywane są Operatorami Systemu Dystrybucyjnego, ponieważ zajmują się poza sprzedażą prądu również utrzymywaniem infrastruktury, np. kabli, słupów elektrycznych itd.

Każdy z operatorów obsługuje jeden region Polski. Przenosząc działanie poszczególnych Operatorów na mapę Polski, możemy zauważyć, że północny — wschód kraju obsługuje Enea, północ Energa, RWE Polskę centralną, PGE wschód, a Tauron Małopolskę i Śląsk.

Tauron

Grupa Tauron została utworzona na polskim rynku w 2006 roku.  Zajmuje się nie tylko dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej i gazu. W swoim portfelu biznesowym posiada również dwie kopalnie oraz zajmuje się sprzedażą nieruchomości.

Tauron może pochwalić się ponad 5 mln klientów z całej Polski, choć głównie działa na południu, w takich miastach, jak Kraków, Gliwice i Katowice. Operator obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Ciekawostką jest, że sprzedaż energii elektrycznej Grupy Tauron sięga aż 40 TWh. Tauron znany jest także ze współorganizowania lub sponsorowania wielu eventów. 

 

Energa 

Energa to jeden z najbardziej znanych Operatorów Systemu Dystrybucyjnego. Zajmuje się sprzedażą i dystrybucją oraz produkcją prądu i gazu. Posiada 15% udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej w Polsce, o czym może świadczyć ponad 3 mln klientów indywidualnych oraz biznesowych, co daje niemal ¼ terytorium kraju.

Energa działa głównie na północy kraju w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, oraz w środkowej części Polski w Olsztynie i Płocku. Energa buduje swoją silną pozycję na rynku zwłaszcza poprzez swoją innowacyjność, czego przykładem może być inwestycja w inteligentne liczniki. Tego typu działania przekładają się w dużej mierze na zainteresowanie nowych klientów i większą liczbę nowych inwestycji. Jedną z ciekawostek dotyczących firmy Energa jest to, że jako dystrybutor energii elektrycznej dysponują siecią przesyłową kabli o długości 200 tys. kilometrów. 

 

PGE

PGE to największa spółka energetyczna w Polsce. Zajmuje się zarówno dystrybucją, jak i sprzedażą energii elektrycznej. Jej udział w rynku sięga niemal 40% w przypadku dystrybucji i 24% w przypadku sprzedaży. Z usług PGE korzysta ponad 5 milionów gospodarstw rolnych oraz klientów biznesowych. 

 

PGE działa głównie w środkowej i wschodniej Polsce, w takich miastach, jak Lublin, Zamość, Białystok, Łódź i Warszawa. Spółka poza sprzedażą i dystrybucją energii elektrycznej zajmuje się także wydobyciem węgla brunatnego oraz sprzedażą gazu ziemnego. 

 

PGE cieszy się ogromną popularnością wśród klientów, ze względu na wysoki poziom obsługi oraz atrakcyjne oferty. Spółka zatrudnia w Polsce około 45 tysięcy pracowników, co również świadczy o zapotrzebowaniu na usługi firmy.

 

Enea

Historia Enea sięga początku XIX w., kiedy to została założona w Poznaniu. Aktualnie Enea działa na obszarze województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i pomorskiego. Operator zajmuje się dostarczaniem energii elektrycznej oraz gazu. Obsługuje ponad 2,5 mln klientów indywidualnych i biznesowych. Udział Enea w rynku sprzedaży energii elektrycznej wynosi około 12%. W ciągu roku firma sprzedaje blisko 15 000 GWh prądu.

 

E.ON (Innology, RWE Stoen)

E.ON na polskim rynku energetycznym jest stosunkowo niewielką firmą, ale cenioną ze względu na ponad stuletnią obecność. Obsługuje około 900 tys. klientów z centralnej Polski, głównie Warszawy. Zajmuje się dystrybucją oraz sprzedażą energii elektrycznej, oraz gazu. I choć w Polsce ma stosunkowo mały udział rynkowy, to w Europie uznawana jest za prawdziwego potentata energetycznego. 

 

E.ON poza Polską obsługuje także klientów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Holandii. Jest też obecna na rynkach krajów należących do grupy Wyszehradzkiej. Firma jest także znana z inwestowania w odnawialne źródła energii, a konkretnie w farmy wiatrowe, których łączna moc sięga 220 megawatów. 

Dostawcy energii elektrycznej w Polsce ‒ sieci komórkowe

Możliwości, jakie dało uwolnienie rynku energetycznego w Polsce, z pewnością wykorzystali operatorzy sieci komórkowych, którzy zdecydowali się zainwestować w uzyskanie licencji na sprzedaż prądu. Dołączenie sprzedaży energii elektrycznej do oferowanych usług telefonii komórkowej, wydaje się ciekawym rozwiązaniem biznesowym. Zwłaszcza że obie usługi wydają się komplementarne. Oferowana sprzedaż energii elektrycznej przez operatorów sieci komórkowych jest również korzystna dla klientów, którzy mogą uzyskać korzystniejsze warunki umów oraz spore rabaty.

 

 Orange

Orange koncesję na sprzedaż energii elektrycznej posiada już od 2014 roku. Od tego czasu zdobył już sporą grupę klientów. Dzięki rozpoznawalności w zakresie sprzedaży usług komunikacyjnych Orange należy do popularnych dostawców energii. Wypracowany prestiż marki budzi wśród nich zaufanie, dzięki czemu firma zdobywa coraz więcej nowych klientów.

 

Plus

Plus, który należy do grupy Polkomtel, należy do jednych z najstarszych firm działających na rynku telefonii komórkowej. Od niedawna po przejęciu przez Cyfrowy Polsat, firma rozpoczęła również działalność dostawcy energii elektrycznej. Zdobywanie klientów jest z pewnością prostsze dla firmy o tak ugruntowanej pozycji na rynku, jak Plus. Podobnie zresztą, jak w przypadku Orange sprzedaż energii jest usługą komplementarną w stosunku do sprzedaży usług komunikacyjnych.
 

Plus nie zajmuje się wytwarzaniem energii, w zamian tego kupuje ją na giełdzie przy pomocy kontraktów bilateralnych. Swoją ofertę kieruje zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Czy oferta sprzedaży energii przez operatorów sieci komórkowej jest konkurencyjna dla największych dostawców? Obu firmom udało się zdobyć zaufanie sporej grupy konsumentów, zatem w małym stopniu konkurują oni o swój kawałek tortu z gigantami energetycznymi, takimi, jak Tauron, czy PGE. Jednak ich obecność na rynku z pewnością nie zagraża ich pozycji lidera.

Mniejsi dostawcy energii w Polsce

Zmiana prawa o wydawaniu koncesji na dostarczanie prądu sprawiła, że z czasem powstały firmy, które koncentrują się na sprzedaży oraz dystrybucji energii. W porównaniu do największych firm energetycznych w Polsce są to małe przedsiębiorstwa, które działają na mniejszym obszarze kraju. Niemniej dzięki temu mają lepiej dopasowaną ofertę do potrzeb klientów oraz niekiedy korzystniejsze warunki umowy. Dlatego przy poszukiwaniu dostawcy energii elektrycznej, warto również rozważyć mniejsze, regionalne podmioty gospodarcze. 

 

Do najpopularniejszych z pewnością należy Po prostu Energia, Lumi PGE oraz Fortum. Firmy te charakteryzuje przede wszystkim doskonały poziom obsługi klienta oraz łatwość w załatwianiu formalności. Mniejsze firmy mają to do siebie, że procesowanie wniosków i umów trwa o wiele krócej, niż w dużych przedsiębiorstwach obsługujących kilka milionów klientów. W przypadku mniejszych dostawców energii, formalności związane z podpisaniem umowy, można z łatwością załatwić przez Internet bez wychodzenia z domu. 

 

Szczególnie dobrze na polskim rynku radzi sobie Fortum, który jest obecny również na rynku międzynarodowym. Działa między innymi w Szwecji, Norwegii, Rosji oraz Finlandii, która jest krajem pochodzenia firmy. Fortum znany jest szczególnie dobrze z troski o środowisko w kwestii wytwarzania energii elektrycznej. 64% energii wytwarzanej przez Fortum pochodzi z odnawialnych źródeł energii, co wpływa na emisje m.in. dwutlenku węgla do atmosfery. 

 

Warto również nieco więcej napisać o dostawcy Lumi PGE, który został wydzielony z największej spółki energetycznej w Polsce PGE. Lumi działa głównie w centralnej Polsce, zwłaszcza na terenie Warszawy. Lumi oferuje atrakcyjne warunki sprzedaży energii, dzięki czemu przyciąga coraz więcej klientów. 

 

Poniżej przedstawiamy pełną listę aktualnie działających na rynku energetycznym sprzedawców prądu. Warto sprawdzić, ich ofertę i porównać ją z aktualnym dostawcą prądu.

Audax Energia, Enefit, EWE, Handen, Engie, AXPO, Energia Polska, Eniga, PKP Energetyka, Enrex Energy, Konerg, Beskidzka Energetyka, Vervis, Umimot Energia I Gaz, Encore, Respect Energy, Polenergia, Novum Telekomunikacja, Ergo Energy, Elektra, Energetyka dla Domu, 3Wings, Elsen, Orlen, Green S.A.

      

Zmiana dostawcy energii

W Polsce mamy swobodę, jeżeli chodzi o dostawcę prądu. Możemy wybrać, jakąkolwiek firmę chcemy. Mało tego, mamy także możliwość zmieniać dostawcę energii tak często, jak tylko mamy na to ochotę, pod warunkiem, że stać nas na ponoszenie kosztów związanych z wcześniejszym zerwaniem umowy. Z formalnego punktu widzenia, jedyną przeszkodą stojącą na zmianie dostawcy może być okres wypowiedzenia oraz czas konieczny na podpięcie nowego użytkownika do sieci, oraz wymianę licznika.

Najkorzystniej jest oczywiście dokonywać zmiany dostawcy po wygaśnięciu obowiązującej umowy. Jeżeli z jakichś powodów chcemy to zrobić szybciej, z reguły możemy spodziewać się 1 lub 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jak już wspomnieliśmy wyżej, należy się także liczyć z karą za wcześniejsze rozwiązanie umowy. 

 

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej pod względem formalnym przypomina trochę zmianę operatora sieci komórkowej. Jeżeli sami nie chcemy zajmować się wypowiadaniem umowy, to możemy skontaktować się z nowym dostawcą, który załatwi za nas wszystkie formalności. Jest to komfortowa sytuacja, ponieważ nie musimy tracić czasu na odszukiwanie starych umów. Nowy sprzedawca potrzebne dane znajdzie szybko w systemie i za naszym pośrednictwem skontaktuje się z obecnym dostawcą prądu. 

 

Opisany proces zmiany dostawcy energii elektrycznej odnosi się jednak tylko do osób korzystających z taryfy w grupie G, czyli gospodarstw domowych raz C, która jest stosowana przez małe przedsiębiorstwa. W ich przypadku licznik prądu należy do dystrybutora i to on ma obowiązek jego wymiany.
 

Nieco inaczej wygląda sytuacja zakładów produkcyjnych, którzy rozliczają się na podstawie grupy taryfowej B. W tym przypadku to oni posiadają liczniki prądu i aby móc zmienić sprzedawcę muszą na własny koszt go wymienić. Dodatkowo licznik płatnika z grupy B musi być dostosowany do zasady TPA, czyli dostępu 3 stron umowy. W inny przypadku wymiana licznika nie będzie możliwa. 

Jak rywalizują dostawcy energii?

Dostawcy energii elektrycznej w Polsce konkurują między sobą głównie poprzez rozbudowane oferty na sprzedaż energii. Ceny samego prądu u poszczególnych dostawców różnią się w niewielkim stopniu. Zatem przewagę próbują uzyskać, oferując klientom dodatkowe profity, np. darmowe ubezpieczenie, całodobową infolinię lub opiekę fachowców w razie awarii. 

 

Tego typu oferty dodatkowe stwarzają poniekąd problem w wyborze tej najbardziej atrakcyjnej. Nie wystarczy już tylko wejść na stronę z cennikiem dostawcy, ale konieczne jest napisanie wiadomości z prośbą o przesłanie aktualnej oferty lub przeglądanie stron w poszukiwaniu informacji na ten temat.

Z punktu widzenia konsumenta liczba konkurujących ze sobą dostawców stwarza wiele szans na wynegocjowanie lepszych warunków umowy bądź też lepszych cen. Korzystanie z usług mniejszych dostawców może nam przynieść dwie podstawowe korzyści. Przede wszystkim, lepsze warunki umowy na starcie oraz możliwość zakontraktowania stałej ceny energii na okres obowiązywania całej umowy. Mając na uwadze rosnące ceny energii elektrycznej, może to się okazać najlepszą możliwą ofertą proponowaną przed dystrybutorów.  Być może w początkowym okresie zapłacimy nieco więcej, jednak w perspektywie długoterminowej dokonamy sporej oszczędności. 

Podsumowanie

W Polsce uwolnienie rynku energetycznego sprawiło, że klienci mogą wybierać spośród różnorodnych ofert sprzedawców prądu. Duża konkurencja również działa korzystnie na ceny i warunki zawierania umów. Dzięki temu mamy swobodę dopasowania oferty do naszych indywidualnych potrzeb.

To czy na swojego dostawcę prądu wybierzemy jedną z największych spółek energetycznych, czy mniejszą firmę będzie zależeć jedynie od naszego wyboru, a nie odgórnie narzuconej nam decyzji. Warto zatem zapoznać się z ofertą kilku różnych dostawców i wybrać dla nas tę najkorzystniejszą pod względem finansowym i funkcjonalnym.

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać