Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 3 kWp na dachu skośnym?

Kategorie: Projektant, Inwestorzy, Profesjonaliści, Agro, Biznes, Doradcy, Dom

Koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW jest stosunkowo nieduży, jednak jest to rozwiązanie dla gospodarstw domowych o niewielkim zapotrzebowaniu na prąd. Zestaw tej mocy pozwoli zaspokoić potrzeby trzyosobowej rodziny i obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 90%.

W naszym zestawieniu, na podstawie ofert zebranych od firm montażowych, prezentujemy trzy warianty, w jakich może być zrealizowana instalacja fotowoltaiczna 3 kW wraz z montażem i uruchomieniem na dachu skośnym

Jak nachylenie dachu wpływa na wydajność fotowoltaiki?

Właściwe wybrane miejsce montażu, odpowiedni kąt nachylenia paneli PV oraz ich orientacja względem słońca to kluczowe czynniki efektywnej pracy instalacji fotowoltaicznej, pozwalającej szybko zamortyzować koszt inwestycji. Praktyka pokazuje, że w przypadku domów jednorodzinnych najlepiej sprawdzają się dachy skośne o nachyleniu:

 

  • 30-40° w przypadku orientacji na południe,
  • 25-55° dla orientacji południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej,
  • 25-40° dla paneli zorientowanych na wschód lub zachód.

 

Nie zawsze jest to możliwe, co wcale nie oznacza, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym o innych kątach nachylenia będzie nieopłacalny. Wszystko jest sztuką kompromisu. Trzeba pamiętać, że skośny dach wymaga wykorzystania innych systemów montażowych niż dach płaski – różny jest też ich koszt. Firmy instalacyjne oferują zróżnicowane systemy montażowe, dostosowane do konkretnych warunków, oczekiwań i budżetu inwestora. 

 

Dodatkowym czynnikiem, który należy uwzględnić w przypadku dachu skośnego, jest materiał pokrycia dachowego. Dlablachodachówki i blachy płaskiej mocowanej na rąbek najefektywniejsze okazują się aluminiowe szyny, przykręcone za pomocą śrub dwugwintowych do krokwi dachowych.. Dachówka ceramiczna wymaga przytwierdzenia do krokwi specjalnych uchwytów z możliwością precyzyjnej regulacji. 

Instalacja fotowoltaiczna 3 kW cena z montażem

Fotowoltaika 3 kW zajmuje stosunkowo niewiele miejsca na dachu. W zależności od typu modułów PV będzie to 10-11 paneli, o łącznej powierzchni około 17-18 m2. Na koszt inwestycji wpływa w największym stopniu jakość wykorzystanych paneli fotowoltaicznych, oprzyrządowania takiego jak inwerter sieciowy, kable solarne, zabezpieczenia, rusztowanie, a także rodzaj poszycia dachowego. 

 

W naszym zestawieniu, na podstawie ofert zebranych od firm montażowych, prezentujemy trzy warianty, w jakich może być zrealizowana instalacja fotowoltaiczna 3 kW wraz z montażem i uruchomieniem na dachu skośnym

 

  • Wariant ekonomiczny – 11 modułów o mocy 270 Wp każdy (łączna moc instalacji 2,97 kWp). Koszt inwestycji wyniesie od 13,5 tys. zł brutto na blachodachówce do 14,4 tys. zł w przypadku dachówki ceramicznej. W przeliczeniu na 1 kWp mocy będzie to od 4,55 do 4,85 tys. zł.
  • Wariant standardowy – 11 modułów o mocy 275 Wp każdy (łączna moc instalacji 3,03 kWp). Koszt inwestycji wyniesie od 15,9 tys. zł (blachodachówka) do 16,8 tys. zł (dachówka ceramiczna). W przeliczeniu na 1 kWp mocy od 5,25 do 5,55 tys. zł.
  • Wariant premium – 10 modułów o mocy 320 Wp każdy (łączna moc instalacji 3,2 kWp). Koszt inwestycji wyniesie od 21,3 tys. zł (blachodachówka) do 22,2 tys. zł. W przeliczeniu na 1 kWp mocy od 6,65 tys. zł do 6,93 tys. zł. 

 

Choć są to ceny uśrednione, to jednak łatwo zauważyć, że koszt instalacji fotowoltaicznej 3 kW zależy w największym stopniu od klasy paneli fotowoltaicznych. Duży wpływ na ostateczną cenę ma również koszt inwertera (ok. 30%) oraz konstrukcji wsporczej (ok. 20%).

Podsumowanie

Obowiązujące obecnie przepisy sprawiają, że inwestycja w instalację o mocy znacznie przekraczającej nasze zapotrzebowanie jest nieopłacalna. Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) przewiduje, że mamy tylko rok na wykorzystanie wyprodukowanych przez nas nadwyżek prądu z upustem 20% lub 30%, magazynowanych w sieci zakładu energetycznego.

Jeżeli nie zdążymy – przepadną bezpowrotnie. Dlatego też w przypadku wielu niewielkich gospodarstw domowych doskonale sprawdzi się instalacja fotowoltaiczna 3 kW montowana na dachu skośnym. Cena takiego rozwiązania sprawia, że jest ono w zasięgu większości osób o średnich dochodach. Dodatkowo koszt inwestycji można obniżyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Może ci
się również
spodobać