Jeśli planujesz inwestycje w panele fotowoltaiczne, z pewnością spotkasz się z różnymi, często nowymi terminami czy jednostkami. Wśród najczęściej spotykanych są kWh i kWp, które pozwalają określić podstawowe parametry całego systemu. Czego warto się o nich dowiedzieć?
Użytkownicy gospodarstw domowych mogą obliczyć swoje zużycie energii elektrycznej w ciągu miesiąca, mierząc ilość prądu w kilowatogodzinach (kWh). W zależności od potrzeb wyniki te wahają się między kilkoma a kilkunastoma tysiącami kWh. Każda kilowatogodzina odpowiada 1000 watom energii zużywanej w ciągu jednej godziny.
1 kWh energii elektrycznej = 1000 Wh
Duże przedsiębiorstwa, którym zależy na szybkim określeniu ceny prądu oraz poziomu zużycia energii elektrycznej, muszą korzystać z większych jednostek, takich jak megawatogodziny, gigawatogodziny lub nawet terawatogodziny. Dzięki temu można wygodnie określić ilość mocy potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania firmy.
1 kilowatogodzina umożliwia:
Szacuje się, że średnie roczne zużycie energii (prądu) przez 4-osobową rodzinę w ciągu roku wynosi od 2600 do 5500 kWh rocznie.
Dostawca energii oblicza, ile kWh zostało zużyte w okresie rozliczeniowym, mnożąc liczbę przez cenę za jednostkę określoną przez dostawcę. Do tego są doliczane opłaty stałe, takie jak opłata przesyłowa, sieciowa, przejściowa, abonamentowa, opłata OZE, kogeneracyjna oraz podatki. Z tego względu określenie dokładnego kosztu za każdą kWh to kwestia indywidualna każdego gospodarstwa domowego lub firmy.
Zsumowana ilość kilowatogodzin (kWh) umożliwia obliczenie poziomu zużycia energii elektrycznej w Twoim domu lub mieszkaniu. Ta wiedza pozwoli Ci także określić, ile wynosi koszt zużycia określonej mocy. Możesz się też dzięki temu dowiedzieć, jakie oszczędności przyniesie Ci korzystanie z darmowego źródła energii, jakim jest fotowoltaika.
Standardowe Warunki Pomiarowe (STC) dotyczą dwóch podstawowych parametrów, mających wpływ na produkcję prądu przez panele słoneczne. Pierwszy z nich to temperatura powietrza, która w STC powinna wynosić 25 stopni Celsjusza.
Drugi parametr to chwilowa moc promieniowania słonecznego, ustalona na poziomie mocy 1000 W na każdy metr kwadratowy. Po ustaleniu tych warunków można określić moc pojedynczego panelu słonecznego (w kWp) oraz ilość energii, jaką może on produkować (1 kWh). Te same wartości można stosować również do określania mocy większych instalacji fotowoltaicznych, np. farm.
Jeżeli chcesz dobrać najlepszą instalację fotowoltaiczną, należy najpierw określić zużycie kWh potrzebne do zasilenia domu lub mieszkania. Dzięki temu wybierzesz urządzenie o wydajności, która zapewni wystarczającą ilość energii, a także umożliwi generowanie prądu. Wszystkie wyprodukowane nadwyżki przekażesz np. do sieci. Jeśli jednak zależy Ci na efektywnym wykorzystaniu produkowanego prądu, przeczytaj artykuł o efektywnej autokonsumpcji.