Optymalizator mocy - do czego służy?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Doradcy

Optymalizator mocy to urządzenie montowane przy modułach PV lub w puszkach połączeniowych modułów. A ich zadanie to wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu, pozwalają osiągnąć wyższe zyski energii z instalacji.

Pojęcia związane z fotowoltaiką dla osoby niezwiązanej z branżą mogą wydawać się „ czarną magią ” .Dlatego stworzyliśmy cykl, który wyjaśni niewtajemniczonym sporo trudno brzmiących pojęć.

Czym jest OPTYMALIZATOR MOCY?

Optymalizator mocy to urządzenie montowane przy modułach PV lub w puszkach połączeniowych modułów. A ich zadanie to wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu, pozwalają osiągnąć wyższe zyski energii z instalacji. Moduły smart mają zintegrowany optymalizator mocy.

Szczególnie duże korzyści z zastosowania optymalizatorów mocy  pojawiają się w przypadku niedopasowania prądowo- napięciowego na modułach PV.

 

Takie niedopasowanie pojawia się nie tylko w przypadku zacienienia ogniw. Może się pojawić z uwagi na:

 

• Tolerancję parametrów prądowo-napięciowych stosowaną przez producentów.

• Nierównomierne starzenie się poszczególnych ogniw w modułach PV.

• Punktowe zabrudzenia ogniw.

• Nierównomierne nagrzewanie się modułów i ogniw w module.

• Refleksy świetlne, załamanie promieni słonecznych na krawędzi chmury.

• Uszkodzenie diod obejściowych lub ogniw w module PV.

Zasada działania optymalizatora mocy

 

Działanie optymalizatorów mocy polega na szukaniu punktu mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu PV, choć w szczegółach u różnych producentów różnie się to odbywa. Co do idei, optymalizator mocy ma za zadanie obciążyć moduł PV w sposób optymalny – czyli taki, który w danych warunkach oświetlenia zapewni na wyjściu największą możliwą moc, niezależnie od tego, jaki prąd i napięcie generują pozostałe moduły w szeregu.

 

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

 

 

Może ci
się również
spodobać