Ile kosztują konstrukcje pod panele fotowoltaiczne?

Kategorie: Projektant, Instalator, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

Fotowoltaika to doskonały sposób na obniżenie rachunków za prąd i uniezależnienie się od rosnących cen energii elektrycznej. Inwestowanie w odnawialne źródła energii ma jeszcze jedną zaletę – możliwość wsparcia proekologicznych działań. Jak jednak wiemy, jest to przedsięwzięcie kosztowne.

Warto dokładnie przekalkulować oferty i wybrać tę, która zapewnia najlepszą relację ceny do jakości. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematowi konstrukcji pod moduły PV. Jaką rolę pełnią konstrukcje pod panele fotowoltaiczne? Ile kosztują konstrukcje PV? O tym w dalszej części tekstu.

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne - co to jest?

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów. W jej skład wchodzą moduły PV, inwerter, okablowanie i konstrukcja wsporna, zwana też fotowoltaiczną. Cały system odpowiada za generowanie energii ze słońca oraz zamianę prądu stałego w zmienny, który może zasilać domowe czy firmowe urządzenia.

 

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne pełni niezwykle ważną rolę w całym systemie. Tworzy bowiem szkielet, który utrzymuje panele fotowoltaiczne. Poza tym dzięki konstrukcji wspornej możliwe jest optymalne ułożenie modułów fotowoltaicznych względem stron świata, jak i pod odpowiednim kątem względem padania promieni słonecznych.

 

Należy przy tym pamiętać, że fotowoltaika pracuje najefektywniej, gdy panele PV skierowane są na południe i ułożone pod kątem od 30° do 40°. W takich warunkach szacuje się, że z każdego 1,25 kWp mocy instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie rocznie wygenerować około 1000 kWh energii elektrycznej. Jak więc łatwo przekalkulować, fotowoltaika o mocy 1 kWp dostarczy inwestorowi w ciągu roku ok. 900-980 kWh energii elektrycznej.

Konstrukcje fotowoltaiczne - z czego są wykonane?

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne mają stały kontakt ze zmiennymi czynnikami atmosferycznymi. Montowane są również na zróżnicowanym podłożu – dachach pokrytych blachodachówką, papą, gontem czy dachówką, a także na gruncie. Z tego względu materiał, z którego są wykonywane, musi być odporny na korozję, trwały i zapewniać bezpieczeństwo całej instalacji PV.

 

Konstrukcje pod panele PV najczęściej produkowane są z aluminium, stali nierdzewnej czy ocynkowanej ogniowo i pokrytej powłoką Magnelisu. Jak można się domyślać, materiał wykonania wpływa na cenę konstrukcji pod panele fotowoltaiczne.

 

 

 

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne ‒ cena

Inwestorzy zainteresowani fotowoltaiką z reguły starannie kalkulują koszt zakupu poszczególnych jej elementów. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy jednak poświęcić więcej czasu na analizę dostępnych na rynku ofert. 

 

Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki na rynku pojawiło się wielu dostawców, którzy oferują panele PV, inwertery czy konstrukcje wsporne niskiej jakości. Musimy jednak pamiętać, że lokowanie wolnych środków finansowych w odnawialne źródła energii to inwestycja na lata. Średni okres żywotności tego rodzaju przedsięwzięcia szacowany jest aż na 25 lat.

 

Wybierając więc konstrukcje pod panele fotowoltaiczne, moduły PV czy falownik, nie powinniśmy kierować się jedynie ceną. Należy także wziąć pod uwagę renomę producenta oraz zakres i okres, na jaki udzielana jest gwarancja.

 

W przypadku konstrukcji fotowoltaicznych ich cena w głównej mierze zależy od materiału, z jakiego została wyprodukowana. Ocynkowane konstrukcje wsporne pod fotowoltaikę są zwykle najtańszym rozwiązaniem. Na drugim biegunie cenowym znajdują się natomiast konstrukcje pod panele fotowoltaiczne w całości wykonane z aluminium.

 

Optymalnym cenowo rozwiązaniem są natomiast konstrukcje wsporne wykonane z połączenia aluminium i stali nierdzewnej. Wydane na ich zakup pieniądze z pewnością przełożą się na długość użytkowania oraz bezproblemową obsługę. To z kolei pozytywnie wpłynie na pracę całej instalacji PV - prąd będzie generowany bez przestojów, co obniży koszty i skróci okres zwrotu z inwestycji.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać