Jaka pompa ciepła do domu 130 m2?

Kategorie: Projektant, Instalator, Inwestorzy, Profesjonaliści, Biznes, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

Pompa ciepła to efektywny i ekologiczny sposób ogrzewania domu i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Obserwowany obecnie wzrost zainteresowania nowoczesnymi urządzeniami wynika zarówno z troski obywateli o środowisko naturalne, ale również z rosnących nieustannie cen paliw grzewczych.

Tanie w eksploatacji, komfortowe w użytkowaniu i objęte dofinansowaniami pompy ciepła świetnie sprawdzają się w budynkach o różnym metrażu. Jaka pompa ciepła do domu 130 m będzie odpowiednia? Jaka jest cena z montażem powietrznej pompy ciepła? Sprawdzamy!

Pompa ciepła do domu - co to takiego?

Osoby planujące budowę lub modernizację budynku stoją przed wieloma wyzwaniami - jednym z nich jest wybór ogrzewania. Na popularności, zwłaszcza w ostatnich latach, zyskują pompy ciepła, którym poświęcony jest ten artykuł. Pompa ciepła do domu to efektywne urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia budynku - powietrza, wody lub gruntu, które przy udziale prądu przekształca ją w energię wykorzystywaną w budynku.

Jak można wykorzystać pompę ciepła do domu 130 m2?

Pompa ciepła to urządzenie wielofunkcyjne, mogące zarówno ogrzewać dom, jak również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Niektóre dostępne na rynku modele są w stanie pełnić również funkcję klimatyzatora przynoszącego wytchnienie użytkownikom budynku w upalne dni.

Na czym polega działanie pompy ciepła?

 

Pompa ciepła to specyficzne urządzenie ciepłe - bo chociaż mimo swojej nazwy sama nie wytwarza ciepła, to jest w stanie pobierać je z otoczenia i przekształcać w postać wykorzystywaną w budynku. Działanie pompy ciepła oparte jest na naturalnych zjawiskach fizycznych - sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu i skraplaniu, dzięki którym możliwa jest zamiana zimna w ciepło i na odwrót. Liczne badania potwierdzają, że nowoczesne pompy ciepła są najbardziej efektywnymi urządzeniami grzewczymi.

 

Pompa ciepła do domu 130 m2 - czym kierować się przy jej wyborze?

Idealna pompa ciepła do domu 130 m2 to urządzenie, które zaspokoi zapotrzebowanie cieplne budynku i zapewni jego właścicielowi realne oszczędności. Na co w takim razie zwrócić uwagę szukając odpowiedniego urządzenia ogrzewającego budynek i podgrzewając użytkowaną w nim wodę? By mieć pewność, że pompa ciepła będzie najlepiej realizowała swoje zadanie, kluczowy jest jej dobór do powierzchni domu. Nie bez znaczenia są też kwestie mocy i sprawności urządzenia grzewczego.

 

1. Moc pompy ciepła - urządzenie dopasowane do budynku

 

Pompa ciepła do domu 130 m2, jak również do budynków o innym metrażu, powinna być dopasowana przede wszystkim pod względem mocy. Ta jako jeden z najważniejszych parametrów decydujących o efektywnej pracy pompy ciepła, uzależniona jest zarówno od powierzchni użytkowej budynku, jak również jego termoizolacyjności. Moc pompy ciepła powinna być dobrana według zapotrzebowania na moc grzewczą danego budynku.

W przypadku domów o powierzchni na poziomie 130 m2, zamieszkiwanych przez maksymalnie 4 osoby, sprawdzi się pompa ciepła o mocy grzewczej 3,5-4,5 kW. Jeżeli wybrana pompa ciepła ma nie tylko ogrzewać dom, ale też służyć podgrzewaniu c.w.u. dla czteroosobowej rodziny, to trzeba moc pompy zwiększyć o 1,2 kW. Jedna osoba zużywa przeciętnie na dobę 50 l wody o temperaturze 45°C, do przygotowania której potrzebna jest moc grzewcza 0,3 kW. A zatem do domu o powierzchni 130 m² na potrzeby ogrzewania i przygotowania c.w.u. potrzebna jest pompa ciepła o mocy grzewczej ok. 4,7-5,7 kW.

 

2. Efektywność pompy ciepła - współczynniki COP i SCOP

Moc pompy ciepła do domu 130 m2 to jednak nie wszystko. Niemniej istotna jest kwestia efektywności wybranego urządzenia. Do jej określania służą dwa współczynniki: COP i SCOP.

Współczynnik COP (ang. Coefficient Of Performance), nazywany też współczynnikiem wydajności pompy ciepła określa, jaki jest stosunek dostarczonego przez urządzenie ciepła do ogrzewania domu w stosunku do zużytej przy tym energii elektrycznej. Dobrej klasy pompa ciepła cechuje się klasą efektywności w zakresie od 3,5 do 5,5. To znaczy, że z 1 kWh pobranej energii pompa oddaje do układu grzewczego domu odpowiednio 3,5-5,5 kWh energii cieplnej. Na współczynnik COP warto zwrócić szczególną uwagę podczas porównywania ze sobą urządzeń różnych producentów.

 

Współczynnik SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance) określa natomiast ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w ciągu roku. By oszacować wartości tego współczynnika, możemy posłużyć się specjalnymi kalkulatorami online.

 

Jaka pompa ciepła do domu 130 m2 będzie najlepsza?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przypadek każdego budynku, w którym ma zostać zamontowane nowoczesne urządzenie grzewcze, należy rozpatrywać indywidualnie. Na to, jaka pompa ciepła będzie najlepsza do domu jednorodzinnego, wpływ ma wiele czynników, w tym to:

 

  • czy planowana jest budowa nowego, czy też modernizacja starego domu - choć pompy ciepła można montować bez względu na wiek budynku, to znacznie łatwiejsze jest wykonanie instalacji w powstających domach,
  • jaka jest powierzchnia użytkowa oraz konstrukcja domu - czynniki te determinują zapotrzebowanie na ciepło,
  • jak zlokalizowany jest dom - od tego może zależeć sposób pozyskiwania ciepła z otoczenia, a zatem wybór pompy ciepła określonego rodzaju,
  • jakie są oczekiwania klienta względem funkcjonalności instalowanego systemu - ogrzewanie budynku, ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie i c.w.u., dodatkowe chłodzenie budynku.

 

Uwzględniając wszystkie powyższe czynniki, firmy specjalizujące się w montażu pomp ciepła wskazują klientom optymalne rozwiązania grzewcze, dopasowane do potrzeb budynków i możliwości inwestycyjnych.

 

 

Grunt, woda czy powietrze - na jakie dolne źródło ciepła postawić?

Dolnym źródłem ciepła w pompie ciepła może być grunt, woda lub powietrze. Z tego powodu urządzeniem grzewczym może być odpowiednio pompa ciepła: gruntowa, wodna lub powietrzna.

 

Bez względu na źródło poboru ciepła, działanie pracy wszystkich pomp ciepła jest zbliżone. Urządzenie wykorzystuje energię uzyskaną z dolnego źródła, po czym oddaje ją do źródła górnego, którym jest instalacja grzewcza budynku. Za każdym razem proces ten pobiera niewielką ilość energii elektrycznej, która to jest niezbędna do zasilenia sprężarki.

 

Efektywne pompy gruntowe i wodne cenione są ze względu na możliwość stosowania jako jedyne źródło ciepła w budynku. Pompy czerpiące energię z gruntu bądź wody gruntowej najlepiej sprawdzą się w przypadku powstających budynków. Wynika to z faktu, że wymagają one przeprowadzenia prac ziemnych, które mogą okazać się problematyczne do wykonania na zagospodarowanej już działce. Wiąże się to również z bardzo wysokimi kosztami.

 

Alternatywą wobec pomp gruntowych i wodnych są tańsze pompy powietrzne, które oprócz niższej ceny zakupu, zapewniają również łatwiejszy montaż i konserwację. Będą one doskonałym wyborem zwłaszcza na niewielkich działkach. To właśnie powietrzne pompy ciepła poddamy dalszym rozważaniom.

Powietrzna pompa ciepła do domu 130 m2 - optymalny wybór?

Wybór pompy ciepła podyktowany jest zarówno możliwościami montażowymi, jak również oczekiwaniami względem urządzenia i zasobami finansowymi inwestora. Do domów o niewielkim metrażu - w naszym przypadku do 130 m2 - optymalnym rozwiązaniem często okazują się pompy powietrzne.

Urządzenia tego typu, które korzystają ze źródła ciepła, jakim jest powietrze atmosferyczne, to obecnie najczęściej wybierany typ pomp ciepła. Nie bez powodu - atrakcyjny koszt zakupu i brak konieczności budowy dolnego źródła ciepła w formie kolektora gruntowego lub sondy pionowej pozwala zrealizować przedsięwzięcie szerszemu gronu zainteresowanych.

Na wybór powietrznej pompy ciepła do domu 130 m2 powinni zdecydować się również posiadacze działek, na których nie jest możliwe wykonanie instalacji z wymiennikiem gruntowym lub źródłem wodnym.

Powietrzna pompa ciepła do domu 130 m2 - monoblok czy split?

Decydując się na montaż powietrznej pompy ciepła, inwestor musi wybrać rodzaj urządzenia - monoblok lub split. Droższe pompy monoblok tworzą zamknięty układ, dzięki czemu ich montaż jest prosty i szybki. W powietrznych pompach ciepła typu split skraplacz zamontowany jest w jednostce wewnętrznej, instalowanej wewnątrz budynku, natomiast parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny w jednostce zewnętrznej.

W wyraźnie tańszych, dwuczęściowych wersjach split montaż jest nie tylko bardziej skomplikowany, ale wymaga też od instalatorów posiadania uprawnień w zakresie f-gazów.

Dobór pompy ciepła do domu a punkt biwalentny

W prawidłowym doborze powietrznej pompy ciepła istotne jest również określenie punktu biwalentnego, wyznaczanego na podstawie wykresu charakterystyki pracy urządzenia. Jest to moment działania układu, przy którym konieczne będzie wspomaganie ogrzewania z innego źródła.

Do ustalenia punktu biwalentnego służy temperatura równowagi (Tw), która odpowiada temperaturze zewnętrznej, przy której to termodynamiczna moc pompy ciepła równa się stratom cieplnym budynku. W celu wspomagania najczęściej wykorzystuje się grzałkę elektryczną. Alternatywą dla niej jest zastosowanie istniejącego już kotła olejowego czy gazowego, a niekiedy nawet kominka z płaszczem wodnym.

 

Czy sama pompa ciepła do domu 130 m wystarczy do grzania budynku?

Wykorzystanie ciepła z powietrza atmosferycznego stanowi najłatwiejszy sposób na ogrzewanie domu i podgrzewanie wody użytkowej. Mimo to, obawy inwestorów budzi kwestia, czy omawiana w tym artykule powietrzna pompa ciepła poradzi sobie podczas silnych mrozów.

Obecnie na rynku dostępne są pompy ciepła o różnej efektywności, w tym urządzenia dostosowane do pracy w temperaturach na poziomie od -15 do nawet - 25 stopni. Przy wyborze tego rodzaju urządzeń kluczowe jest dokonanie analizy czy korzystanie z pompy będzie w naszym przypadku opłacalne. Przy niskich temperaturach lepszym rozwiązaniem może okazać się wspomaganie lub zastępowanie pompy dodatkowym źródłem ciepła, o czym pisaliśmy w poprzednim punkcie.

Dom 130 m2 i powietrzna pompa ciepła - cena z montażem

Na to, ile kosztuje pompa ciepła, wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest powierzchnia budynku, w którym ma być wykonana nowoczesna instalacja grzewcza. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia, a zatem zakupu pompy ciepła do domu 130 m2 wynosi 30-50 tys. zł.

Pompa ciepła do domu 130 m2 to nie tylko cena samego urządzenia. W kosztorysie inwestycji należy także uwzględnić montaż. Dla przypomnienia jest on najtańszy dla powietrznych pomp ciepła. Część firm instalujących tego rodzaju pompy ciepła wlicza koszt montażu w cenę zakupu urządzenia. Dodatkowe wydatki generuje skomplikowany montaż gruntowych i wodnych pomp ciepła, które wymagają przeprowadzenia prac ziemnych.

 

Pompa ciepła do domu 130 m2 - ile prądu zużyje?

Po oszacowaniu zapotrzebowania budynku na ciepło i wyliczeniu współczynnika SCOP możliwe jest określenie, ile prądu pompa ciepła do domu 130 m2 zużyje w ciągu roku. W tym celu należy skorzystać ze wzoru, w którym to zapotrzebowanie na ciepło dzielone jest przez współczynnik SCOP. Uzyskany wynik należy następnie pomnożyć przez 1 kW - tym sposobem poznamy szacowany koszt ogrzewania domu pompą ciepła.

W naszym przypadku dokonamy obliczeń dla pompy ciepła do domu 130 m2 zamieszkiwanego przez 4-osobową rodzinę. Jego roczne zapotrzebowanie na energię potrzebną zarówno do ogrzewania domu, jak i do podgrzewania wody wynosi 12 000 kWh. Wybrana pompa ciepła cechuje się współczynnikiem SCOP na poziomie 4. Dlatego też dokonujemy podzielenia 12 000 kWh przez 4, co daje nam wynik 3000 kWh.

Ekologiczna i ekonomiczna inwestycja. Czy pompa ciepła do domu 130 m2 się opłaca?

Średnia powierzchnia domów jednorodzinnych w Polsce oscyluje w zakresie 130-170 m2. Budynkom w dolnej granicy tego przedziału przyglądaliśmy się w tym artykule - próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka pompa ciepła będzie w tym przypadku odpowiednia. Właściciele domów o średnim metrażu coraz częściej decydują się na montaż tych nowoczesnych systemów grzewczych. Za ich wyborem przemawiają liczne zalety systemu.

 

Przede wszystkim, pompy ciepła, stanowiące alternatywę wobec tradycyjnych urządzeń grzewczych, cechują się wysoką efektywnością, dzięki której ogrzewają budynki i podgrzewają wodę użytkową przy niskim zużyciu energii. Inwestycja w pompę ciepła pozwala obniżyć rachunki do 2-3 tysięcy zł rocznie. Cała inwestycja zwraca się po zaledwie kilku latach.

 

Jeszcze więcej zaoszczędzić mogą ci, którzy zdecydują się na połączenie pompy ciepła z zasilającą ją instalacją fotowoltaiczną. Dla przypomnienia - z każdego 1 kWp panele PV mogą dostarczyć w ciągu roku około 980 kWh energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna może zatem w pełni pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaganą przez pompę ciepła.

 

Opłacalność inwestycji w pompę ciepła wzrasta przy zastosowaniu programów dopłat, w tym programu Czyste Powietrze. Dzięki temu koszt montażu może zrównać się z wydatkami poniesionymi przy tradycyjnym cieple źródła, takim jak kocioł grzewczy.

 

Co nie bez znaczenia, pompy ciepła są wygodne w użytkowaniu. Brak konieczności ładowania opału i rozpalania pieca to znaczna oszczędność czasu. Intuicyjne w obsłudze urządzenie może być sterowane za pomocą urządzeń mobilnych.

 

Działanie pomp ciepła jest też przyjazne środowisku - pozwala bowiem zredukować zużycie paliw kopalnych i ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Odpowiadając zatem na powyższe pytanie - tak, pompa ciepła do domu 130 m2 to opłacalne rozwiązanie. Konieczne jest przy tym właściwe dopasowanie urządzenia do zapotrzebowania energetycznego budynku, które pozwoli zmniejszyć rachunki i zapewnić użytkownikom komfort cieplny.

 

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać