Konstrukcja fotowoltaiczna na gruncie - wady i zalety

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Dom

Poza systemami montowanymi na budynkach dużym zainteresowaniem cieszą się również konstrukcje fotowoltaiczne na gruncie. Jakie są ich wady i zalety? Czy montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest równie opłacalny? Czy instalacja fotowoltaiczna na gruncie wymaga pozwolenia? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Montowana na ziemi instalacja fotowoltaiczna, podobnie jak panele PV na dachu, to zestaw fotowoltaiczny składający się z modułów PV, okablowania, inwertera oraz konstrukcji wspornej. Jej zadanie jest takie samo, jak fotowoltaiki montowanej na budynkach, czyli wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie?

Jedyna różnica dotyczy miejsca montażu – w przypadku naziemnych systemów fotowoltaicznych potrzeba odpowiedniej wielkości działki, aby móc zrealizować inwestycję.

Zwykle na ten cel przeznaczane jest miejsce na przydomowej posesji, bądź też większy teren, gdy zdecydowaliśmy się na budowę farmy fotowoltaicznej.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie – co musisz o tym wiedzieć?

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie działa identycznie, jak ta montowana na dachach budynków. Kluczowe znaczenie w całym przedsięwzięciu ma odpowiednie dobranie jej mocy do bieżących potrzeb.

 

W określeniu zapotrzebowania energetycznego pomaga analiza dotychczasowych rachunków za prąd. W ostatecznych kalkulacjach warto jednak zachować pewien zapas, przyjmując w rozrachunkach możliwość wzrostu zapotrzebowania na prąd.

 

Tak może się bowiem stać, gdy zamontujemy w domu klimatyzację, powiększy się nam rodzina lub zdecydujemy się na zakup auta z napędem elektrycznym. Warto jednak wiedzieć, że w naszych warunkach klimatycznych z każdego 1,25 kWp mocy fotowoltaika jest w stanie wygenerować rocznie około 1000 kWh energii elektrycznej.

 

Zatem instalacja PV o mocy 1 kWp dostarczyć może w ciągu roku średnio 900-980 kWh energii elektrycznej. 

Jakie są zalety montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie?

1. Optymalne ułożenie fotowoltaiki względem stron świata

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie daje szansę na zoptymalizowanie jej położenia względem kierunków świata oraz uzyskania właściwego kąta nachylenia. Z reguły zakłada się, że fotowoltaika pracuje z największą mocą, gdy panele PV skierowane są na południe, a kąt ich nachylenia wynosi 30-40°.

 

2. Możliwość eliminacji zacienienia paneli PV

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie przynosi korzyści także z racji możliwości wybrania miejsca pod inwestycję wolnego od zacienia. W przypadku fotowoltaiki montowanej na dachach często spotykanym problemem są rosnące w pobliżu drzewa czy wysokie budynki. Podczas operacji słońca w ciągu dnia zdarza się, że mogą one rzucać cień na moduły PV, przez co pracują one ze zmniejszoną wydajnością. W przypadku montażu fotowoltaiki na ziemi problem ten jest skutecznie eliminowany.

 

3. Czerpanie korzyści z OZE nawet wtedy, gdy nie posiadamy dachu skierowanego na południe

Kolejną zaletą montażu konstrukcji fotowoltaicznej na gruncie jest fakt, że nawet w przypadku, gdy nie posiadamy dachu o południowej ekspozycji, to jednak możemy generować prąd ze słońca. Kwestia ta dotyczy także sytuacji, gdy stan techniczny budynku lub dachu nie pozwala na montaż paneli PV. Posadowienie całej konstrukcji na ziemi sprawia, że skutecznie eliminujemy wspomniane problemy i zyskujemy możliwość pozyskiwania niemal darmowego prądu.

 

4. Wygodna konserwacja instalacji PV

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie oznacza także znaczną wygodę w odniesieniu do konserwacji całego systemu. Tego typu instalacje są o wiele łatwiej dostępne. Ma to także kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy potrzebna jest naprawa któregoś z podzespołów.

 

5. Możliwość wykorzystania powierzchni pod instalacją PV

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie montowana jest na specjalnej konstrukcji wspornej, która znajduje się na wysokości kilku metrów nad ziemią. Cała przestrzeń pod nią może być wykorzystana na różne cele – na zasianej trawie można wypasać zwierzęta, bądź też ziemię tę można przeznaczyć na uprawy różnego rodzaju roślin. Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie naziemnej fotowoltaiki z wiatami samochodowymi. System taki spełnia wówczas dwie funkcje – jako schronienie przed słońcem czy opadami dla pojazdów oraz źródło pozyskiwania energii elektrycznej.

Jakie są wady montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie?

Choć fotowoltaika na ziemi ma dużo zalet, to jednak należy także wspomnieć o kilku wadach tego rozwiązania. Po pierwsze tego typu inwestycje wymagają posiadania działki o znacznej powierzchni. Ważna jest także ekspozycja względem stron świata i możliwość montażu paneli PV na południe. Istotny jest też rodzaj podłoża w miejscu montażu.

 

Fotowoltaika na ziemi wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania terenu i osadzenia całej konstrukcji na stabilnym gruncie. Tereny podmokłe, narażone na zalanie czy o nieodpowiedniej klasie gruntu są z reguły przeciwskazaniem do montażu fotowoltaiki.

 

Montując panele fotowoltaiczne na gruncie, musimy także zadbać o podłączenie ich do sieci. Z tego względu miejsce inwestycji musi być zlokalizowane w pobliżu sieci energetycznej. Należy również mieć na uwadze fakt, że naziemne instalacje PV są bardziej narażone na kradzież czy akty wandalizmu. W przypadku realizacji tego typu inwestycji warto więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.

 

 

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie - czy potrzebne jest pozwolenie?

Fotowoltaika na ziemi z reguły nie wymaga ubiegania się o specjalne pozwolenia. Wyjątek stanowią instalacje o mocy większej niż 50 kW oraz te inwestycje, których wysokość przekracza 3 m.

 

Przed wyborem terenu pod instalacje fotowoltaiczne na gruncie, jeśli nie są one planowane na przydomowej posesji, warto również dokładnie zweryfikować stan prawny działki. Inwestycja w fotowoltaikę jest bowiem przedsięwzięciem na lata. Im lepiej przygotujemy się do realizacji całego zadania, tym więcej korzyści osiągniemy.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać