Decyzja o zamontowaniu paneli PV, aby obniżyć rachunki za prąd, była strzałem w dziesiątkę! System przeważnie działa prawidłowo, ale czasami pojawia się problem - instalacja fotowoltaiczna przestaje pracować w ciągu dnia.
Taka sytuacja jest niedopuszczalna, ponieważ panele powinny wówczas produkować prąd. Przyczyny mogą być różne, ale większości da się temu zaradzić.
Panele fotowoltaiczne nie produkują prądu po zmierzchu, a w związku z tym falownik wyłącza się w nocy. Przede wszystkim, aby nie zużywać energii, którą musiałby pobrać z sieci. Kiedy słońce pojawi się na horyzoncie, wzrasta napięcie i inwerter automatycznie się włącza.
W sieci energetycznej okresowo pojawiają się skoki napięcia, które są szczególnie widoczne w sezonie wiosenno-letnim. Wówczas instalacja fotowoltaiczna wytwarza najwięcej energii elektrycznej. W większości przypadków nadwyżki produkcji trafiają do sieci. Krajowa infrastruktura okresowo przyjmuje więcej prądu, niż może w danym momencie zmagazynować, co prowadzi do skoków napięcia.
Prawdopodobnie, tak jak większość właścicieli fotowoltaiki, Ty także wykorzystujesz 20%–30% energii w momencie najwyższej produkcji. Przeważnie pik jest w środku dnia, a wówczas domownicy są przeważnie w pracy lub szkole. Oznacza to, że nadwyżki trafiają do zakładu energetycznego, a pomnożone przez 1,2 miliona instalacji prosumenckich w Polsce są wyzwaniem dla sieci i mogą powodować skoki napięcia.
Magazyn energii można porównać do dużego akumulatora, który gromadzi wszystkie nadwyżki prądu wyprodukowanego przez moduły PV, zamiast przesyłać je do sieci. W ten sposób nie tylko odciążasz sieć, ograniczając transfer energii elektrycznej, lecz także obniżasz swoje rachunki za prąd. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku rozliczeń typu net billing, które dotyczy wszystkich instalacji fotowoltaicznych powstałych po 1 kwietnia 2022 r.
Zarówno autokonsumpcja, jak i gromadzenie energii mogą ograniczyć skoki napięcia. Wyprodukowany prąd może zużywać pralka lub lodówka oraz pompa ciepła bądź klimatyzacja, które zapewnią w Twoim domu komfort termiczny. Z kolei magazyn energii przechowa nadwyżki do momentu, gdy panele przestaną produkować prąd lub gdy zwiększy się na niego zapotrzebowanie, np. po powrocie domowników z pracy i ze szkoły.
Producenci podzespołów do instalacji fotowoltaicznych podają, że falownik może działać w przedziale temperatur od -25°C do +60°C. Występują jednak sytuacje, gdzie panele PV produkują energię, gdy warunki są przekroczone, ale lepiej tego unikać.
Falownik nagrzewa się, gdy:
W celu uniknięcia przegrzania inwertera warto zadbać o jego wentylację i zainstalować go w miejscu, gdzie będzie chroniony przed słońcem.
Powalony słup lub burza mogą wywołać usterki w sieci. Instalacja podłączona w tzw. systemie ON-GRID przestanie natychmiast działać w momencie wystąpienia awarii. Jest to prawidłowa reakcja, zapewniająca bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim, a także pracownikom, którzy będą pracować nad usunięciem usterki.
Panele fotowoltaiczne to szansa na znaczne obniżenie rachunków. Chociaż mogą pojawiać się sporadyczne przerwy w produkcji prądu nawet w słoneczny dzień, to w większości możesz je wyeliminować. Najlepiej przy pomocy doświadczonych specjalistów z firmy Corab. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami