Pompa ciepła pozyskuje darmową energię z otoczenia. Jednak to nie oznacza, że jej eksploatacja nic nie kosztuje. Jak oszacować, ile prądu zużywa przykładowa pompa i co ma na to wpływ? Może to być istotne przy ocenianiu opłacalności inwestycji, a także pozwoli policzyć orientacyjne koszty eksploatacji pompy ciepła.
W tekście wyjaśniamy
Pompa ciepła jest źródłem ciepła, który do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej wykorzystuje energię zakumulowaną w otoczeniu. W przypadku pomp gruntowych może to być energia zgromadzona w gruncie lub wodach gruntowych. Jest to energia odnawialna, nieustannie uzupełniana przez środowisko, a więc nigdy się nie wyczerpie. Dodatkowo nie trzeba za nią płacić. To jednak nie oznacza, że pompa ciepła pracuje bezkosztowo i w ogóle nie zużywa energii elektrycznej. W poniższym tekście tłumaczymy, dlaczego w pracy pompy potrzebna jest energia elektryczna oraz od czego zależy zużycie prądu.
Wartość COP jest określana dla konkretnego modelu pompy ciepła i zależy przede wszystkim od rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w tym urządzeniu, między innymi sprężarki, ale także pomp obiegowych, zaworu rozprężnego. Na przykład sprężarki inwerterowe, stosowane w nowoczesnych modelach pomp ciepła, pozwalają na płynną regulację mocy, a to przekłada się na jej bardziej ekonomiczną pracę i mniejsze zużycie prądu. Gruntowe pompy ciepła wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną, przede wszystkim z uwagi na stabilną temperaturę dolnego źródła ciepła. Współczynnik efektywności COP może wynosić od 3 do ponad 5. To oznacza, że dostarczając do pompy 1 kWh energii elektrycznej można otrzymać od 3 do prawie 5 kWh energii cieplnej.
Jak już wspomnieliśmy, współczynnik COP oblicza się dla konkretnego punktu pracy, więc nie do końca odpowiada faktycznym warunkom, w jakim pracuje pompa ciepła. Zmieniają się one bowiem w ciągu sezonu grzewczego i całego roku. Dlatego bardziej miarodajny, bo obrazujący stosunek ilości energii przekazanej do instalacji grzewczej w ciągu określonego czasu do energii elektrycznej pobranej przez pompę ciepła w tym samym czasie, jest sezonowy współczynnik efektywności SCOP. Pozwala oszacować koszty eksploatacji pompy ciepła, a przede wszystkim ocenić ile prądu zużywa pompa ciepła o określonej mocy i konstrukcji, przy zmieniających się warunkach na przestrzeni całego roku.
Zobaczmy na przykład, ile prądu zużywa pompa ciepła 8 kW. Wybraliśmy nowoczesną gruntową pompę ciepła ze sprężarką inwerterową. Według danych technicznych jej współczynnik COP to 4,5 (B0/W35).
Z kolei SCOP:
Pompę taką dobrano do niewielkiego budynku, zbudowanego zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, a więc dobrze zaizolowanego, w którym zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 15000 kWh. Pompa ciepła gruntowa może być jedynym źródłem ciepła w budynku.
Przy dobraniu pompy ciepła 8 kW zużycie prądu będzie na poziomie: