Wzrost mocy wytwórczej w OZE - rekordowe wyniki

Kategoria: Aktualności

Globalna moc wytwórcza energii z odnawialnych źródeł stale rośnie, osiągając do końca 2022 r. imponującą wartość 3372 GW - tak wynika z najnowszych danych IRENA. To oznacza, że tylko w ciągu ostatniego roku do globalnego systemu energetycznego zostało dodanych 295 GW mocy z OZE, co stanowi wzrost o 9,6 proc. To najlepszy wynik w historii.

Dane zebrała i przeanalizowała IRENA - Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej – organizacja międzyrządowa mająca na celu promowanie wykorzystywania energii odnawialnej na świecie.

Wzrost mocy wytwórczej w OZE koncentruje się w kilku regionach świata

IRENA zwraca uwagę, że wzrost mocy wytwórczej w OZE koncentruje się przede wszystkim w kilku regionach świata. Największy wkład w to osiągnięcie miały Chiny, które tylko w ubiegłym roku dodały aż 141 GW mocy do nowej mocy w Azji. Dla porównania, w Europie wynosiło to 57,3 GW. W sumie, prawie połowa wszystkich nowych mocy OZE znajduje się w Azji, która może pochwalić się łącznie 1,63 TW mocy OZE do 2022 roku.

 

IRENA podkreśla, że w 2022 r. rekordowe wyniki odnotowano również w energetyce słonecznej. W skali globalnej przybyło aż 191 GW mocy w tej dziedzinie. To wynik, który pokazuje, że fotowoltaika wciąż rozwija się bardzo dynamicznie i jest jednym z kluczowych elementów globalnej transformacji energetycznej.

 

Co przyczyniło się do takiego wzrostu mocy wytwórczej z OZE?

IRENA wskazuje na kilka czynników, które przyczyniły się do takiego wzrostu mocy wytwórczej z OZE. Jednym z najważniejszych jest ciągłe obniżanie kosztów produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu takie źródła stają się coraz bardziej konkurencyjne wobec paliw kopalnych.

 

Warto również zwrócić uwagę na rozwój technologii w dziedzinie energii słonecznej i wiatrowej, które pozwoliły na zwiększenie wydajności i redukcję kosztów. Dodatkowo, rozwój rynku OZE jest wspierany przez rządy wielu krajów, które stawiają na zieloną energię i inwestują w rozwój infrastruktury.

 

Dane IRENA pokazują, że globalna moc wytwórcza energii z odnawialnych źródeł stale rośnie, a w 2022 r. wyniosła ona 3372 GW. Największy wkład w ten wzrost miał Azja, zwłaszcza Chiny, które dodały 141 GW mocy w ubiegłym roku.

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać