Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 200 m2?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Doradcy, Dom

Domy o powierzchni powyżej 200 m2, przez lata uznawane za luksus, dziś stają się coraz popularniejsze. Nie lada wyzwaniem dla ich właścicieli okazuje się wybór systemu ogrzewania budynku. Wielu z nich decyduje się na niemal bezobsługowe i przyjazne środowisku pompy ciepła, które pozwalają na ograniczenie rachunków.

Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 200 m2? Jaka pompa ciepła do domu 200 m2 sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule!

Pompa ciepła do domu - jak działa?

Wybór systemu ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć planujący budowę domu. Nie ułatwia im jej szeroka gama dostępnych obecnie technologii, wśród których rosnącym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. To urządzenia pobierające odnawialną energię cieplną skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Przy udziale prądu energia ta przekształcana jest następnie w energię wykorzystywaną do ogrzewania nieruchomości, podgrzewania wody użytkowej, a nawet chłodzenia pomieszczeń w trakcie upałów.

 

Zainteresowanie nowoczesnymi formami ogrzewania domów rośnie z każdym rokiem. Potwierdzają to również liczby takich zapytań wpisanych w wyszukiwarce, jak „koszt pompy ciepła do domu 200 m2”. Choć nie brak wyszukiwań dla domów o mniejszym metrażu, to właśnie pompie ciepła do budynku o takiej powierzchni przyjrzymy się w tym artykule.

Pompa ciepła do domu 200 m2 - dlaczego warto?

Za wyborem pompy ciepła, stanowiącej alternatywę wobec tradycyjnych urządzeń grzewczych, przemawiają jej liczne zalety. Jako urządzenie o najwyższej efektywności energetycznej, pozwala ogrzewać budynek i podgrzewać wodę użytkową przy niskim zużyciu energii. Urządzenie jest też ekologiczne - dzięki niemu można w znacznym stopniu zredukować zużycie paliw kopalnych i ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Dodatkowo, pompa ciepła właściwie dopasowana do powierzchni i kubatury obiektu, jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym. Wygodę dla inwestora zapewnia brak konieczności ładowania opału i rozpalania pieca. Kompaktowe urządzenia pracują cicho i mogą być sterowane zdalnie za pomocą urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. Nie bez znaczenia jest również oszczędność na etapie budowy nowego domu. Brak konieczności wykonania komina czy stworzenia kotłowni do magazynowania opału to spore udogodnienie dla właściciela. Sama inwestycja w pompę ciepła zwraca się już po kilku latach.

 

Korzyści montażu pompy ciepła sprawiają, że na jej montaż decyduje się coraz więcej osób. Jaka pompa ciepła do domu 200 m2 będzie najlepsza? Na jaki koszt pompy ciepła do domu 200 m2 należy się przygotować? To najczęstsze pytania, które zadają inwestorzy zainteresowani inwestycją w urządzenie.

 

 

 

Jaka pompa ciepła do domu 200 m2?

 

Rozważania o pompie ciepła do domu o powierzchni 200 m2 zacznijmy od przeglądu dostępnych urządzeń. Dla przypomnienia, podział pomp ciepła związany jest z dolnym źródłem ciepła, którym może być grunt, woda lub powietrze. Dlatego wyróżnić możemy trzy główne rodzaje pomp - gruntowe, wodne i powietrzne. Każda z nich ma swoje zalety i wady. 

 

Efektywne pompy gruntowe i wodne cenione są ze względu na możliwość stosowania jako jedyne źródło ciepła w budynku. Niewątpliwą korzyścią ich montażu jest fakt, że są niezależne od panujących na zewnątrz warunków. Wyższa cena urządzeń wynika z konieczności wykonania dodatkowych prac ziemnych. W przypadku ograniczonej przestrzeni ich montaż może okazać się niemożliwy.

 

Alternatywą dla pomp gruntowych i wodnych są atrakcyjne cenowo i dobrze przystosowane do naszego klimatu pompy ciepła powietrzne, które nie wymagają przeprowadzania prac ziemnych, co pozwala ograniczyć koszt i czas przedsięwzięcia. Jedyny wydatek to instalacja urządzenia oraz niezbędnych akcesoriów potrzebnych do pracy powietrznej pomp ciepła. Pompa tego typu świetnie sprawdzi się na działkach o małej powierzchni.

Jaka pompa ciepła do domu 200 m2 jest odpowiednia?

By inwestycja w pompę ciepła szybko się zwróciła, należy dobrać najlepsze dla niej źródło ciepła. To, czy lepiej sprawdzi się w tej roli woda, grunt czy powietrze, zależy w dużej mierze od naszej działki. Wybór pompy ciepła podyktowany jest jednak nie tylko możliwościami montażowymi, ale również oczekiwaniami względem urządzenia i zasobami finansowymi inwestora. W większości przypadków dobrym wyborem będzie powietrzna pompa ciepła.

 

Wybór pompy ciepła to ważna decyzja na długie lata, która może przesądzić o opłacalności inwestycji. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalisty, który podczas audytu sprawdzi izolację budynku i przeanalizuje jego zużycie energetyczne.

 

 

 

Koszt pompy ciepła do domu 200 m2 - od czego zależy?

 

Jak wskazaliśmy wcześniej, dolnym źródłem ciepła pompy mogą być powietrze, woda lub grunt. Pompa powietrzna jest przy tym najtańszym inwestycyjnie rozwiązaniem, ponieważ nie potrzebuje dodatkowej instalacji do odbioru ciepła. 

 

Koszt pompy ciepła do domu 200 m2 to kwestia nurtująca potencjalnych inwestorów w nowoczesny system grzewczy. Precyzyjne wskazanie ceny przedsięwzięcia nie jest jednak możliwe, ponieważ na finalną cenę składają się liczne czynniki. Oprócz powierzchni i sposobu użytkowania pomieszczeń - w naszym przypadku pompa ciepła do domu 200 m2, ważny jest również sposób ogrzewania budynku, jego zapotrzebowanie na energię grzewczą i wodę użytkową oraz technologia wykonania, a zwłaszcza rodzaj ocieplenia i stolarki okiennej. 

 

Na cenę urządzenia rzutuje również jego moc (Pg), określająca ilość energii dostarczanej do instalacji. By obliczyć optymalną moc pompy, należy pomnożyć powierzchnię budynku przez jego zapotrzebowanie energetyczne. Przyjmując, że średnie zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na energię wynosi w granicach 40-50 W/m2, pompa do domu o powierzchni 200 m2 powinna mieć moc ok. 10 kW. 

 

Koszt zakupu urządzenia będzie też wyższy dla urządzeń zaawansowanych technologicznie, które cechują się najlepszą efektywnością energetyczną COP. Dodatkowy wydatek znajdzie jednak przełożenie w tańszej eksploatacji pompy ciepła, co pozwoli przyśpieszyć zwrot inwestycji. Ceny pomp ciepła wahają się również w zależności od miasta i renomy firmy instalującej urządzenie.

 

Powietrzna pompa ciepła - cena z montażem

 

Powierzchnia budynku odgrywa kluczową rolę w cenie pompy ciepła. Możemy przyjąć, że orientacyjna cena systemu dla domu o powierzchni 200 m2 wyniesie ok. 70-80 tys. zł. Odpowiednio mniej, bo ok. 10-20 tys. zł zapłacą właściciele domów 100 m2 i ok. 40-50 tys. zł domów 150 m2. Najdroższe, kosztujące znacznie ponad 100 tys. zł są pompy ciepła do domów liczących 250-350 m2.

 

Koszt pompy ciepła do domu 200 m2 to nie tylko cena samego urządzenia. W wycenie inwestycji należy również uwzględnić montaż, który jest wyższy w przypadku pomp gruntowej i wodnej, wymagających wykonania dodatkowych prac. Część firm instalujących pompy ciepła wlicza koszt montażu w cenę zakupu urządzenia.

 

 

 

Pompa ciepła do domu 200 m2 - jak sfinansować jej zakup?

 

Znając koszt pompy ciepła do domu 200 m2, warto zaznajomić się również ze sposobami finansowania urządzeń. Ich zakup to spory wydatek, w którego pokryciu pomocne są dostępne programy dotacji, takie jak program Czyste Powietrze 3.0. Zainteresowani pompą ciepła mogą otrzymać bezzwrotną dotację w wysokości nawet 37 tys. zł. By uzyskać dopłatę, należy złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna również ze względu na niskie koszty jej eksploatacji. Urządzenie, z pomocą którego zarówno ogrzejemy dom i podgrzejemy wodę użytkową, nie zużywa dużych ilości energii, co pozwala na znaczne obniżenie rachunków za energię grzewczą - do ok. 5-6 tysięcy na rok. Dodatkowe oszczędności przyniesie nam połączenie pompy ciepła z zasilającą ją instalacją fotowoltaiczną - na wykonanie tej drugiej również możemy uzyskać dofinansowanie. 

 Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać