Mikroinwerter. Co to jest i jak działa? Czy warto?

Kategorie: Instalator, Inwestorzy, Profesjonaliści, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

Zbudowane z krzemu panele fotowoltaiczne to jeden z najważniejszych elementów każdej instalacji PV, przekształcającej energię słoneczną w elektryczną. Wyprodukowany w ten sposób prąd nie byłby jednak dla nas użyteczny, gdyby nie inwerter, który zamienia prąd stały w zmienny.

Na popularności zyskują mikroinwertery (falowniki) fotowoltaiczne, stanowiące alternatywę dla standardowych inwerterów. Jak działa mikroinwerter w instalacji PV? Jakie są zalety i wady jego zastosowania? Co odróżnia mikrofalownik od standardowego falownika? Ile kosztuje i kiedy się opłaca wybór mikroinwertera, a kiedy tradycyjnego falownika? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy niniejszym w artykule.

Mikroinwerter - alternatywa dla klasycznego inwertera fotowoltaicznego

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce już od kilku lat sporym zainteresowaniem. W ostatnim czasie przybywa systemów PV - montowanych głównie na dachach, ale też na gruncie, które składają się z paneli fotowoltaicznych i dodatkowych elementów. Produkowana przez moduły PV energia pozwala właścicielom instalacji znacząco ograniczyć rachunki za prąd i uniezależnić się od podwyżek jego cen, które w ostatnich latach są niestety powszechne.

 

Planując ekonomicznie i ekologicznie opłacalną instalację fotowoltaiczną i analizując ofertę producentów kluczowych elementów systemu, z pewnością natrafimy na inwertery (falowniki) oraz ich mniejszy odpowiednik - mikroinwertery, nazywane też mikrofalownikami czy mikroinwerterami solarnymi. Zwykle przeznaczone są one do pracy z jednym modułem fotowoltaicznym, choć na rynku znajdziemy również modele obsługujące dwa lub cztery panele PV.

 

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki sprawia, że z każdym rokiem przybywa nowoczesnych rozwiązań w jej zakresie. Jedna ze zmian dotyczy inwerterów. Początkowo wszystkie instalacje fotowoltaiczne budowano na centralnym falowniku zmieniającym prąd stały w prąd zmienny. Wraz z rozwojem technologii producenci wykazali się innowacyjnością. Rewolucyjne okazało się zwłaszcza wprowadzenie na rynek mikrofalowników, których temat zgłębiamy w tym artykule. 

 

Mikroinwertery fotowoltaiczne to alternatywa dla klasycznych falowników stanowiących niezbędny element każdego systemu fotowoltaicznego. Urządzenia te, choć są stosunkowo nową propozycją na rynku urządzeń fotowoltaicznych, zdążyły już zdobyć spore grono zwolenników. Nie bez powodu.

Mikroinwerter w instalacji PV - co to takiego?

Mikroinwerter, nazywany również mikrofalownikiem (analogicznie do tradycyjnego inwertera i falownika), to obok paneli PV podstawowy element każdej instalacji fotowoltaicznej montowanej na dachu lub na gruncie. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystywanie prądu wytworzonego przez panele fotowoltaiczne. Falownik przemienia bowiem prąd stały (DC) w prąd zmienny (AC), który jest potrzebny do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym, rolnym czy przez przedsiębiorców do obsługi wszelkich urządzeń działających na prąd.

 

Zarówno mikroinwertery, jak i klasyczne inwertery są niezbędne do prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej - bez nich energia, jaką produkują panele fotowoltaiczne, jest całkowicie bezużyteczna. W każdym ogniwie zachodzi bowiem zjawisko fotowoltaiczne, czyli proces przemiany energii słonecznej w elektryczną. Powstała w ten sposób energia w postaci prądu stałego nie nadaje się jednak do wykorzystania bezpośrednio po wyprodukowaniu. Konieczna jest jej zmiana w prąd zmienny o napięciu nominalnym 230 V oraz częstotliwości 50 Hz. Za zadanie to odpowiada właśnie wspomniany falownik lub mikrofalownik. 

 

Z racji powyższych faktów falownik lub mikrofalownik stanowi tak ważny element każdego systemu fotowoltaicznego. Do jego zadań, poza przekształcaniem wyprodukowanej energii elektrycznej, należy też monitorowanie pracy całej instalacji PV (a w przypadku mikrofalownika - poszczególnych modułów PV) w celu wykrycia usterek czy spadku jej wydajności.

Mikroinwerter. Co to jest i jak działa?

Jak działa klasyczny falownik do fotowoltaiki?

Aby lepiej zrozumieć, jak dokładnie działa mikroinwerter, warto najpierw poznać sam mechanizm pracy tradycyjnego inwertera. Inwerter klasyczny, określany potocznie falownikiem, jest podłączony do całej instalacji PV. To oznacza, że prąd ze wszystkich modułów fotowoltaicznych (kilku połączonych ze sobą paneli PV) płynie do jednego falownika, a z niego dalej do gniazdek lub sieci energetycznej. 

 

W przeciwieństwie do tradycyjnego falownika, w przypadku mikroinwertera prąd stały produkowany przez instalację fotowoltaiczną zamieniany jest na prąd przemienny bezpośrednio przy każdym z modułów fotowoltaicznych. Ilość mikroinwerterów jest więc zależna od wielkości i mocy wybranej przez danego inwestora instalacji.

Czym mikrofalownik różni się od standardowego falownika?

To, co odróżnia mikroinwerter (mikro oznacza tu mniejszy i o mniejszej mocy) od klasycznego inwertera, to sposób jego działania wynikający ze specyficznego montażu podzespołów. 

Jak wiemy, zasadniczym zadaniem mikroinwertera jest konwersja prądu stałego na zmienny - to pozostaje niezmienne względem klasycznego falownika.

 

Różnica w działaniu mikrofalownika polega na tym, że zamiast jednego falownika obsługującego całą instalację, każdy z paneli PV otrzymuje własny, ważący 1-2 kg inwerter mniejszego rozmiaru i o mniejszej mocy - mikroinwerter. W ten sposób powstaje tak zwana fotowoltaika niskonapięciowa. Pod jej pojęciem, jak można się domyślić, kryje się instalacja fotowoltaiczna, w przypadku której każdy moduł fotowoltaiczny wyposażony jest we własny, niezależny inwerter (mikroinwerter). Przepływające przez moduł PV napięcie jest niskie i sięga kilkudziesięciu woltów. Fotowoltaika niskonapięciowa to zatem każda instalacja PV, w której zastosowane zostały panele fotowoltaiczne z mikrofalownikami.

 

Mikrofalownik od falownika klasycznego odróżnia też moc. Zwykły inwerter przetwarza energię z całej instalacji, do czego potrzebuje większej mocy. Pojedynczy mikroinwerter obsługuje jeden moduł, dlatego jego moc nie musi być aż tak wysoka. To też wiąże się z większym obciążeniem falownika, który wykazuje mniejszą żywotność niż mikrofalownik.

Mikrofalownik - w jaki sposób zapewnia wydajność fotowoltaiki?

Główną przewagą mikrofalownika nad falownikiem jest jego wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej. W przypadku klasycznego falownika, jeżeli jeden z modułów PV ulegnie zacienieniu lub zabrudzeniu, to w efekcie wszystkie panele fotowoltaiczne dopasowują do niego swoją moc. To bardzo często prowadzi do znacznego obniżenia wydajności całej instalacji. Należy tu jednak zaznaczyć, że również klasyczne falowniki wyposażone są w specjalne zabezpieczenia, które chronią przed gwałtownymi spadkami sprawności.

 

Inaczej działają mikrofalowniki, które regulują moc dla pojedynczego modułu, a w efekcie zapewniają maksymalną wydajność systemu. Takie działanie mikrofalownika sprawia, że świetnie spełnia on swoje zadanie na dachu o niestandardowym kształcie lub nachyleniu. By czerpać korzyści z mikrofalownika, konieczny jest jednak zakup większej liczby takich urządzeń, które będą przypisane do poszczególnych modułów fotowoltaicznych. 

 

Mikrofalowniki wyposażone w układ śledzenia maksymalnego punktu mocy (MPPT) zapewniają maksymalnie wydajną pracę każdego z modułów instalacji fotowoltaicznej. Tym samym zacienienie któregokolwiek z paneli nie wpływa nawet w najmniejszym stopniu na efektywne działanie systemu. 

 

To pozwala uniknąć problemu typowego dla tradycyjnych systemów fotowoltaicznych z falownikami standardowymi, które są podatne na utratę efektywności w przypadku wystąpienia słabszych elementów w całym łańcuchu połączonych szeregowo modułów PV. Budowa instalacji fotowoltaicznej na mikrofalownikach to uzyski energii większe o nawet kilkanaście procent w porównaniu z falownikami standardowymi. Choć perspektywa osiągania aż tak dobrych wyników przyciąga inwestorów, to jednak przed montażem mikroinwerterów należy dokładnie przekalkulować koszty całej instalacji i odpowiednio oszacować własne możliwości.

Mikroinwertery - jakie są ich zalety?

Mikrofalownik w instalacji PV zapewnia jej właścicielowi szereg dodatkowych korzyści, których osiągnięcie nie byłoby możliwe przy szeregowym podłączeniu ogniw za pomocą pojedynczego inwertera. 

 

Do najważniejszy zalet mikroinwertera należą:

 

  • Możliwość rozbudowy instalacji - systemy fotowoltaiczne wyposażone w mikrofalowniki są w pełni autonomiczne, a dzięki temu łatwe do elastycznej rozbudowy, również na nietypowych dachach oraz przy ich dużym i nierównomiernym zacienieniu. W klasycznych zestawach fotowoltaicznych z jednym tylko inwerterem, zmiana mocy całej instalacji wymaga wymiany falownika lub zastosowania dodatkowego urządzenia. Tymczasem w przypadku mikroinwerterów powiększenie systemu jest całkowicie bezproblemowe i polega na dodaniu kolejnego niezależnego od reszty zestawu: modułu fotowoltaicznego wraz z jego własnym mikroinwerterem. Co istotne, taka rozbudowa jest też mniej kosztowna. 

 

  • Niezależność paneli fotowoltaicznych - dzięki mikrofalownikom każdy panel PV w instalacji pracuje samodzielnie. Niezależność mikrofalowników wyróżnia je na tle klasycznych falowników, które same obsługują wszystkie moduły jednocześnie.

 

  • Monitorowanie pracy instalacji - klasyczny inwerter pozwala właścicielowi instalacji PV na monitorowanie jej pracy jako całości. W przypadku zacienienia lub zabrudzenia pojedynczego modułu fotowoltaicznego, nie jest możliwe wskazanie odpowiedzialnego za to elementu. Pełną kontrolę nad pracą poszczególnych paneli PV zapewnia dopiero mikroinwerter, zainstalowany dla każdego z nich z osobna. 

 

  • Optymalizacja pracy instalacji fotowoltaicznej – jak już wspomnieliśmy, zastosowanie mikroinwerterów w instalacji fotowoltaicznej sprawia, że każdy z jej elementów działa niezależnie od pozostałych. Fakt ten pozwala optymalizować pracę całej instalacji PV, zwłaszcza w przypadku zacienienia modułów PV umieszczonych na dachu o niestandardowym kształcie lub mniej korzystnym nachyleniu względem słońca. Na działanie instalacji PV wyposażonej w mikroinwertery nie wpływa bowiem osłabione (na przykład przez zacienienie) pojedynczego modułu. 

 

  • Ograniczenie strat energii - kolejny atut mikrofalowników związany jest z ich efektywnością nawet mimo zacienienia czy zabrudzenia modułów PV. Chociaż energia zgromadzona przez instalację fotowoltaiczną będzie w tej sytuacji mniejsza, to jedynie o część jednego mniej wydajnego panelu PV. Mikrofalowniki zapobiegają w ten sposób spadkowi produkcji energii elektrycznej. Strat nie generuje też przesyłanie wyprodukowanego prądu do sieci.

 

  • Gwarancja na mikrofalownik - za wyborem mikrofalownika przemawia również dłuższa gwarancja na urządzenie, która wynosi nawet 25 lat. Klasyczne falowniki sprzedawane są z gwarancją minimum 5-letnią, a zwykle 10-15-letnią. W ofercie producentów fotowoltaiki trudno znaleźć standardowe falowniki z równie długą gwarancją, co ta standardowa dla mikrofalowników. 

Mikroinwertery - jakie mają wady?

Jak każde rozwiązanie, tak i mikroinwertery mają nie tylko zalety, ale i wady. Za najważniejszą z nich uznawana jest awaryjność mikrofalowników w instalacjach PV. Mikroinwertery, choć cenione za swoją żywotność i dłuższą ochronę producenta, nie są niestety mniej podatne na uszkodzenia. 

 

Inaczej niż klasyczne falowniki, mikrofalowniki montuje się bezpośrednio pod panelami fotowoltaicznymi, przez co poddawane są one działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich choćby jak temperatura towarzysząca nagrzewaniu się modułów. W polskim klimacie instalacje PV nie są narażone na działanie aż tak ekstremalnych temperatur, przez co ryzyko uszkodzenia mikrofalownika i skrócenia jego żywotności nie jest wcale tak duże.

 

Awaryjność mikrofalowników nie jest z reguły związana z niską jakością podzespołów urządzenia, ale sposobem ich funkcjonowania. Dodatkowe komponenty o bardziej skomplikowanej budowie są bardziej narażone na awarie. Szacuje się, że w przypadku mikrofalowników ryzyko to wzrasta kilkukrotnie w porównaniu do instalacji PV działających w oparciu o klasyczny falownik zmieniający prąd stały na zmienny.

 

Z awaryjnością mikrofalowników wiąże się również kolejna ich potencjalna wada - trudność serwisowania. Standardowe inwertery fotowoltaiczne montowane są w miejscach łatwo dostępnych, takich jak garaż czy piwnica, przez co w razie awarii ich naprawa nie stanowi najmniejszego problemu. Są łatwo dostępne, a ich ewentualna naprawa nie zależy od pogody. Mikroinwertery natomiast, jak wskazaliśmy wcześniej, montowane są pod panelami fotowoltaicznymi, a zatem zwykle na dachu. W razie konieczności wykonania prac naprawczych, niezbędne może okazać się zatem wykorzystanie specjalnych rusztowań i podnośników. Do prac tego typu potrzebna jest nie tylko dobra pogoda i doświadczony serwisant z uprawnieniami, który zdemontuje panel PV i wymieni obsługujący go uszkodzony mikroinwerter. Serwisowanie klasycznych falowników jest natomiast możliwe o każdej porze i z poziomu gruntu.

 

Wadą mikrofalowników jest też brak możliwości ich zastosowania z nowoczesnymi akumulatorami litowo-jonowymi. Z tego powodu nie można rozbudowywać systemów opartych o mikroinwertery o systemy magazynowania energii. Problematyczna może okazać się nawet kwestia fal o częstotliwości radiowej emitowanych przez montowane na dachu mikrofalowniki. Mogą one prowadzić do powstawania zakłóceń w działaniu komunikacji bezprzewodowej czy odbioru radia i telewizji. Większe jest też ryzyko wystąpienia pożaru instalacji z mikroinwerterami, które związane jest z większą liczbą połączeń i przewodów.

 

Minusem mikrofalowników może być również ich cena, która wynika z konieczności dopasowania liczby urządzeń do liczby paneli fotowoltaicznych. W efekcie instalacje PV oparte wyłącznie na jednym klasycznym falowniku są tańsze w zakupie niż te wykorzystujące mikrofalowniki. Z drugiej jednak strony, koszty początkowe zwracają się szybciej w przypadku cechujących się wysoką wydajnością mikroinwerterów.

Ile kosztują mikroinwrtery?

Inwestycja w fotowoltaikę to wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena kompletnego systemu zależy przede wszystkim od jego mocy i wybranych paneli fotowoltaicznych. Średnio 20-30% kosztów stanowi też zakup falownika. Drugi najważniejszy po panelach PV element instalacji odgrywa w niej niezwykle ważną rolę, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

Zwłaszcza że awaria kiepskiej jakości inwertera może pozbawić nas dostępu do produkowanej ze słońca energii. To z kolei przekłada się na potencjalne zyski i czas zwrotu z inwestycji w zieloną energię.

 

To właśnie ten problem - ewentualnych przerw w pracy instalacji fotowoltaicznej, ogranicza zakup mikroinwertera. Zakup kilku, kilkunastu, a w przypadku dużych systemów nawet kilkudziesięciu tego typu urządzeń (wartych kilkaset złotych za sztukę) jest oczywiście droższy niż zakup pojedynczego inwertera (wartego od kilku do kilkunastu tysięcy złotych), który obsługuje cały system. Koszty zakupu mikrofalownika rosną proporcjonalnie do liczby paneli PV, a finalna różnica w cenie między klasycznym falownikiem może wynieść do kilku tysięcy złotych.

Mikroinwerter czy inwerter klasyczny - który sprawdzi się lepiej?

Zanim zdecydujemy: mikroinwerter czy inwerter klasyczny, warto zastanowić się nad tym, jakie możliwości dają nam oba urządzenia, których głównym zadaniem jest wspieranie efektywnej pracy całej instalacji PV.

Ceny mikroinwerterów i klasycznych falowników

Analizując zasadność zastosowania mikroinwerterów warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę ich cenę. Koszt wyposażonej w nie instalacji fotowoltaicznej będzie z pewnością wyższy niż tej opartej na klasycznym inwerterze. Finalna cena związana jest z koniecznością zakupu wielu mikrofalowników zamiast jednego falownika.

Żywotność mikroinwerterów oraz standardowych inwerterów

Rozpatrując kwestię żywotności urządzenia, lepszym wyborem będzie natomiast mikroinwerter. Urządzenia podłączane do każdego modułu PV z osobna podlegają mniejszym obciążeniom, co wpływa na ich czas pracy. W przypadku awarii wystarczająca jest wymiana jednego uszkodzonego mikroinwertera, bez którego instalacja może dalej działać - co nie byłoby możliwe w przypadku pojedynczego falownika klasycznego. Bardziej kosztowna okaże się natomiast wymiana kilku mikroinwerterów po zakończeniu ich eksploatacji.

Bezpieczeństwo instalacji PV z mikroinwerterami i falownikami klasycznymi

Z przeprowadzonych badań wynika, że pożary instalacji fotowoltaicznych bardzo często powodowane są przez złącza DC. Błędy w montażu czy używanie zamienników znacznie zwiększa ryzyko zapłonu, co negatywnie wpływa na pracę całej instalacji PV i przestoje w produkcji energii elektrycznej. Musimy pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne korzystające z mikroinwerterów mają większą ilość takich złączeń. 

 

Poza pożarami na bezpieczeństwo instalacji PV wpływają także odpowiednio zamontowane złącza. W przypadku źle wykonanych styków istnieje ryzyko większych strat w produkcji zielonej energii. Co ważne, cała instalacja jest bardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych, co w konsekwencji skutkować może przepięciami i znacznym ograniczeniem pracy poszczególnych modułów fotowoltaicznych, nie wspominając już o całkowitej awarii systemu.

Oddziaływanie na inne urządzenia domowe

Zamontowane pod panelami PV mikroinwertery emitują fale o częstotliwości radiowej. W przypadku instalacji PV o większej mocy, gdzie zastosowanych jest od kilku do kilkunastu paneli PV oraz mikrofalowników, ich działanie może negatywnie wpływać na odbiór sygnału radiowego i telewizyjnego. W takiej sytuacji musimy liczyć się z koniecznością przeniesienia posiadanej anteny satelitarnej w inne miejsce i ponowne ustawienie całej instalacji TV-SAT.

Zestaw fotowoltaiczny z mikroinwerterem - kiedy jego zastosowanie się opłaca?

Czy, i jeśli tak to, kiedy, opłaca się zainwestować w mikroinwerter, skoro wykonuje dokładnie tę samą pracę co inwerter? Zakup mikroinwertera, a właściwie mikroinwerterów, w określonych przypadkach będzie jak najbardziej uzasadniony.

 

Mikroinwertery to odpowiednia propozycja dla inwestorów, którzy mają w planach dalszą rozbudowę instalacji fotowoltaicznej. Decydując się na standardowy falownik, muszą oni liczyć się z tym, że zakup dodatkowych paneli PV znacznie obciąży urządzenie. Instalacje z mikroinwerterami można tymczasem bezproblemowo rozbudowywać, dodając kolejne panele fotowoltaiczne i mikroinwertery, bez straty na efektywności systemu. Co ważne, mikroinwertery można stosować w instalacjach zbudowanych z zaledwie jednego czy kilku modułów fotowoltaicznych.

 

Wybór mikrofalowników, zamiast falownika, powinni rozważyć też posiadacze instalacji fotowoltaicznych narażonych na ruchomy cień zakrywający moduły. Mikroinwertery to praktyczne rozwiązanie w przypadku dachów o skomplikowanej konstrukcji o różnym nachyleniu czy kącie padania promieni słonecznych. Również tam, gdzie zachodzi ryzyko występowania różnego rodzaju zabrudzeń, technologia mikroinwerterów zda egzamin. 

 

Opcja łatwej rozbudowy systemu, dłuższa żywotność czy większe bezpieczeństwo – te dodatkowe zalety mikrofalownika, które przedstawiliśmy wcześniej, gwarantują optymalne uzyski energii, co przemawia za przeznaczeniem większej sumy na zakup grupy podzespołów.

Klasyczny falownik – kiedy warto go wybrać zamiast mikroinwerterów

W przypadku dachów o prostej budowie i takich, na których nie występuje znaczne zacienienie, wystarczający będzie klasyczny inwerter obsługujący całą instalację. Warto postawić na jego zakup również wtedy, jeśli zależy nam na łatwej naprawie urządzenia przetwarzającego wyprodukowaną energię. Łatwa dostępność sprawia, że w przypadku awarii serwisant bez problemu dotrze do urządzenia, bez względu na panujące akurat warunki atmosferyczne. Co równie ważne, standardowe urządzenia, choć mniej wydajne w porównaniu do mikroinwerterów, są nie tylko tańsze w serwisowaniu, ale również w zakupie, co szczególnie docenią inwestorzy finansujący przedsięwzięcie fotowoltaiczne z własnych środków. 

 

Za wyborem klasycznego falownika przemawia też fakt, że można wykorzystać je w instalacjach, które wyposażone są w akumulatory fotowoltaiczne litowo-jonowe. W ten sposób inwestorzy zyskują niezależność energetyczną nawet tam, gdzie podłączenie do sieci energetycznej nie jest możliwe przez wzgląd na lokalne uwarunkowania.

 

Wybór klasycznego falownika to także zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie przez wzgląd na dostępność rynkową oraz doświadczenie ekip montażowych w ich instalacji. Wybierając może i nieco mniej innowacyjne rozwiązanie, zyskujemy jednak większą szansę na łatwą obsługę serwisową czy naprawę inwertera. Aspekt ten także należy uwzględnić w kalkulacjach opłacalności całej inwestycji w OZE.

Klasyczne falowniki, z racji obsługi całej instalacji PV, podczas montażu wymagają mniejszej ilości złącz. Przez to ryzyko rozszczelnienia fotowoltaiki, powstania zwarć, przepięć, pożarów czy spadku wydajności jest mniejsze.

 

Z tych wszystkich powodów warto już na etapie planowania inwestycji w fotowoltaikę dobrze zastanowić się, jaki typ inwertera wybrać. Dzięki temu w perspektywie długoterminowej będziemy cieszyć się optymalną wydajnością naszej przydomowej elektrowni słonecznej i czerpać korzyści w postaci szybkiego zwrotu z kosztownej inwestycji.

Instalacja fotowoltaiczna z optymalizatorem mocy - optymalny wybór?

Alternatywą wobec mikrofalownika jest nie tylko klasyczny falownik, ale również optymalizator mocy. To tanie i bezpieczne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać posiadacze zacienionych i wielospadowych dachów, którzy chcą cieszyć się wydajną pracą instalacji bez ryzyka awarii. Urządzenie zapewnia maksymalny uzysk energii nawet w trudnych warunkach. Atrakcyjna jest również jego cena, porównywalna do tradycyjnego inwertera.

 

Jak działa optymalizator mocy paneli fotowoltaicznych? To proste - urządzenie wyszukuje maksymalny punkt mocy (MPPT), dzięki czemu przyczynia się do zwiększenia mocy wyjściowej poszczególnego modułu, a tym samym zwiększenia pochodzących z niego uzysków. Optymalizator ma zatem podobne właściwości co mikrofalownik, w odróżnieniu, od którego jest tańszy. Wymaga on jednak podłączenia do inwertera centralnego, który przekształca energię wyprodukowaną przez panele. Sam optymalizator nie ma takiej zdolności.

Dofinansowanie Mój Prąd 3.0 – czy obejmuje mikroinwertery?

Z początkiem lipca 2021 roku ruszyła kolejna edycja rządowego programu dofinansowań do fotowoltaiki Mój Prąd 3.0. Jak i w poprzednich edycjach, także i teraz zainteresowanie możliwością pozyskania środków na fotowoltaikę jest bardzo duże. W ramach dofinansowania otrzymać można do 3000 zł na zakup i montaż instalacji PV, jednak nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych. Warunkiem otrzymania dofinansowania do fotowoltaiki z programu Mój Prąd 3.0 jest zakup nowych urządzeń wchodzących w skład instalacji PV, których data produkcji w chwili montażu nie przekracza okresu 24 miesięcy. Co ważne, jak wynika z danych opublikowanych na oficjalnej stronie internetowej programu dofinansowań do fotowoltaiki, wsparcie obejmuje zarówno zakup tradycyjnego inwertera, jak i mikrofalowników. 

 

Niestety pula dostępnych w tej edycji programu Mój Prąd 3.0 środków jest dużo mniejsza i wynosi 534 mln zł. Szacuje się, że wystarczy ich dla 178 tys. osób chcących skorzystać z „zielonej” energii. Jeśli więc planujemy w najbliższym czasie montaż fotowoltaiki, warto już dziś złożyć wniosek o dofinansowanie drogą elektroniczną poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Trzeba przy tym pamiętać, że wsparciem finansowym objęte są aktualnie tylko nowe inwestycje PV o mocy od 2 kW do 10 kW. Wnioski składać mogą osoby fizyczne, które widnieją jako strona zawartej z zakładem energetycznym umowy. W przeciwnym wypadku, gdy o dofinansowanie w ramach rządowego programu dotacji Mój Prąd 3.0 stara się inna osoba zamieszkująca dane gospodarstwo domowe, potrzebne będzie złożenie dodatkowego oświadczenia. Nabór wniosków zaplanowany jest do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania puli dostępnych środków. Ta, z racji dużego zainteresowania fotowoltaiką, w bardzo szybkim tempie maleje.

Mikroinwerter fotowoltaiczny - podsumowanie

Zakup i montaż fotowoltaiki to spora inwestycja, dlatego też osoby decydujące się na takie przedsięwzięcie powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich komponentów całego systemu. Poza panelami fotowoltaicznymi, które są sercem instalacji PV, kluczową w niej rolę odgrywa też inwerter zamieniający prąd stały w prąd przemienny. Bez niego nie byłoby możliwe wykorzystanie energii wyprodukowanej przez panele PV z promieniowania słonecznego do obsługi urządzeń domowych czy tych wykorzystywanych przez firmy w ich codziennej działalności, a także w gospodarstwach rolnych. 

 

Dobrze zatem, by zakupione urządzenie zapewniało wydajną i bezawaryjną pracę całego systemu fotowoltaicznego przez długie lata. Wybór odpowiedniego inwertera nie jest jednak prosty - podjęcia decyzji nie ułatwia szeroka gama produktów dostępnych na rynku, w tym coraz popularniejszych mikroinwerterów. Przydatna z tego powodu jest wiedza o różnicach pomiędzy tymi dwoma typami urządzeń.

 

Wielu inwestorów, zwłaszcza w ostatnim czasie, staje przed wyborem, czy zastąpić klasyczny inwerter i zdecydować się na coraz popularniejsze mikroinwertery fotowoltaiczne. Jak wykazaliśmy w powyższym artykule, mikrofalownik znacząco usprawnia pracę systemu fotowoltaicznego w przypadku zacienionego dachu, a jednocześnie zwiększa ryzyko ewentualnej awarii. Pod uwagę należy wziąć także fakt, czy w przyszłości instalacja będzie rozbudowywana oraz czy zależy nam instalacji akumulatorów do fotowoltaiki. Niestety dostępne obecnie na rynku mikroinwertery nie obsługują instalacji wyposażonych w baterie litowo-jonowe. Planując więc inwestycje z wykorzystaniem magazynów energii musimy pamiętać, że jedynym wyborem jest falownik klasyczny. Bilans zalet i wad montażu mikrofalowników zależy zatem od indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora, jak też konstrukcji dachu, na której powstanie instalacja.

 

Nie zapominajmy, że wybór konkretnego rozwiązania wpływa nie tylko na optymalizację produkcji energii, ale również na koszty wykonania i użytkowania całej instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja w OZE, jak każda inna, powinna być rentowna i przynosić inwestorowi wymierne korzyści. W przypadku fotowoltaiki ważne jest więc, aby moc instalacji, jak i jej poszczególne elementy wspierały bezawaryjną pracę całego systemu. W ten sposób pozyskana ze słońca energia znacznie obniży nasze comiesięczne zobowiązania wobec zakładu energetycznego, ale także pozwoli skrócić okres zwrotu z inwestycji. Wówczas już po 6-8 latach wyraźnie odczujemy korzyści z posiadania przydomowej elektrowni słonecznej. W dopasowaniu odpowiedniego rozwiązania warto więc skorzystać z wiedzy ekspertów w zakresie fotowoltaiki, którzy posiadają w tym temacie doświadczenie potwierdzone bogatym portfolio realizacji. Szczególnie pomocna jest przeprowadzona przez nich profesjonalna symulacja zapotrzebowania na moc fotowoltaiki czy zacienienia instalacji PV w ciągu roku, która ułatwia wybór właściwego falownika.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać