W systemie fotowoltaicznym panele PV i falownik pozwalają na przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię, która może być następnie wykorzystana do zasilania urządzeń elektrycznych. Jednak w momencie, gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na dostarczenie wystarczającej ilości energii, wówczas zastosowanie magazynu energii pozwala na skumulowanie energii, która została wyprodukowana wcześniej i użycie jej w okresie wzmożonego zapotrzebowania.
Magazyny energii PV są szczególnie przydatne w przypadku systemów off-grid, czyli niepodłączonych do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z urządzeń w przypadku awarii zasilania lub w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.
Warto przy tym dodać, że zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polską Izbę Magazynowania Energii i Elektromobilności (PIME) na koniec 2022 roku w Polsce działało blisko 7 000 przydomowych magazynów energii, których łączna moc plasowała się na poziomie 27,5 MW, a pojemność wynosiła 55 MWh. Co ciekawe, koło 2 000 akumulatorów do fotowoltaiki zostało zainstalowanych od 2021 roku, czyli od chwili pojawienia się planów dotacji na zakup magazynów energii.
Jak widać, zainteresowanie tematem rośnie. Warto więc już teraz poznać możliwości magazynów energii Corab Encor, aby maksymalizować poziom autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej w instalacjach PV.