Wymiary i waga paneli fotowoltaicznych

Kategorie: Projektant, Instalator, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

Decydując się na stworzenie instalacji PV i czerpanie korzyści z własnej elektrowni słonecznej, poza mocą, pod uwagę należy wziąć również wymiary i wagę paneli fotowoltaicznych. Trzeba pamiętać, że różne konstrukcje dachów wpływają na możliwość zastosowania konkretnych rozwiązań montażowych. Od czego zależą i jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych? Jaka jest waga paneli fotowoltaicznych? Jak dopasować wagę i wymiary paneli fotowoltaicznych do poszycia dachowego? Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiki? Na te pytania odpowiadamy, uwzględniając najnowsze dane i rozwiązania z 2024 roku!

Moc instalacji PV a rozmiar modułów fotowoltaicznych

Rozmiary instalacji fotowoltaicznej są zależne przede wszystkim od mocy, jaką planujemy uzyskać i jakie w tym celu panele wybierzemy. Im wyższa moc pojedynczego modułu, tym mniej ich potrzeba do osiągnięcia pożądanej mocy finalnej. Jest to kluczowe w przypadku niewielkich, starszych i mniej wytrzymałych dachów. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre modele paneli fotowoltaicznych wraz ze wzrostem mocy mają też większy rozmiar.

Wymiary paneli fotowoltaicznych a zapotrzebowanie budynku

Dobrze dobrane panele fotowoltaiczne - o rozmiarach i wadze dopasowanej do poszycia dachowego, będą w stanie odpowiadać na zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. To z kolei zwiększy opłacalność całej inwestycji i przyspieszy zwrot poniesionych kosztów. Dla przykładu, instalacja o mocy 5 kWp potrzebować będzie 17 paneli fotowoltaicznych o mocy 300 Wp lub 15 paneli fotowoltaicznych o mocy 350 Wp.

Wymiary paneli fotowoltaicznych a rozmiar instalacji PV

 

 

Rozmiar instalacji fotowoltaicznej zależy również od wymiarów samych paneli PV. Najczęściej spotykane wymiary panelu fotowoltaicznego wynoszą 100-102 cm wysokości, 40 mm szerokości oraz 165-170 cm długości przy mocy ok. 280 W. Trwający jednak pomiędzy producentami paneli PV wyścig sprawia, że spotkać można panele o różnej wielkości i o różnej mocy. Podczas zakupu warto więc upewnić się, że wymiary paneli fotowoltaicznych będą odpowiadać naszym potrzebom i zostały podane z przestrzeniami montażowymi. 

 

Każdy panel fotowoltaiczny zbudowany jest z mniejszych jednostek - ogniw fotowoltaicznych o wymiarach 15×15 cm, które łączy się ze sobą. W sprzedaży dostępne są panele fotowoltaiczne o 48, 60, 72, 120 czy nawet 144 ogniwach. Z uwagi na dobre właściwości mechaniczne i wygodę montażu najczęściej stosowane są panele o 120 ogniwach.

 

Poza wymiarem paneli fotowoltaicznych istotna jest też ich efektywność, rozumiana jako ilość światła przemieniana w prąd. Wydajność modułów fotowoltaicznych waha się w granicach 18-20%. Trzeba przy tym pamiętać, że wraz ze wzrostem wydajności rośnie też koszt panelu.

Panele fotowoltaiczne - waga

Waga paneli fotowoltaicznych ma szczególne znaczenie podczas planowania instalacji PV na dachu. Najpopularniejsze panele fotowoltaiczne ważą około 18-25 kg, a średnio 20 kg. Obliczając nośność dachu należy oprócz wagi modułów uwzględnić również wagę konstrukcji oraz pozostałych montowanych elementów, jak np. balastu na dachach płaskich przy zastosowaniu systemów montażowych nieinwazyjnych (system balastowy).

 

Panele fotowoltaiczne mają dość zbliżoną budowę. Od przodu chroni je szkło hartowane, a od tyłu folia ochronna. W panelach fotowoltaicznych szkło-szkło montowane jest z tyłu dodatkowe szkło hartowane, które nadaje im dodatkowej wytrzymałości. Panele tego typu są jednak cięższe o około 3-5 kg.

 

W przypadku instalacji mniejszych, montowanych na dachu, warto przed zakupem wyliczyć ciężar konstrukcji i zyskać pewność, że dodatkowe obciążenie nie będzie zbyt duże, zwłaszcza dla starego poszycia dachowego. Wybór lżejszych modeli pozwoli na zmniejszenie wagi całej instalacji nawet o kilkadziesiąt kilogramów.

Wielkość paneli fotowoltaicznych a miejsce na dachu

Na dachu o nachyleniu 30-35%, średnio na 1 kWh mocy (4 panele po 250 Wp) trzeba wygospodarować około 6-7 m2 powierzchni. Na dachu płaskim i na gruncie będzie to dwa razy więcej - nawet do 15 m2.

 

 

Jak dobrać odpowiedni wymiar panelu fotowoltaicznego?

Zasadniczym kryterium w wyborze odpowiednich wymiarów paneli fotowoltaicznych jest kształt i budowa dachu, na którym ma powstać instalacja PV. Jak już wspomnieliśmy, z uwagi na różnorodność konstrukcji poszyć dachowych, odmienne są możliwości w zakresie montażu modułów PV. I tak, w przypadku dachów z dużą ilością okien dachowych bądź lukarn montaż może okazać się nawet niemożliwy. 

 

Nie bez znaczenia jest też kształt dachu - dach płaski wymaga montażu specjalistycznych konstrukcji wsporczych i zachowania większych odległości między poszczególnymi rzędmi modułów. Dobrane pod względem wymiaru panele fotowoltaiczne na dachu spadowym mogą być montowane bliżej, praktycznie na jego całej powierzchni.

 

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW - powierzchnia i ciężar

Znając już wymiary i wagę paneli fotowoltaicznych, możemy obliczyć, ile miejsca zajmie i ile będzie ważył cały zestaw paneli na dachu. Dla przykładu przedstawiamy wyliczenie dla instalacji fotowoltaicznej 5 kW. 

 

Sposób wyliczania powierzchni dachu, którą należy przeznaczyć pod instalację, nie jest skomplikowany. Przyjmijmy więc, że potrzebujemy mocy generatora fotowoltaicznego na poziomie 5 kW oraz korzystamy z modułów o wymiarach 100 x 165 cm i mocy 300 W. Po podzieleniu wymiarów modułu przez moc modułu i pomnożeniu przez moc generatora uzyskamy powierzchnię dachu, jaką zajmie instalacja - w tym przypadku około 30 m2. 

 

W instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW składającej się z 17 paneli o mocy 300 W waga paneli wyniesie blisko 323 kg. Wiemy już, że panele zajmą około 30 m2 dachu, co daje obciążenie na poziomie około 10,76 kg/m2. Wraz z systemem montażowym waga całkowita wyniesie więc blisko 13 kg/m2. W sytuacji, gdy wymiary paneli fotowoltaicznych zajmują więcej miejsca niż wolna przestrzeń na dachu, warto rozważyć ich instalację na gruncie.

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać