Decydując się na stworzenie instalacji PV i czerpanie korzyści z własnej elektrowni słonecznej, poza mocą, pod uwagę należy wziąć również wymiary i wagę paneli fotowoltaicznych. Trzeba pamiętać, że różne konstrukcje dachów wpływają na możliwość zastosowania konkretnych rozwiązań montażowych. Od czego zależą i jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych? Jaka jest waga paneli fotowoltaicznych? Jak dopasować wagę i wymiary paneli fotowoltaicznych do poszycia dachowego? Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiki? Na te pytania odpowiadamy, uwzględniając najnowsze dane i rozwiązania z 2024 roku!
Rozmiary instalacji fotowoltaicznej są zależne przede wszystkim od mocy, jaką planujemy uzyskać i jakie w tym celu panele wybierzemy. Im wyższa moc pojedynczego modułu, tym mniej ich potrzeba do osiągnięcia pożądanej mocy finalnej. Jest to kluczowe w przypadku niewielkich, starszych i mniej wytrzymałych dachów. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre modele paneli fotowoltaicznych wraz ze wzrostem mocy mają też większy rozmiar.
Dobrze dobrane panele fotowoltaiczne - o rozmiarach i wadze dopasowanej do poszycia dachowego, będą w stanie odpowiadać na zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. To z kolei zwiększy opłacalność całej inwestycji i przyspieszy zwrot poniesionych kosztów. Dla przykładu, instalacja o mocy 5 kWp potrzebować będzie 17 paneli fotowoltaicznych o mocy 300 Wp lub 15 paneli fotowoltaicznych o mocy 350 Wp.
Waga paneli fotowoltaicznych ma szczególne znaczenie podczas planowania instalacji PV na dachu. Najpopularniejsze panele fotowoltaiczne ważą około 18-25 kg, a średnio 20 kg. Obliczając nośność dachu należy oprócz wagi modułów uwzględnić również wagę konstrukcji oraz pozostałych montowanych elementów, jak np. balastu na dachach płaskich przy zastosowaniu systemów montażowych nieinwazyjnych (system balastowy).
Panele fotowoltaiczne mają dość zbliżoną budowę. Od przodu chroni je szkło hartowane, a od tyłu folia ochronna. W panelach fotowoltaicznych szkło-szkło montowane jest z tyłu dodatkowe szkło hartowane, które nadaje im dodatkowej wytrzymałości. Panele tego typu są jednak cięższe o około 3-5 kg.
W przypadku instalacji mniejszych, montowanych na dachu, warto przed zakupem wyliczyć ciężar konstrukcji i zyskać pewność, że dodatkowe obciążenie nie będzie zbyt duże, zwłaszcza dla starego poszycia dachowego. Wybór lżejszych modeli pozwoli na zmniejszenie wagi całej instalacji nawet o kilkadziesiąt kilogramów.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami