Dlaczego fotowoltaika się wyłącza w słoneczny dzień?

Kategorie: Projektant, Instalator, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Dom

Decyzja o zamontowaniu paneli PV, aby obniżyć rachunki za prąd, była strzałem w dziesiątkę! System przeważnie działa prawidłowo, ale czasami pojawia się problem - instalacja fotowoltaiczna przestaje pracować w ciągu dnia.

Taka sytuacja jest niedopuszczalna, ponieważ panele powinny wówczas produkować prąd. Przyczyny mogą być różne, ale większości da się temu zaradzić.

Instalacja fotowoltaiczna wyłącza się w dzień. Jakie są tego przyczyny?

Instalacja fotowoltaiczna wyłącza się w różnych sytuacjach i w większości przypadków to zamierzone działanie. Jego celem jest ochrona przed niebezpieczeństwami związanymi np. ze zbyt wysokim napięciem w sieci.

 

Sytuacje, w których fotowoltaika może się wyłączyć:

 

 • skoki napięcia;
 • zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura falownika;
 • awaria sieci;
 • panele nie pracują nocą.

 

 

Skoki napięcia to najczęstsza przyczyna przerw w działaniu paneli fotowoltaicznych. Z tego powodu warto przyjrzeć się im bliżej, aby zapobiec przestojom w pracy.

Czy falownik wyłącza się w nocy?

Panele fotowoltaiczne nie produkują prądu po zmierzchu, a w związku z tym falownik wyłącza się w nocy. Przede wszystkim, aby nie zużywać energii, którą musiałby pobrać z sieci. Kiedy słońce pojawi się na horyzoncie, wzrasta napięcie i inwerter automatycznie się włącza.

 

Dlaczego falownik się wyłącza, czyli jak skoki napięcia wpływają na działanie fotowoltaiki?

Skoki napięcia nie są oznaką awarii instalacji PV. Dlaczego w takim razie falownik się wyłącza? Przede wszystkim, dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo Tobie i pozostałym domownikom.

Umowa z operatorem określa optymalny poziom napięcia w sieci, który powinien mieścić się w granicach od 207 V do 253 V (230 V ± 10%). Inwerter (inna nazwa falownika) działa prawidłowo, gdy napięcie utrzymuje się we wskazanym przedziale. Jeśli napięcie zbliży się do wartości 253 V nawet na sekundę, falownik wyłącza się i wraca do regularnej pracy, gdy parametry będą utrzymywać się w pożądanym przedziale.

 

Wyłączenie inwertera przypomina automatyczny restart komputera. Podstawowym celem jest ochrona całej instalacji fotowoltaicznej i zabezpieczenie jej przed niechcianymi uszkodzeniami. Dzienny bilans produkcji prądu będzie nieco mniejszy, ale dzięki temu unikniesz napraw, które mogłyby obciążyć domowy budżet.

 

Czym spowodowane są skoki napięcia?

W sieci energetycznej okresowo pojawiają się skoki napięcia, które są szczególnie widoczne w sezonie wiosenno-letnim. Wówczas instalacja fotowoltaiczna wytwarza najwięcej energii elektrycznej. W większości przypadków nadwyżki produkcji trafiają do sieci. Krajowa infrastruktura okresowo przyjmuje więcej prądu, niż może w danym momencie zmagazynować, co prowadzi do skoków napięcia.

 

Prawdopodobnie, tak jak większość właścicieli fotowoltaiki, Ty także wykorzystujesz 20%–30% energii w momencie najwyższej produkcji. Przeważnie pik jest w środku dnia, a wówczas domownicy są przeważnie w pracy lub szkole. Oznacza to, że nadwyżki trafiają do zakładu energetycznego, a pomnożone przez 1,2 miliona instalacji prosumenckich w Polsce są wyzwaniem dla sieci i mogą powodować skoki napięcia.

Czynniki wywołujące skoki napięcia

Główną przyczyną powstawania skoków napięcia jest zwiększona produkcja energii, zaburzająca działanie krajowej infrastruktury.

Istnieją także inne czynniki, które mogą negatywnie wpływać na działanie paneli fotowoltaicznych w Twoim domu:

 

 • w Twojej okolicy są duże zakłady produkcyjne;
 • korzystasz z urządzeń o dużej mocy;
 • w pobliżu domu znajduje się transformator;
 • na linii energetycznej, do której masz przyłącze, jest duża liczba modułów PV.

 

Praktycznie wszystkie wymienione przyczyny powstawania skoków napięcia są związane z infrastrukturą niezależną od Ciebie. Oznacza to dwie rzeczy:

 

 • instalacja fotowoltaiczna to bezpieczne rozwiązanie dla Twojego domu;
 • krajowa infrastruktura wymaga modernizacji.

 

Skoro fotowoltaika jest bezpieczna, to warto przyjrzeć się krajowemu systemowi przesyłu prądu. Jak wygląda jego stan techniczny i czy władze robią cokolwiek w kierunku ograniczenia liczby skoków napięcia?

Infrastruktura energetyczna w Polsce miewa zadyszkę, gdy napięcie w sieci jest zbyt wysokie

Eksperci rynku energetycznego podkreślają, że polski system nie był gotowy na tak dynamiczny wzrost liczby instalacji prosumenckich. Co więcej, krajowa instalacja nie była projektowana z myślą o dwukierunkowym przesyłaniu prądu.

 

Od 2018 r. widać znaczny przyrost liczby instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, na konferencji zorganizowanej przez Bank Ochrony Środowiska podała, że w październiku 2022 r. było w kraju ponad 1,2 miliona prosumentów. Takie liczby robią wrażenie, ale są jednocześnie wyzwaniem dla całej infrastruktury.

Rząd jednak intensywnie pracuje nad modernizacją sieci.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planuje przeznaczyć 150 miliardów (mld) złotych na transformację energetyczną do 2030 r. NFOŚiGW wydał w 2021 r. na tego rodzaju prace 3,5 mld zł, a w 2022 r. ma to być 9 mld zł.

 

Mimo ogromnych środków inwestowanych w modernizację sieci przesyłu prądu polska fotowoltaika rozwija się szybciej niż krajowa infrastruktura. Może to oznaczać skoki napięcia, ale masz możliwość, aby je zminimalizować. Pomocna będzie tu autokonsumpcja.

 

Czy autokonsumpcja rozwiąże problem skoków napięcia? Jak obniżyć przeciążenia sieci?

Autokonsumpcja to sposób, dzięki któremu można zwiększyć lokalne zużycie energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne. W tym przypadku wyprodukowana energia zostaje wykorzystana przez urządzenia domowe, a tylko jej niewielka część trafia do sieci. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zużycie całej wytworzonej energii i są na to sposoby.

 

Urządzenia zwiększające autokonsumpcję, które mogą obniżyć napięcie w sieci:

 • pompa ciepła – sprzęt wykorzystuje się do ogrzewania domu i podgrzewania CWU, a także do chłodzenia pomieszczeń latem;
 • bojler z grzałką elektryczną – urządzenie można zaprogramować tak, aby nagrzewało wodę w godzinach szczytu produkcji;
 • klimatyzacja – sprawdza się latem do chłodzenia pomieszczeń, a zimą można wykorzystywać jej funkcję grzewczą.

 

Pomocne w wykorzystaniu energii są także sprzęty AGD. Wystarczy, że ustawisz opóźnienie startu w pralce czy zmywarce, a urządzenia uruchomią się o ustalonej porze. Najlepiej zaprogramować je na włączanie się w godzinach największej produkcji prądu przez fotowoltaikę.

 

Warto podkreślić, że nie musisz wyłącznie zużywać energii, aby odciążyć krajową infrastrukturę. Masz także możliwość jej zgromadzenia. Dzięki temu, gdy zajdzie słońce, a panele nie będą produkowały prądu, wykorzystasz zapasy zebrane w ciągu dnia. W ten sposób działa magazyn energii.

Gromadź nadprodukcję energii w magazynie energii i płać mniej za prąd

Magazyn energii można porównać do dużego akumulatora, który gromadzi wszystkie nadwyżki prądu wyprodukowanego przez moduły PV, zamiast przesyłać je do sieci. W ten sposób nie tylko odciążasz sieć, ograniczając transfer energii elektrycznej, lecz także obniżasz swoje rachunki za prąd. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku rozliczeń typu net billing, które dotyczy wszystkich instalacji fotowoltaicznych powstałych po 1 kwietnia 2022 r.

 

Zarówno autokonsumpcja, jak i gromadzenie energii mogą ograniczyć skoki napięcia. Wyprodukowany prąd może zużywać pralka lub lodówka oraz pompa ciepła bądź klimatyzacja, które zapewnią w Twoim domu komfort termiczny. Z kolei magazyn energii przechowa nadwyżki do momentu, gdy panele przestaną produkować prąd lub gdy zwiększy się na niego zapotrzebowanie, np. po powrocie domowników z pracy i ze szkoły.

Fotowoltaika się wyłącza, gdy temperatura inwertera jest zbyt wysoka lub zbyt niska

Producenci podzespołów do instalacji fotowoltaicznych podają, że falownik może działać w przedziale temperatur od -25°C do +60°C. Występują jednak sytuacje, gdzie panele PV produkują energię, gdy warunki są przekroczone, ale lepiej tego unikać.

 

Falownik nagrzewa się, gdy:

 

 • temperatura otoczenia jest bardzo wysoka;
 • jest on nieodpowiednio wentylowany;
 • jest on wystawiony bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.

 

W celu uniknięcia przegrzania inwertera warto zadbać o jego wentylację i zainstalować go w miejscu, gdzie będzie chroniony przed słońcem.

 

Fotowoltaika wyłącza się w przypadku awarii w sieci

Powalony słup lub burza mogą wywołać usterki w sieci. Instalacja podłączona w tzw. systemie ON-GRID przestanie natychmiast działać w momencie wystąpienia awarii. Jest to prawidłowa reakcja, zapewniająca bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim, a także pracownikom, którzy będą pracować nad usunięciem usterki.

 

Panele fotowoltaiczne to szansa na znaczne obniżenie rachunków. Chociaż mogą pojawiać się sporadyczne przerwy w produkcji prądu nawet w słoneczny dzień, to w większości możesz je wyeliminować. Najlepiej przy pomocy doświadczonych specjalistów z firmy Corab. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać