Instalacja systemów magazynowania energii zyskuje w dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie w kontekście zaspokojenia rosnącego popytu na zrównoważoną energię. Wraz z rozwojem elektrowni fotowoltaicznych wzrosła też potrzeba stabilizacji dostaw energii elektrycznej.
Systemy magazynowania energii stanowią realne rozwiązanie dla prosumentów, pozwalając na przechowywanie i wysyłanie energii w razie potrzeby.
Grupa PGE pracuje nad stworzeniem największego w Polsce bateryjnego magazynu energii elektrycznej. Będzie się znajdował przy elektrowni w Żarnowcu. Zgodnie z planami ma charakteryzować się mocą nie mniejszą niż 200 MW i pojemnością ponad 820 MWh. Nowy magazyn energii będzie zatem jednym z największych tego rodzaju projektów w Europie.
Inwestycje w zdolności magazynowania energii nabierają coraz większego znaczenia, w miarę jak rośnie globalne zapotrzebowanie na energię odnawialną. Wiele osób inwestuje w fotowoltaikę, aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i obniżyć rachunki za prąd.
Jednak, żeby uczynić elektrownie wiatrowe oraz fotowoltaikę niezawodnymi i wydajnymi, potrzebne są rozwiązania umożliwiające magazynowanie energii. Pozwolą one na przechowywanie nadmiaru energii elektrycznej wytwarzanej w okresach szczytowych, a następnie uwalnianie jej w okresach mniejszego zapotrzebowania.
Montaż instalacji fotowoltaicznej to możliwość obniżenia rachunków z prąd. W ramach nowego systemu rozliczeń z operatorem – net-billingu – prosumenci sprzedają nadwyżki wytworzonej energii, a nie jak dotychczas magazynują je w krajowej sieci energetycznej.
Oznacza to, że kiedy dom lub firma potrzebują prądu, kupują energię z sieci, zwykle w cenach wyższych, niż sprzedają. Magazyn zintegrowany z OZE pomaga rozwiązać ten problem i efektywniej wykorzystać nadwyżki zielonej energii wyprodukowanej przez Twoją instalację.