Świat kieruje się w stronę magazynów energii

Kategoria: Aktualności

Zgodnie z danymi BloombergNEF, w 2022 r. na rynku magazynów energii przybyły instalacje o mocy 16 GW i pojemności 35 GWh, co stanowi wzrost o 68% w porównaniu z 2021 r.

Kilka rynków ogłosiło ambitne cele w zakresie rozwoju magazynowania energii o łącznej mocy ponad 130 GW do 2030 r., jednak eksperci BloombergNEF wskazują, że efekty wdrażania będą zależały od dotacji i prowadzonych polityk energetycznych.

Przydomowe magazyny energii zdominują rynek

Tylko w krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) przybyło 4,5 GW/7,1 GWh w magazynach energii w 2022 roku. Przydomowe instalacje zdominowały rynek magazynowania energii, a trend ten utrzyma się do 2025 roku., ponieważ wysokie ceny energii elektrycznej i rządowe programy dotacyjne wspierają wdrożenia tego typu urządzeń w gospodarstwach domowych. Przykładowo w Polsce dofinansowanie do magazynów energii można było uzyskać w programie Mój Prąd 4.0.

 

Szacunki wskazują, że w 2030 roku roczny przyrost instalacji magazynowania energii powinien wynieść 88 GW/278 GW. Ten rynek mogą także zdominować Chiny, które na przestrzeni najbliższych lat wyprzedzą USA.

Źródło:  https://about.bnef.com/blog/1h-2023-energy-storage-market-outlook/

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać