Czy warto inwestować w domowe magazyny energii elektrycznej?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Doradcy, Dom

Instalacja systemów magazynowania energii zyskuje w dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie w kontekście zaspokojenia rosnącego popytu na zrównoważoną energię. Wraz z rozwojem elektrowni fotowoltaicznych wzrosła też potrzeba stabilizacji dostaw energii elektrycznej.

Systemy magazynowania energii stanowią realne rozwiązanie dla prosumentów, pozwalając na przechowywanie i wysyłanie energii w razie potrzeby.

Przemysł energetyczny inwestuje w OZE

Grupa PGE pracuje nad stworzeniem największego w Polsce bateryjnego magazynu energii elektrycznej. Będzie się znajdował przy elektrowni w Żarnowcu. Zgodnie z planami ma charakteryzować się mocą nie mniejszą niż 200 MW i pojemnością ponad 820 MWh. Nowy magazyn energii będzie zatem jednym z największych tego rodzaju projektów w Europie.

Energetyka dla prosumentów: inwestycja w magazyn energii

Inwestycje w zdolności magazynowania energii nabierają coraz większego znaczenia, w miarę jak rośnie globalne zapotrzebowanie na energię odnawialną. Wiele osób inwestuje w fotowoltaikę, aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i obniżyć rachunki za prąd.

 

Jednak, żeby uczynić elektrownie wiatrowe oraz fotowoltaikę niezawodnymi i wydajnymi, potrzebne są rozwiązania umożliwiające magazynowanie energii. Pozwolą one na przechowywanie nadmiaru energii elektrycznej wytwarzanej w okresach szczytowych, a następnie uwalnianie jej w okresach mniejszego zapotrzebowania.

Instalacja fotowoltaiczna i magazyn energii to stabilizacja

Montaż instalacji fotowoltaicznej to możliwość obniżenia rachunków z prąd. W ramach nowego systemu rozliczeń z operatorem – net-billingu – prosumenci sprzedają nadwyżki wytworzonej energii, a nie jak dotychczas magazynują je w krajowej sieci energetycznej.

 

Oznacza to, że kiedy dom lub firma potrzebują prądu, kupują energię z sieci, zwykle w cenach wyższych, niż sprzedają. Magazyn zintegrowany z OZE pomaga rozwiązać ten problem i efektywniej wykorzystać nadwyżki zielonej energii wyprodukowanej przez Twoją instalację.

Huawei Luna – technologie magazynowania energii

Większe inwestycje w magazyny energii to nie tylko domena spółek skarbu państwa i wielkich farm, które chcą efektywnie wykorzystać wyprodukowany prąd. Rynek energii w Polsce ewoluuje także wśród prosumentów. Rosnące ceny sprawiają, że trzeba szukać sposobów, aby zwiększyć opłacalność inwestycji w instalację PV. Pomoże w tym magazyn energii, taki jak Huawei Luna.

 

Warto zaznaczyć, że na opłacalność inwestycji ma wpływ również program Mój Prąd 4.0. Jest to bezzwrotne dofinansowanie zakupu magazynu. Jeśli zdecydujesz się na zakup fotowoltaiki i magazynu energii, kwota wsparcia będzie wyższa niż w przypadku zakupu samej instalacji PV lub akumulatora.

 

Zastanawiasz się, jaką wielkość i moc magazynu wybrać do domu lub firmy? Porozmawiaj ze specjalistą Corab, który odpowie na Twoje pytania.

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać