Jak wybrać fundament pod pompę ciepła?

Kategorie: Projektant, Instalator, Aktualności, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Farmy, Doradcy, Hurtownie i Sklepy, Dom

Zwiększająca się świadomość ekologiczna wraz z rosnącym dążeniem do redukcji emisji dwutlenku węgla, przekonują coraz większą liczbę osób do wyboru alternatywnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła. Aby zapewnić wydajne i trwałe ich funkcjonowanie, niezbędne jest odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie fundamentu pod pompę ciepła, który utrzyma obciążenia wynikające z pracy urządzenia.

Jak zrobić fundament pod pompę ciepła? Jaki głęboki fundament pod pompę ciepła powinien być, aby spełniał swoje zadanie? Wyjaśniamy krok po kroku.

Co to jest fundament pod pompę ciepła?

Fundament pod pompę ciepła to konstrukcją, która zapewnia stabilne i wytrzymałe podłoże dla urządzenia. Jako jeden z elementów, jest niezbędna do właściwego działania pompy ciepła poprzez zapewnienie właściwego działania pompy ciepła poprzez zapewnienie jej właściwego podparcia i tłumienia drgań.

Niezależnie od typu powietrznej pompy ciepła, wymaga ona odpowiedniego przygotowania podłoża – jeśli planowane jest ustawienie urządzenia na ziemi zamiast na wspornikach mocowanych do ściany. Fundament pod pompę ciepłą stosowany jest najczęściej w przypadku instalacji z pompą ciepła powietrze-woda.

 

Funkcje fundamentu pod pompę ciepła

Fundament pod pompę ciepła jest nieodłącznym elementem systemu grzewczego wykorzystującego tę popularną dziś technologię. Jego właściwe zaplanowanie i realizacja mają kluczowe znaczenie dla trwałości pracy całego systemu.

Fundament pod pompę ciepła pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim odpowiada za:

  • podparcie dla pompy ciepła – zapewnia stabilne podłoże dla całej konstrukcji pompy ciepła, co jest niezbędne dla jej prawidłowego działania przez długi czas,

  • zminimalizowanie hałasu – pomaga w ograniczeniu drgań i wibracji, co ogranicza uszkodzenia systemu wynikające z nadmiernych drgań,

  • ochrona przed uszkodzeniami pompy ciepła – chroni pompę ciepła przed niekorzystnym osiadaniem gruntu, co może prowadzić do deformacji i uszkodzeń systemu,

  • ochronę przed pokrywą śnieżną – stosując bloczki zatopione w fundamencie lub odpowiednie stelaże zmniejszamy prawdopodobieństwo zasypania jednostki zewnętrznej śniegiem.

 

Rodzaje fundamentów pod pompę ciepła

Fundamenty pod pompy ciepła przybierają różne formy, w zależności od warunków terenowych. Do najczęściej stosowanych rodzajów należą fundamenty betonowe, które z uwagi na swoją trwałość są powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Stosowane są również fundamenty śrubowe, wykorzystujące metalowe śruby wbijane w grunt. Pozwalają na szybszy montaż i redukcję kosztów. 

 

CZYTAJ TAKŻE: Pompa ciepła – co to jest, jak działa, jak wygląda montaż? Praktyczny poradnik

Jak wybrać fundament pod pompę ciepła?

Wybór właściwego typu fundamentu pod pompę ciepła jest uzależniony od paru czynników. Istotne są zwłaszcza wymagania techniczne dla konkretnego modelu pompy oraz dostępność materiałów budowlanych. Nie bez znaczenia jest też budżet inwestycji czy preferencje estetyczne inwestora. Wybór odpowiedniego typu fundamentu pod pompę ciepła wymaga więc gruntownej analizy wszystkich tych elementów. Należy pamiętać, że dla dużych inwestycji należy przygotować dokładny projekt i materiały niezbędne do jego realizacji.

 

Gdzie ustawić pompę ciepła?

W przypadku domowych pomp ciepła zwykle można wybierać spośród trzech opcji. Pierwsza z nich to postument pod pompę ciepła, czyli gotowa konstrukcja z betonu zaprojektowana specjalnie pod montaż pompy ciepła. Gotowy fundament pod pompę ciepła – na przykład wykonany z zbrojonego betonu architektonicznego lub stali – dostarczany jest w całości na miejsce montażu. Ostatnim rozwiązaniem jest ręcznie wykonany fundament pod pompę ciepła, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestycji.

 

Wymiary i głębokość fundamentu. Jak zrobić fundament pod pompę ciepła?

Wybór fundamentu to jedno – równie ważne jest to, jak zrobić fundament pod pompę ciepła. Kluczową w tym zakresie kwestią jest głębokość fundamentu pod pompę ciepła, która ma zasadniczy wpływ na stabilność i trwałość systemu. Podczas projektowania należy wziąć pod uwagę zarówno typ gruntu, jak i obciążenia, którym będzie on podlegał. Co do zasady, głębokość fundamentu pod pompę ciepła z betonu powinna wynosić ok. 0,8-1 m, aby zapewnić stabilność i zminimalizować ryzyko osiadania gruntu. Należy też pamiętać o tym, aby odległość od gotowej elewacji wynosiła ok 25-35 cm.

Żeby zapewnić równomierne rozłożenie obciążeń, należy także uwzględnić wymiary fundamentu pod pompę ciepła (zalecane przez producenta urządzenia). Niezbędne jest też przygotowanie terenu – wykopanie odpowiedniej głębokości fundamentu pod pompę ciepła, wypoziomowanie fundamentu, umocnienie dna wykopu, ułożenie zbrojenia oraz wykonanie betonowej wylewki pod pompę ciepła. Między krańcem urządzenia a granicą fundamentu powinna zostać zachowana odległość zalecana przez producenta, zazwyczaj min. 20 cm.

 

CZYTAJ TAKŻE: Pompa ciepła gruntowa pionowa – ile kosztują odwierty?

Może ci
się również
spodobać