Mój Prąd 3.0 - magazyny energii muszą poczekać?

Kategorie: Projektant, Aktualności, Doradcy

Czerwiec 2021 r. przyniósł wiele znaczących informacji dla branży fotowoltaicznej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza, że planuje zmienić komunikowane wcześniej założenia programu Mój Prąd. Czego można się spodziewać?

Co wiemy o trzeciej edycji programu Mój Prąd?

Uruchomienie programu jest zaplanowane na 1 lipca 2021 r. i nabór potrwa do 22 grudnia 2021 r. (z możliwością przedłużenia lub do wyczerpania alokacji środków), a dotacje będzie można wykorzystać na domowe instalacje fotowoltaiczne. Co ważne, mimo wcześniejszych deklaracji NFOŚiGW, dotacje nie obejmą dodatkowych domowych urządzeń energetycznych, takich jak ładowarki do samochodów, magazyny ciepła i chłodu oraz inteligentne systemy zarządzania energią.

 

Wg informacji, jakie przekazał prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski, dotacje na domowe urządzenia energetyczne zostaną za to ujęte w 4. edycji programu Mój Prąd, nad którą trwają już prace i będzie ona dopasowana do planowanych zmian w zasadach rozliczeń prosumentów. Przypominamy,  że Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje od 1 stycznia 2022 r. wygaszenie systemu opustów i zastąpienie go nowym modelem zakupu i sprzedaży energii co niesie ze sobą wiele zmian dla przeszłych prosumentów.  

Budżet programu Mój Prąd

Nie znamy jeszcze całkowitego budżetu programu Mój Prąd 3.0 oraz kwoty dotacji, jaka przypadnie na pojedynczą inwestycję. Prezes NFOŚiGW poinformował, że wysokość dotacji będzie „odzwierciedlać zmiany, które zaszły na rynku PV”. 

 

O wszelkich doniesieniach dotyczących programu Mój Prąd będziemy na bieżąco informować.

Może ci
się również
spodobać