kWp i kWh – czym są jednostki w fotowoltaice?

Kategorie: Inwestorzy, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Dom

Jeśli planujesz inwestycje w panele fotowoltaiczne, z pewnością spotkasz się z różnymi, często nowymi terminami czy jednostkami. Wśród najczęściej spotykanych są kWh i kWp, które pozwalają określić podstawowe parametry całego systemu. Czego warto się o nich dowiedzieć?

Użytkownicy gospodarstw domowych mogą obliczyć swoje zużycie energii elektrycznej w ciągu miesiąca, mierząc ilość prądu w kilowatogodzinach (kWh). W zależności od potrzeb wyniki te wahają się między kilkoma a kilkunastoma tysiącami kWh. Każda kilowatogodzina odpowiada 1000 watom energii zużywanej w ciągu jednej godziny.

 

1 kWh energii elektrycznej = 1000 Wh

Kilowatogodzina to miara konsumpcji

Duże przedsiębiorstwa, którym zależy na szybkim określeniu ceny prądu oraz poziomu zużycia energii elektrycznej, muszą korzystać z większych jednostek, takich jak megawatogodziny, gigawatogodziny lub nawet terawatogodziny. Dzięki temu można wygodnie określić ilość mocy potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania firmy.

 

1 kilowatogodzina umożliwia:

 

  • 1 cykl zmywania lub prania;
  • 30 min ciągłego gotowania wody w czajniku elektrycznym;
  • ok. 30 min suszenia ubrań w suszarce bębnowej;
  • 10 min gorącego prysznicu z podgrzewaczem zasilanym elektrycznie.

 

Szacuje się, że średnie roczne zużycie energii (prądu) przez 4-osobową rodzinę w ciągu roku wynosi od 2600 do 5500 kWh rocznie.

Na jakiej podstawie są obliczane rachunki za prąd?

Dostawca energii oblicza, ile kWh zostało zużyte w okresie rozliczeniowym, mnożąc liczbę przez cenę za jednostkę określoną przez dostawcę. Do tego są doliczane opłaty stałe, takie jak opłata przesyłowa, sieciowa, przejściowa, abonamentowa, opłata OZE, kogeneracyjna oraz podatki. Z tego względu określenie dokładnego kosztu za każdą kWh to kwestia indywidualna każdego gospodarstwa domowego lub firmy.

 

Fotowoltaika a kWh, czyli jak obliczyć zużycie

Zsumowana ilość kilowatogodzin (kWh) umożliwia obliczenie poziomu zużycia energii elektrycznej w Twoim domu lub mieszkaniu. Ta wiedza pozwoli Ci także określić, ile wynosi koszt zużycia określonej mocy. Możesz się też dzięki temu dowiedzieć, jakie oszczędności przyniesie Ci korzystanie z darmowego źródła energii, jakim jest fotowoltaika.

kWp – kilo Watt peak (kilowatopik)

W celu dokładnego oszacowania mocy instalacji fotowoltaicznej należy przeprowadzić symulację, która bierze pod uwagę wiele czynników, w tym ilość energii zużywanej w ciągu roku przez gospodarstwo domowe. Przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce zużywa w ciągu roku około 2400 kWh energii, co oznacza, że do pokrycia jego zapotrzebowania na prąd będzie potrzebna instalacja fotowoltaiczna o minimalnej mocy 3 kWp.

 

Dla oszacowania mocy wielkości modułów PV zakłada się, że 1 kWp to 800 kWh. Jednak, aby mieć pewność, że panele fotowoltaiczne pokryją zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego, warto porozmawiać ze specjalistą, np. z Corab. Pomoże to dokładnie oszacować konsumpcję prądu na konkretnym przykładzie Twojego domu.

 

Dla powyższego przykładu, tj. instalacji o mocy 3 kWp, można oszacować przybliżoną powierzchnię, jaka jest potrzebna do instalacji paneli. Szacunki podają, że 1 kWp potrzebuje ok. 5,5 mkw, tzn. panel + konstrukcja. Przyjmuje się, że dla bezpieczeństwa powierzchnia ta powinna wynosić około 7 mkw na 1 kWp, co daje dla przeciętnego gospodarstwa domowego łącznie około 21 mkw.

Standard Test Conditions (STC). Czym są standardowe warunki pomiarowe?

Standardowe Warunki Pomiarowe (STC) dotyczą dwóch podstawowych parametrów, mających wpływ na produkcję prądu przez panele słoneczne. Pierwszy z nich to temperatura powietrza, która w STC powinna wynosić 25 stopni Celsjusza.

 

Drugi parametr to chwilowa moc promieniowania słonecznego, ustalona na poziomie mocy 1000 W na każdy metr kwadratowy. Po ustaleniu tych warunków można określić moc pojedynczego panelu słonecznego (w kWp) oraz ilość energii, jaką może on produkować (1 kWh). Te same wartości można stosować również do określania mocy większych instalacji fotowoltaicznych, np. farm.

Wielkość instalacji a kWp. Praktyczna wiedza

Jeżeli chcesz dobrać najlepszą instalację fotowoltaiczną, należy najpierw określić zużycie kWh potrzebne do zasilenia domu lub mieszkania. Dzięki temu wybierzesz urządzenie o wydajności, która zapewni wystarczającą ilość energii, a także umożliwi generowanie prądu. Wszystkie wyprodukowane nadwyżki przekażesz np. do sieci. Jeśli jednak zależy Ci na efektywnym wykorzystaniu produkowanego prądu, przeczytaj artykuł o efektywnej autokonsumpcji.

Najczęściej wybierane instalacje mają moc 10 kWp

Pamiętaj, że przy wyborze wielkości instalacji nie należy oglądać się na sąsiadów, rodzinę czy znajomych. Potrzebna moc powinna być określona na podstawie potrzeb Twoich oraz pozostałych domowników. Przy zmianie typu ogrzewania np. na pompę ciepła, która jest zasilana prądem, także zmieni się zużycie energii elektrycznej.

 

Wszystkie detale mają wpływ na to, jak dużej instalacji potrzebujesz. Dlatego najlepszym sposobem na ustalenie tych parametrów, będzie rozmowa lub spotkanie ze specjalistą. Pomoże on w ustaleniu, jak duże zużycie ma Twoje gospodarstwo domowe oraz jak mogą być u Ciebie usytuowane panele względem stron świata.

Czynniki wpływające na koszt paneli fotowoltaicznych

Istnieją trzy podstawowe elementy wpływające na wysokość wydatków związanych z instalacją modułów PV:

 

  • miejsce montażu;
  • rodzaj urządzeń;
  • stopień skomplikowania projektu.

 

 

Miejsce montażu

Panele fotowoltaiczne mają najlepszą wydajność, gdy są skierowane na południe. Dopuszcza się instalacje wschód–zachód, a w przypadku naszej szerokości geograficznej wręcz nie zaleca się instalować modułów w kierunku północy, gdzie nasłonecznienie jest najniższe. Im lepsza ekspozycja na światło słoneczne i brak zacienienia, tym lepsze warunki dla instalacji paneli. Specjaliści sugerują, aby ich kąt nachylenia wynosił 35°. Najłatwiej go znaleźć w przypadku dachów płaskich ze specjalną konstrukcją oraz instalacji na gruncie.

 

Rodzaj urządzeń

Koszty instalacji fotowoltaicznej zależą od wydajności, mocy, marki oraz gwarancji oferowanych na panele i falownik. Różnice cenowe pomiędzy instalacjami o tej samej mocy, zbudowanymi z różnych podzespołów, mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

 

Stopień skomplikowania projektu

Dachy z wieloma spadami lub o nietypowym kształcie mogą być wyzwaniem dla instalatorów. Celem jest uzyskanie maksymalnej wydajności paneli, którą konstrukcja z wieloma spadami może nieco zaburzać. W takim przypadku pojawiają się też czasem okresowe zacienienia.

Jeśli dysponujesz wolną przestrzenią w pobliżu domu, dobrym rozwiązaniem prawdopodobnie okaże się instalacja na gruncie.

 

Jednostki kWp i kWh są nierozerwalnie związane z elektrycznością i panelami fotowoltaicznymi. Na ich podstawie można określić zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego lub firmy, a także wielkość instalacji, która je zaspokoi. Wiesz już, jak je oszacować. A jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, ile będą kosztować panele dla Twojego domu, pomożemy Ci to ustalić.

 

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać