Kolektor słoneczny vs. panele fotowoltaiczne

Kategorie: Projektant, Instalator, Inwestorzy, Doradcy, Dom

Czy wiesz, jaka jest różnica pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi? Pomimo faktu, że te dwa pojęcia są często używane zamiennie, to jednak spełniają one różne funkcje. Wraz ze wzrostem popularności odnawialnych źródeł energii na rynku pojawiło się wiele rozwiązań, które skutecznie zamieniają promienie słoneczne w energię – jedne w cieplną, inne w elektryczną. Jaką zatem funkcję pełnią panele PV i solary?

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne

Zasadnicza różnica pomiędzy kolektorami solarnymi a panelami fotowoltaicznymi wynika z ich przeznaczenia. Kolektory słoneczne, zwane też solarami, pochłaniają promienie słoneczne i zamieniają je w ciepło, które jest następnie przesyłane za pomocą czynnika grzewczego (wody lub niezamarzającego płynu) do zasobnika. W ten sposób zyskujemy przede wszystkim ciepłą wodę. Z kolei panele fotowoltaiczne, zwane także panelami PV, panelami woltaicznymi, wykorzystują energię promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej, która jest następnie przetwarzana przez inwerter z prądu stałego w zmienny i wykorzystana do zasilania urządzeń domowych.

Jakie korzyści płyną z zastosowania paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Inwestorów przyciąga perspektywa znacznej obniżki rachunków za prąd oraz wymiar ekologiczny. Wpływ na tę sytuację ma także rosnąca dostępność firm oferujących usługi montażu, jak i przystępna cenowo oferta producentów poszczególnych komponentów instalacji PV.

 

Przechodząc na zieloną energię możemy stać się prosumentami. Oznacza to, że jednocześnie wytwarzamy i konsumujemy powstały prąd. W tej opcji powstałe nadwyżki prądu oddajemy do zakładu energetycznego, jednak z 20% lub 30% stratą bilansowaną rocznie. Oznacza to, że w przypadku posiadania instalacji o mocy do 10 kWp za każdy 1 kWh energii wprowadzony do sieci jako prosumenci możemy odebrać 0,8 kWh energii, a posiadacze instalacji o mocy od 10 kWp do 50 kWp - 0,7 kWh energii. 

 

Możemy również wybrać opcję magazynowania wyprodukowanych nadwyżek. Jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością, jednak ze względu na wyższe koszty zakupu instalacji, nie każdy może sobie na nie pozwolić. Akumulatory fotowoltaiczne sprawiają, że skumulowaną w nich energię można wykorzystać w okresie wzmożonego zapotrzebowania, bez strat i dodatkowych obciążeń finansowych. 

Panele fotowoltaiczne czy solary – co wybrać?

Jeśli mamy budżet i dysponujemy miejscem, to możemy zdecydować się na wybór obydwóch rozwiązań. Jednak jeśli musimy się liczyć z pewnego rodzaju ograniczeniami, to zdecydowanie inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Wyprodukowany dzięki instalacji PV prąd może być bowiem z powodzeniem wykorzystany do obsługi elektrycznych urządzeń podgrzewających wodę. W ten sposób fotowoltaika może poniekąd realizować także zadania dedykowane kolektorom.

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać