Jaką temperaturę ustawić na pompie ciepła?

Kategorie: Projektant, Instalator, Aktualności, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

Jednym z kluczowych zagadnień związanych z użytkowaniem pomp ciepła jest takie ustalenie ich temperatury pracy, które zapewni optymalną wydajność systemu i komfort użytkownikom przy minimalnym koszcie eksploatacji.

Przedstawiamy czynniki wpływające na to, jaką temperaturę ustawić na pompie ciepła wraz z dobrymi praktykami dotyczącymi optymalnego ustawienia urządzenia. 

Wydajność i efektywność systemu. Jaka temperatura na pompie ciepła? 

Pompa ciepła – urządzenie, które korzysta z energii otoczenia w celu ogrzewania i chłodzenia wnętrz, to ekologiczna alternatywa dla konwencjonalnych systemów grzewczych. Pozwala na oszczędność energii i obniżenie rachunków, co wpływa na rosnącą w ostatnich latach popularność tego rodzaju rozwiązań. By czerpać płynące z nich korzyści, niezbędne jest właściwe ustalenie temperatury pracy pompy ciepła, od których zależy wydajność i efektywność tego często wybieranego obecnie urządzenia. 

To, jaka temperatura na pompie ciepła zostanie ustawiona, ma zasadniczy wpływ na ilość energii zużywanej przez system. Z jednej strony zbyt niska temperatura na zasilaniu instalacji z pompy ciepły może skutkować brakiem komfortu cieplnego, z drugiej – zbyt wysoka może powodować przegrzanie systemu i nadmierną konsumpcją energii.

Jaka temperatura na pompie ciepła uznawana jest za optymalną? Czy jest stała czy też zmienia się zależnie od pory roku? Jak oszczędzić energię dzięki odpowiedniemu ustawieniu temperatury pompy ciepła? Te i inne pytania często nurtują inwestorów, którzy chcą maksymalizować korzyści z korzystania z pompy ciepła.

Kluczowym wyzwaniem staje się ustawienie temperatury pompy ciepła na optymalnym poziomie – takim, który zapewni użytkownikom komfort przy możliwie minimalnym zużyciu energii. 

 

Pompa ciepła – temperatura. Od czego zależy jej ustawienie?

Odpowiednie ustalenie temperatury na pompie ciepła jest niezbędne dla zapewnienia jej optymalnej wydajności oraz minimalizacji zużycia energii. Jeśli zastanawiasz się, jaka temperatura na pompie ciepła jest optymalna, to musisz wiedzieć, że przy jej ustawieniu należy brać pod uwagę sezonową zmienność temperatury otoczenia. W okresie zimowym konieczne może być zwiększenie temperatury na pompie ciepła, aby zapewnić odpowiednie ogrzewanie budynku. Natomiast w cieplejszych miesiącach temperatura na pompie ciepła może być obniżona w celu zapewnienia efektywnego chłodzenia.

Wybór optymalnej temperatury grzania pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak: 

  • rodzaj instalacji, 

  • wielkość budynku (i pomieszczeń),

  • jego konstrukcja (izolacja, pojemność cieplna przegród). 

 

Nie bez znaczenia są też indywidualne preferencje użytkowników. Większość z nas potrzebuje ok 20-24 st. C do normalnego funkcjonowania. Jeżeli chcemy się cieszyć tanią i efektywną pracą pompy ciepła nie powinniśmy przekraczać temperatury 21 st. C wewnątrz domu. Dobrą praktyką jest korzystanie z krzywej grzewczej, która dopasuje odpowiednią temperaturę obiegu do temperatury zewnętrznej. Krzywa wymaga drobnych korekt w pierwszym roku użytkowania najlepiej w dwóch punktach np. ok 0 °C oraz przy temperaturze dużo niższej np. -10 °C. Temperaturę pompy ciepła należy regulować stopniowo, aby uniknąć dużych skoków.

 

CZYTAJ TAKŻE: Czy gruntowa pompa ciepła się opłaca? Ile to kosztuje? Podsumowujemy koszty

Jaką temperaturę ustawić na pompie ciepła?

Pompa ciepła jest systemem, który transportuje ciepło z jednego obszaru do drugiego. W przypadku ogrzewania budynków pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza, gleby lub wody, a następnie przekazuje je do wnętrza budynku, gdzie może być wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń.

Pompa ciepła stanowi efektywne i ekonomiczne źródło energii, zdolne dostarczyć ciepło do budynku w zakresie temperatur od -20°C do +35°C – lub nawet większym w zależności od konstrukcji układu chłodniczego. Pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń przy niskich kosztach.

Zatem jaką temperaturę ustawić na pompie ciepła? W przypadku systemów ogrzewania podłogowego lub ściennego zalecana temperatura grzania w temperaturach projektowych np. – 20 wynosi zazwyczaj między 35 a 40°C. Dla systemów grzejnikowych optymalna temperatura powinna mieścić się w zakresie od 45 do 55 °C. Powinniśmy w taki sposób dobrać krzywą grzewczą, aby w temperaturze projektowej nie przekraczała temperatur zalecanych, a dawała nam komfort użytkowania budynku.

Kolejnym zagadnieniem jest temperatura ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła na cele c.w.u. jest w stanie zużyć 30% lub więcej pobieranej w całym roku energii. Stosując odpowiedni zasobnik pojemnościowy do pomp ciepła możemy ustawić wartość c.w.u. spokojnie między 42 a 45 °C. Oczywiście im niższa temperatura, tym efektywniej będzie pracować urządzenie. Warto pamiętać, aby nie przegrzewać zbyt mocno zasobnika, chyba że wiąże się to ze współpracą z instalacjami prosumenckimi i magazynowaniem części wyprodukowanej energii elektrycznej w postaci ciepła przy pomocy algorytmów takich jak SG Ready.

Jak ustawić temperaturę w pompie ciepła? Pomoc instalatora

Pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia budynków, dlatego też odpowiedni dobór temperatury zależy od aktualnego zapotrzebowania. Temperatura pompy ciepła może być regulowana przy użyciu wewnętrznego termostatu lub czujnika temperatury zewnętrznej. W przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących tego, jak ustawić odpowiednią temperaturę grzania pompy ciepła, warto skonsultować się z doświadczonym instalatorem. 

 

POLECAMY: Pompa ciepła – co to jest, jak działa, jak wygląda montaż? Praktyczny poradnik

 

Może ci
się również
spodobać