Jaki bufor do pompy ciepła?

Kategorie: Projektant, Instalator, Aktualności, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia budynków, cenione za efektywność działania i walory ekologiczne. Aby zapewnić optymalną wydajność i komfort użytkowania systemów, niezbędne jest stosowanie odpowiednich akcesoriów, w tym buforów do pompy ciepła.

Jaki bufor do pompy ciepła wybrać, aby spełniał swoją rolę? Jaki bufor do pompy ciepła z grzejnikami, a jaki dla budynków z ogrzewaniem podłogowym będzie odpowiedni? Omawiamy rolę bufora i czynniki decydujące o jego wyborze do danego systemu.

Co to jest bufor do pompy ciepła?

Coraz większa liczba inwestorów decyduje się na ekologiczne, ekonomiczne i praktycznie bezobsługowe rozwiązanie w postaci pompy ciepła. Aby zwiększyć efektywność i trwałość systemu grzewczego opartego na pompie ciepła, stosuje się zbiorniki buforowe, potocznie nazywane buforami.

Bufor do pompy ciepła to zbiornik mający za zadanie przechowywanie ciepła i jego stopniowe oddawanie do systemu ogrzewania – np. grzejników lub ogrzewania podłogowego. Zbiorniki magazynujące ciepło wytwarzane przez pompę ciepła umożliwiają równomierne jego rozprowadzenie w danym budynku w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania. 

Natomiast w instalacjach pompami ciepła ta funkcja traci na znaczeniu na rzecz zwiększenia ilości wody w instalacji, co powoduje utrzymanie stabilnej różnicy temperatury, a w przypadku pomp powietrze-woda daje też odpowiedni zład wody do odszronienia jednostki zewnętrznej.

W tym znaczeniu bufor stanowi nieodłączny element systemów z pompami ciepła, w których umożliwia zoptymalizowanie działania urządzeń i zapewnia komfort ich użytkownikom. Dzięki stabilizacji pracy pompy ciepła redukuje częstotliwość jej cykli załączania się, co z kolei przekłada się na wydajne, oszczędne i bezawaryjne działanie urządzeń.

 

Jak działa bufor do pompy ciepła?

Działanie bufora do pompy ciepła polega na magazynowaniu ciepła, które jest wytwarzane przez pompę ciepła w trakcie jej pracy. W sytuacji, kiedy temperatura wewnętrzna budynku spada poniżej ustawionego poziomu, pompa ciepła zaczyna działać – po to, aby dostarczyć dodatkowe ciepło. 

Wygenerowane ciepło jest następnie przesyłane do bufora, w którym jest magazynowane do czasu, kiedy będzie wymagane do ogrzania budynku. Tym sposobem bufor do pompy ciepła redukuje cykle pracy pompy ciepła i jednocześnie pomaga w utrzymaniu stałej temperatury w budynku. To z kolei znajduje przełożenie w znacznych oszczędnościach energii i wydłużeniu żywotności pompy ciepła.

Bufor może działać również jako zabezpieczenie przed przegrzaniem pompy ciepła poprzez absorpcję nadmiaru ciepła, gdy chwilowa produkcja jest znacznie większa niż bieżące potrzeby.

 

Dlaczego warto zastosować bufor w instalacji z pompą ciepła?

Bez wątpienia pompa ciepła wyposażona w bufor niesie ze sobą istotne korzyści, szczególnie pod względem optymalizacji pracy systemu, redukcji kosztów eksploatacji i komfortu użytkowania. Te korzyści sprawiają, że zastosowanie bufora jest zalecane dla większości tego rodzaju systemów. 

Bufor do pomp ciepła:

  • redukuje częstotliwość pracy pompy ciepła, co wydłuża jej żywotność,
  • zwiększa pojemność wodną systemu grzewczego – co zapewnia utrzymanie właściwej różnicy temperatury w instalacji,
  • zapewnia stabilny przepływ cieczy grzewczej w układzie,
  • magazynuje ciepło, które można wykorzystać przy dynamicznych zmianach zapotrzebowania
  • zapewnia odpowiedni zład do odszronienia pomp powietrznych,
  • używany jest w przypadku integracji z dodatkowymi źródłami ciepła, np. kotłem gazowym

 

Wybór zastosowania bufora w instalacji pompy ciepła jest uzależniony od różnych czynników, takich jak moc pompy, rodzaj ogrzewania (grzejniki lub ogrzewanie podłogowe) oraz indywidualne preferencje użytkowników. 

 

Czym kierować się przy wyborze bufora do pompy ciepła?

Zbiornik buforowy ciepła odgrywa istotną rolę w instalacjach zasilanych pompami ciepła. Jest niezbędny do zapewnienia optymalnej wydajności całego systemu poprzez magazynowanie ciepła. Pojemność bufora – najważniejszy z parametrów zbiornika – powinna być dostosowana do mocy pompy ciepła oraz powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. 

Poza samą pojemnością należy wskazać na kilka dodatkowych czynników, które powinny być brane przy wyborze bufora do pompy ciepła. To przede wszystkim efektywna izolacja bufora, która minimalizuje straty ciepła ze zbiornika, możliwość wykorzystania go do chłodzenia czy rozstaw króćców dających możliwość wykorzystania jak największej objętości zbiornika.

Jaki bufor do pompy ciepła z grzejnikami będzie najlepszy?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki bufor do pompy ciepła będzie najlepszy dla danej pompy ciepła. Przy podejmowaniu decyzji należy brać pod uwagę objętość bufora, która powinna być dostatecznie duża, aby zapewnić odpowiednią ilość energii do zasilania grzejników i zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. 

Przyjmuje się, że w przypadku systemów z pompami typu on/off oraz grzejnikami pojemność bufora powinna wynosić około 20 litrów na każdy kilowat mocy instalacji. W przypadku systemów z ogrzewaniem podłogowym opartymi na pompach inverterowych wartość ta może być dwukrotnie mniejsza niż dla systemów z grzejnikami (10 l / kW).

 

Jaki bufor do pompy ciepła 8 kW wybrać?

Pojemność bufora powinna być dostosowana indywidualnie do mocy pompy ciepła oraz rodzaju systemu grzewczego w pomieszczeniu docelowym. Zatem jaki bufor do pompy ciepła 8 kW będzie odpowiedni? W przypadku pomp mających moc 8 kW zalecana pojemność bufora powinna mieścić się w zakresie od 80 do 160 litrów. Ostateczny wybór zależeć będzie od rodzaju emiterów ciepła stosowanych w danym systemie – grzejników lub ogrzewania podłogowego. Jaki bufor do pompy ciepła z grzejnikami wybrać? W przypadku, kiedy budynek korzysta wyłącznie z klasycznego ogrzewania grzejnikami, to bufor powinien mieć minimalną pojemność 160 l. Nie będzie wielkim błędem dobranie nieco większej pojemności, jednakże zwiększenie jej kilkukrotnie w stosunku do potrzeb doborowych będzie skutkować większym zużyciem energii przez pompę ciepła.

Jaki bufor do pompy ciepła 10 kW wybrać?

Przy takim metrażu i mocy pompy ciepła wynoszącej 10 kW, odpowiednim wyborem będzie bufor z pojemnością na poziomie minimalnym 100-200 l. Minimum 200 l pojemności powinien mieć bufor w pompie ciepła działającej z grzejnikami. 

 

Jaki bufor do pompy ciepła 12 kW?

W przypadku pompy ciepła o mocy 12 kW minimalna wielkość bufora wynosi 120-240 l w przypadku zasilania ogrzewaniem podłogowym. Z kolei w budynkach, w których funkcjonuje instalacja c.o. z samymi grzejnikami, zalecane jest zastosowanie bufora pompy ciepła o pojemności powyżej nie mniejszej niż 240 l.

Jaki bufor do pompy ciepła 16 kW?

W instalacjach z pompą ciepła o mocy 16 kW – gdy zastosowano ogrzewanie podłogowe – najlepszym wyborem będzie zbiornik buforowy o pojemności w zakresie 160-320 l. Natomiast w budynku ogrzewanym grzejnikami, niezbędne będzie zastosowanie odpowiednio większego bufora (minimum 320 l).

 

 

Wybór właściwego bufora do pompy ciepła. Dlaczego tak ważny?

Dobór właściwego bufora do pompy ciepła jest ważnym aspektem przy projektowaniu efektywnego systemu grzewczego. Nieprawidłowy wybór bufora dla pompy ciepła może prowadzić do różnorodnych konsekwencji, które negatywnie odbiją się wydajności i kosztach eksploatacji urządzenia. 

W przypadku zbyt małego bufora mogą wystąpić częste cykle włączania i wyłączania pompy ciepła, co zwiększy zużycie energii i skróci okres użytkowania systemu. 

Niewystarczająca pojemność bufora ogranicza możliwość przechowywania nadmiarowego ciepła, co spowoduje utratę potencjalnego źródła.

Zbyt duży bufor dla pompy ciepła może z kolei prowadzić do niskiej efektywności wykorzystania ciepła, wydłużając czas nagrzewania wody oraz generując duże straty energii. Swój wybór warto więc skonsultować z fachowcem.

 

Może ci
się również
spodobać