Komisja Europejska przedstawiła nowy pakiet legislacji, "Net-Zero Industry Act", którego celem jest wzmocnienie europejskich łańcuchów dostaw kluczowych technologii zeroemisyjnych.
Propozycja KE jest jednym z elementów planu przemysłowego Europejskiego Zielonego Ładu.
Regulacje unijne obejmują technologie zeroemisyjne takie jak turbiny wiatrowe, pompy ciepła, fotowoltaika, magazyny energii, geotermia, ogniwa paliwowe, biogaz i biometan, zielony wodór, technologie sieciowe, technologie jądrowe oraz technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CO2).
Unia Europejska planuje stworzyć klimat sprzyjający nowym inwestycjom w zdolności produkcyjne, które zapewnią co najmniej 40% potrzeb unijnych w zakresie wdrażania rozwiązań technologicznych.
Regulacje zakładają m.in. zmniejszenie barier administracyjnych, uproszczenie procesów wydawania pozwoleń, nadanie przedsięwzięciom statusu projektów strategicznych oraz wsparcie dla kadr w postaci tworzenia akademii branżowych.
W planie "Net-Zero Industry Act" przewidziane jest także powstanie Europejskiego Banku Wodoru, który ma służyć jako wsparcie dla innowacji w postaci piaskownic regulacyjnych.
Transformacja energetyczna weszła na niebezpieczną ścieżkę uzależnienia się od importu komponentów, surowców i producentów spoza Europy. Propozycja "Net-Zero Industry Act" jest dobrym krokiem w stronę wzmocnienia europejskich łańcuchów dostaw, przede wszystkim dla lokalnych producentów, takich jak Corab S.A.
Propozycja "Net-Zero Industry Act" to realna szansa na zabezpieczenie europejskich celów transformacji energetycznej i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dzięki inwestycjom w technologie zeroemisyjne i stworzeniu korzystnych warunków dla lokalnych producentów, Europa może stać się liderem w dziedzinie ochrony środowiska i zmiany klimatu.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami