Piec elektryczny. Czy warto ogrzewać nim dom?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Doradcy, Dom

Piec elektryczny kojarzony był do tej pory najczęściej z dość drogim sposobem ogrzewania domu. Jednak rozwój technologii sprawił, że korzystanie z tego typu ogrzewania jest tańsze i bardziej dostępne dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jakie są korzyści z wyboru pieców elektrycznych do ogrzewania budynków mieszkalnych?

Jak sfinansować zakup pieca elektrycznego? Co przemawia za ogrzewaniem piecem elektrycznym? Największym atutem tego rodzaju rozwiązania jest ekologiczny charakter instalacji oraz możliwość obniżenia kosztów wynikających z opłat za prąd. W tym artykule sprawdzamy dla Was, jak działa piec elektryczny i kiedy jego montaż będzie najbardziej opłacalny.

Czym jest piec elektryczny?

Każdy dom jednorodzinny musi być wyposażony w skuteczny system ogrzewania. Mimo widocznego wzrostu temperatur spowodowanych ocieplaniem się klimatu, w Polsce okres grzewczy trwa nadal nawet do 6 miesięcy. Nawet jeśli temperatury nie spadają poniżej 0, to i tak konieczne jest ogrzewanie budynku. Dlatego możemy założyć, że koszty ogrzewania stanowią istotny wydatek w całorocznym budżecie gospodarstwa domowego.

Zatem już na etapie projektowania budynku, warto rozważyć różne technologie grzewcze, aby w przyszłości zminimalizować koszty ogrzewania budynku. Jednak popularne teraz ekologiczne sposoby ogrzewania domu oraz c.w.u., nie zawsze mogą być zainstalowane w trakcie modernizacji instalacji grzewczej w starszym typie budynków. W takim przypadku, zamiast na nowo kupować kotły zasilane paliwami kopalnymi, na przykład węglem, można rozważyć instalację nowoczesnych i ekologicznych pieców elektrycznych.

Piece elektryczne to urządzenia, które z powodzeniem mogą zostać podłączone do instalacji centralnego ogrzewania. Są nie tylko ekologiczne, ale również charakteryzuje je spora oszczędność w eksploatacji. Piec elektryczny CO poradzi sobie z ogrzaniem dowolnej powierzchni budynku, a co ważniejsze jest niezwykle prosty w obsłudze. Włączanie i wyłączanie tego typu pieca zajmuje dosłownie chwilę.

Nie ma również konieczności wydzielania osobnego pomieszczenia dla kotła elektrycznego. Piec zajmuje bardzo małą powierzchnię i przypomina wiszącą skrzynkę. Nie posiada zbiornika, nie ma też konieczności gromadzenia żadnym materiałów do jego rozpalania. Piece elektryczne nie powodują zanieczyszczeń ani ryzyka zaczadzenia w przeciwieństwie do pieców gazowych. Wystarczy podłączyć go do sieci elektrycznej oraz do istniejącej instalacji CO by móc cieszyć się ciepłem w domu. 

Piec elektryczny - rodzaje

Piec elektryczny, jak już wcześniej wspomnieliśmy to małe urządzenie, które może zostać zawieszone na ścianie. Może być wykorzystywane jedynie do ogrzewania domu lub być podłączony do zasobnika ciepłej wody użytkowej, ogrzewając ją i pełniąc tym samym podwójną funkcję. Piec elektryczny może też występować w wersji stojącej, z podłączonym zasobnikiem c.w.u.

Piece elektryczne można podzielić na 3 rodzaje:
 

  • piece jednofunkcyjny,

  • piece dwufunkcyjny,

  • piec elektryczny akumulacyjny.

Piec jednofunkcyjny

Piec jednofunkcyjny służy jedynie do ogrzewania wody w instalacji grzewczej. Jest to z reguły małe urządzenie, wykorzystywane w domach jednorodzinnych.

Piec dwufunkcyjny

Piece elektryczne, które poza ogrzewaniem domu, są podłączone do zasobnika ciepłej wody użytkowe, należą do grupy pieców dwufunkcyjnych. Są z reguły większe od pieców jednofunkcyjnych i mają większą moc. Mimo że piece dwufunkcyjne są często urządzeniami stojącymi, to nadal nie zajmują na tyle miejsca, aby wydzielać dla nich osobne pomieszczenie.

Piec elektryczny akumulacyjny

Ten rodzaj pieca elektrycznego jest wykorzystywany do ogrzewania domów. Jest to rodzaj grzejnika o dużej pojemności cieplnej, który działa w dwóch stałych cyklach. Najpierw dochodzi do ładowania i magazynowania ciepła z pobieranego prądu. Kiedy grzejnik zostanie w pełni naładowany, zasilanie zostaje odcięte i rozpoczyna się faza wyładowywania. Tego typu grzejniki elektryczne mogą być ładowane w II taryfie, przez co ich eksploatacja jest znacznie tańsza od tradycyjnych pieców elektrycznych.

Jak działają kotły elektryczne?

Kotły elektryczne nie mają skomplikowanej budowy. Moglibyśmy pokusić się nawet o porównanie jej do budowy czajnika elektrycznego. Kocioł elektryczny posiada bowiem grzałkę, która jest źródłem ciepła. Grzałka to metalowy drut oporowy, który jest zabezpieczony najczęściej osłoną wykonaną z miedzi, mosiądzu lub stali nierdzewnej. Osłona ma za zadanie izolację drutu przed kontaktem z wodą. W zależności od mocy grzejnika ten może posiadać jedną lub więcej grzałek.
 

Piec wyposażony w kilka grzałek działa kaskadowo. Kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na ciepło, to uruchamiana jest kolejna grzałka, aby zapewnić optymalną moc urządzenia. Warto przy tym podkreślić, że uruchomienie kolejnych grzałek zachodzi automatycznie, bez konieczności interwencji człowieka. Pracę kotła elektrycznego, można ustawić względem temperatury panującej na zewnątrz lub wewnątrz budynku.

Piec elektryczny może być także wyposażony w termostat, który pozwala na programowanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach w określonych porach dnia. Dodatkowe wyposażenie kotłów wpływa na ich cenę, jednak w przyszłości pozwala zaoszczędzić na codziennych kosztach ogrzewania domu.

Piece jednofunkcyjne nie wymagają dużej mocy, dlatego mogą być spokojnie zasilane prądem jednofazowym o mocy 230 V. Piece dwufunkcyjne zazwyczaj potrzebują zasilania prądem trójfazowym o mocy 400 V.

Dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania kotłów elektrycznych zostały one wyposażone w ograniczniki poboru prądu, które chronią przed przeciążeniem instalacji elektrycznej. Dodatkowo, aby uchronić piec przed awarią, kotły posiadają zawór bezpieczeństwa oraz termostaty, a także układ chroniący urządzenie przed zamarzaniem.

Wszystkie te elementy wpływają na bezpieczeństwo i komfort użytkowania pieców elektrycznych. Dzięki czemu należą one do jednych z najbezpieczniejszych form ogrzewania budynków mieszkalnych, które z każdym rokiem cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów indywidualnych.

Piec elektryczny CO - ile to kosztuje?

Cena kotła elektrycznego zależy przede wszystkim od jego mocy. piece jednofunkcyjne kupimy już w przedziale od 2 do 3 tys. zł. Za dodatkowe elementy, np. programator temperatur trzeba zapłacić trochę więcej. Jednak w porównaniu z tradycyjnymi kotłami gazowymi lub na paliwa kopalne, koszt zakupu pieca elektrycznego nie jest wcale wysoki.

Największe koszty, jakie ponosimy w związku z posiadaniem kotła elektrycznego, są związane ze zużyciem energii elektrycznej. Aby nieco obniżyć rachunki, można zakupić piec elektryczny z funkcją akumulacji ciepła. Taki rodzaj pieca jest w stanie gromadzić ciepło w czasie trwania tańszej taryfy i ogrzewać dom, kiedy prąd jest droższy. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć wysokość rachunków.

Innym rozwiązaniem jest montaż instalacji OZE, np. paneli fotowoltaicznych. Dobrze dobrana moc paneli może w pełni zabezpieczyć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną, obniżając rachunki za prąd prawie do zera.

Piec na prąd, a fotowoltaika

Jakie korzyści wiążą się z posiadaniem pieca elektrycznego oraz paneli PV? Oczywiście obniżenie rachunków za energię elektryczną! Ogrzewanie elektryczne należy do najbardziej ekologicznych instalacji grzewczych. Tak samo zresztą, jak wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do generowania zielonego prądu. W połączeniu możemy uzyskać prawie darmowe, hybrydowe rozwiązanie zapewniające niezależność energetyczną domu, a dodatkowo przysłużyć się środowisku minimalizując tzw. ślad węglowy.

Aby w pełni wykorzystać potencjał takiego rozwiązania, należy dokładnie obliczyć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Najlepiej w tym celu zebrać rachunki za zużycie prądu przynajmniej z okresu ostatnich 12 miesięcy.  Do tego konieczne będzie uwzględnienie także innych czynników, m.in. rodzaju i stopnia termoizolacji domu, a także czy z fotowoltaiki chcemy ogrzewać c.w.u. Do obliczeń warto również zaliczyć planowane zakupy nowych urządzeń gospodarstwa domowego i ich potencjalne zapotrzebowanie na prąd.

Powszechnie przyjmuje się, że zapotrzebowanie na energię użytkową w starych budynkach ze słabą izolacją wynosi 200 kWh/m² na rok. Domy stare jednak po termomodernizacji mają zapotrzebowanie na energię elektryczną w wysokości około 70 kWh/m²/rok, a nowe budynki jedynie 35 kWh/m². 

Jak obliczyć zapotrzebowanie energii na ogrzanie c.w.u.? Na ogrzanie 1m³ potrzeba około 35 kWh. Zakładając, że 4 - osobowe gospodarstwo domowe zużywa 6m³ wody miesięcznie, ich zapotrzebowanie na energię do ogrzania c.w.u. wyniesie rocznie około 2,5 tys. kWh. Jednak należy jeszcze doliczyć do tego straty zbiornika oraz instalacji, co da nam około 3 tys. kWh.

Przy obliczeniach nie można pominąć również strat związanych z oddawaniem energii do sieci energetycznej. Panele fotowoltaiczne najwięcej energii produkują latem, a nadmiar prądu oddawany jest do dystrybutora. Prosument, który odda energię do sieci, ma rok na jej odebranie. Jednak nie w proporcji 1 do 1, a 1 do 0,7 lub 0,8 w zależności od mocy instalacji, jaką posiada. Zatem podczas obliczania zapotrzebowania na prąd należy również odliczyć energię, która do nas już nie wróci od dystrybutora.

Dotacje do zakupu kotła elektrycznego CO

Zmieniające się przepisy w Polsce i UE, zachęcają użytkowników tradycyjnych kotłów spalinowych, do ich wymiany na bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania domów. A takich nie brakuje. Aby zachęcić Polaków do wymiany nieekologicznych pieców, uruchomiono kilka programów, które mają na celu dofinansowanie zakupu nowoczesnych rozwiązań grzewczych.

Aktualnie osoby, które chciałyby wymienić swój stary piec na kocioł elektryczny CO, mogą skorzystać z pomocy w ramach programów:
 

 

Program Czyste Powietrze ma na celu działanie na rzecz ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które w znacznej mierze pochodzą ze spalania paliw niskiej wartości. Kwota, którą można uzyskać na dofinansowanie kotła elektrycznego, wynosi nawet 10 tys. zł. Finalna kwota wsparcia zależy jednak od dochodów gospodarstwa domowego. W ramach programu Czyste Powietrze można nie tylko zakupić piec elektryczny, ale również uzyskać wsparcie na termomodernizację budynku lub zakup paneli fotowoltaicznych. 

 

Na wymianę kotła spalinowego dofinansowanie można również otrzymać w ramach regionalnych programów. Coraz więcej gmin decyduje się na zachęcanie mieszkańców do wymianu pieców na elektryczne, aby ograniczyć ilość zanieczyszczeń powietrza. Aby otrzymać dofinansowanie, należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Najczęściej uzyskanie dofinansowania wiąże się z wizytą w domu kontrolera, który sprawdzi, czy faktycznie piec został wymieniony.

Wysokość zwrotu za poniesioną inwestycję różni się w zależności od środków, którymi dysponuje dana gmina. Szacuje się, że w ramach dofinansowania może odzyskać od 40 do 100% kosztów poniesionych na zakup nowego kotła. O dopłatę może ubiegać się nie tylko na zakup nowego kotła elektrycznego, ale także podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub instalacji z OZE. 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać